Kickstarter: Legend in the Mist

Son of Oak Game Studio’dan yeni oyun!

City of Mist’in yapımcısı Son of Oak Game Studio’dan yeni bir proje!

2017’de favori oyun motorum Apocalypse Engine (PbtA/Powered by the Apocalypse) ile tasarlanmış bir süper kahraman – dedektiflik oyunu olan City of Mist ile oyun piyasasına giriş yapan Amit Moshe ve Son of Oak Game Studio, aradan geçen yedi sene sonrasında farklı, aslında çoğu insanın homebrew olarak denediği bir konseptle tekrar karşımıza çıkıyor!

City of Mist, Apocalypse Engine’in temel “playbook” ve “player moves” özelliklerini, birtakım olumlu ve olumsuz sıfatlarla birleştirerek karakterlerin kendini keşfedebileceği ve hem olumlu hem de olumsuz yönlerini zaman zaman pozitif, zaman zaman negatif etki olarak kullanabilecekleri, özgün bir mekaniğe sahipti. İlk senelerde varlığını göstermesi biraz yavaş olsa da 2020’lerin başında bir ivme yakalayarak belli bir popülariteye ulaştı. Bununla birlikte, gerek Facebook, gerek Discord sunucuları üzerinden sürekli aktif olmaları ve her soruyu mümkün olduğunca cevaplamaya çalıştıkları için kendi kitlesiyle oldukça iç içe olduklarını da söyleyebiliriz.

Legend in the Mist ise, “The City” konseptinden, süper kahramanlardan ve özel güçlerden biraz uzak olan bir fantazya oyunu olarak karşımıza geliyor. Bu haberi vermekte biraz geç kaldım sanırım, çünkü tam şu anda projenin bitmesine 12 gün var gibi gözüküyor, ama Kickstarter süreci bittikten sonra muhtemelen Backerkit üzerinden late back seçeneği de gelecektir.

Projede beş seviye olduğunu görüyoruz:

DIGITAL: Dijital kopya olarak Core Rulebook, Heart of Ravensdale Setting kitabı, ekstra PDF’ler ve Alchemy VTT modülü ($29)
CORE BOOK: DIGITAL + fiziksel Core Rulebook kopyası ($49)
CORE & SETTING BOOK: CORE BOOK + fiziksel Heart of Ravensdale Setting kitabı ($79)
THE RAVENHOME SLIPCASE SET: CORE & SETTING BOOK + Ravenhome Slipcase, MC Screen, 8 Pregen karakter kağıdı, 20 yaprak tracker, ekstra fiziksel hedefler ($129)
THE THAUMATURGE COLLECTOