Şubat 2024 Değerlendirmesi

Şubat ayının ufak bir değerlendirmesi!

Herkese merhaba!

2024, rol yapma oyunlarını takip eden herkesin farklı miktarlarda beklentilerini kapsayan bir yıl olacak gibi duruyor. Videogame sektörü–en azından benim gözümde–ciddi bir duraksamaya girmişken, “traditional rpg” olarak da değerlendirebileceğimiz TTRPG sektörü duyuru üzerine duyuru, proje üzerine proje ilan ediyor. Bu da sektörün ne kadar aktif olduğunu gösteren güzel bir şey. Çıkacak ürünlere dönem dönem bakmakta bir fayda olacağını düşünüyorum. Bunlardan ilki Şubat Değerlendirmesi, diğeri de Nisan Değerlendirmesi olacak. Tabi bu değerlendirmeleri şahsi bir noktadan yapıyor olacağım.

Nirvana on Fire: Tasarımı ilgimi çektiği için, bir Mothership 1e projesine destek atmıştım. Proje fonlanalı 14 ay oldu, ama fiziksel ürünlerin hazırlığının bitmesi Şubat sonunu buldu. Dijital kitaplar önceden elime geçti tabi ama fiziksel kitapları ve özellikle GM Screen’i gerçekten merak ediyorum.

Moria, Through the Doors of Durin: The One Ring 2e için gelecek ilk campaign kitabının alpha draftları paylaşıldı. Açıkçası bu çok heyecan verici, çünkü gerçekten merak ettiğim ve büyük bir hevesle oynatacağım bir macera olacak. Henüz alpha aşamasında olduğu için doğru düzgün bir map ve handout yapısına sahip değil, ama şu anki hali bile 227 sayfa olduğu için güzel bir macerayla karşı karşıya olacağımızı söyleyebilirim. Haydi bir de spoiler vereyim: Bu kitaba Collector’s Edition seviyesinden destek vermeyi başardım, bu da demek oluyor ki özel bir ürün inceleme videosu gelecek.

Arkham: Önceki yazılarda tanıttığım üzere, Call of Cthulhu 7e için çok iyi bir kaynak kitap, Şubat ayı içerisinde çıkışını gerçekleştirdi. Bu yazıyı yazarken ben de fiziksel inceleme kopyasının gümrükten geçmesini beklemekte olduğumu belirteyim. Eğer harita vb. içerikleriyle birlikte gelirse, güzel bir anlatım sunabileceğime inanıyorum. Bununla birlikte, Miskatonic Üniversitesi üzerine özel bir kitap daha geleceğinin bilgisini de aldım. Güzel şeyler bizi bekliyor.

Pendragon: Hazır Chaosium ile ilgili bir şeyden bahsediyorken, Pendragon ile ilgili gelen belirsiz tarih açıklamasını da ekleyelim: Muhtemelen Nisan ayı içerisinde hem Core Rulebook, hem de Grey Knight campaign kitabı çıkışlarını gerçekleştirecek. Öte yandan gözler biraz da Rivers of London ile ilgili potansiyel olarak çıkabilecek materyaller üzerinde.

The Tome of Tombs: Zaman zaman küçük projelere destek vermeyi seviyorum. İnsana beklediğinden fazla içerik veya kısıtlı zamanda kullanabileceği minik alternatifler sunuyorlar. Bu oyun da öyle bir şey oldu. Dungeoncrawl gibi gözüken bu oyun, system-neutral olduğu için herhangi bir fantastikoya, benim için de Mörk Borg’a, uyarlanabilir nitelikte.

Shadow Over Gloomshire: Bu da bir başka küçük proje. İsveçli bir içerik üreticisi, Dragonbane için bir macera modülü yazmış. Bu proje de yine Şubat sonunda fonlanmış bir girişim olmakla birlikte, starter set harici yayınlanmış ilk düzgün İngilizce içerik olacak. Projelerimin arasına yedirebilirsem, ben de Dragonbane için içerik üretmeyi planlıyorum ama henüz zamanı var gibi, hayırlısı.

Dragonbane: Hazır Dragonbane’den bahsetmişken eklemek lazım, Dragonbane için de ayrık Bestiary ve Core Rulebook çıkışını gerçekleştirdi. Bunun için ekstra bir tanıtım videosu kaydetmeyi düşünüyordum, ama Core Rulebook yerine ikinci Bestiary kitabını yolladıkları için bir süre daha bekleyecek gibi duruyor.

DUNE: Adventures in the Imperium: Bize çok da çaktırmadan büyüyen Modiphius ürünlerinden biri olan DUNE, özellikle yeni filmin gelecek olmasıyla hareketlendi. Öncelikle bir macera antolojisi olan DUNE: Desert Planet – Adventure Compendium Vol. 1 yayınlandı, sonra da Mart ortasında satışa girecek olan yeni kitap DUNE: Fall of the Imperium duyuruldu. Bununla birlikte, daha 17 gün sürecek olan DUNE – Humble Bundle paketi de ilgi çekici duruyor.

Tainted Grail: Steam ve Pame Pass’te gördüğümüz Tainted Grail, TTRPG olarak piyasaya geliyor. Klasik metot olan Kickstarter projesi olarak çıkış yapmak yerine spesifik olarak Gamefound üzerinden çıkış yapmaları da ilginç bir tercih. Oyunla ilgili henüz pek bir detay yok, ilerleyen zamanlarda bir tanıtım ekleyebilirim.

Tomb Raider: Shadows of Truth: Evil Hat Productions, lisanslı bir Tomb Raider oyunu çıkaracağını duyurdu. Önceki yazımda da bahsettiğim üzere, bol bol videogame adaptasyonu göreceğiz gibi duruyor.

VTM v5: World of Darkness cephesi videogame sektöründe hayatının sınavını vermeye hazırlanırken hiç de boş durmayarak, Renegade Con fırsatıyla birlikte iki yeni kitap duyurusu yaptı. Bunlardan ilki The Crimson Gutter adında 21 hikayeden oluşan bir Chronicle kitabı, diğeri de henüz kapak görseline dahi karar verilmemiş olan Gehenna War kaynak kitabı. VTM v5 için kısaca şunu diyebilirim, eğer bu vakte kadar uzak kaldığınız bir oyunsa muhakkak bakın, deneyin. En azından, külliyat kabarmadan bakın derim. Bu arada, Hunter ve Werewolf için henüz yeni bir duyuru yok. Hunter için en son Lines Drawn in Blood Chronicle kitabı ve Alma Maters kaynak kitabı, Werewolf için de Scent of Decay Chronicle kitabıyla Shattered Nation kaynak kitabı duyurulmuştu.

Shadow of the Weird Wizard: Tek kişilik dev kadro olan Robert J. Schwalb tarafından uzun zamandır beklenen oyun dijital çıkışını pre-release olarak gerçekleştirdi. Şu anda iki kitap PDF sürümü olarak DTRPG’deki raflarda yerini aldı. Bunların ilki Shadow of the Weird Wizard adıyla çıkan oyuncu rehberi, diğeri de Secrets of the Weird Wizard adında bir GM rehberi. Projenin fiziksel hali nasıl olacak ve GM Screen tarzı ekstra içerikleri olacak mı, merakla bekliyorum.

Memento Mori: Bir İtalyan rol yapma oyununun hem yeniden basımını hem de İngilizce versiyonunun çıkışını içeren bir projeye denk geldim ve anında desteğimi yapıştırdım! Böyle ölüm temalı, biraz sürreal, biraz felsefik amaçlarla tasarlanmış oyunlar beni direkt cezbediyor. Oyun ilginç bir içeriğe sahip olacak gibi duruyor. Projenin desteklenme süreci Şubat içerisinde tamamlandı, şimdi büyük bir merakla dijital kitapları bekliyorum. Desteklediğim seviyede Alchemy VTT destekli dijital modül de geleceği için, bir yandan da işime yatırım olarak değerlendirdim bunu. Proje tamamlandığında detaylı bir tanıtım gelecek.

Evet…

Şubat ayı benim gözümde gerçekten dolu dolu geçti. Bununla birlikte birtakım kişisel hedeflerimi de gerçekleştirebildiğim bir ay oldu. Kimisi sene içerisine yayılacak, kimisi de muhtemelen 1-2 sene sonrasına kalacak ürün çıkışları her zaman için büyük bir heyecan oluşturuyor. Umarım bunlar içerisinde siz de kendinize uygun oyunlar bulabilirsiniz.

Bir başka yazı ve/veya videoda görüşmek üzere!

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.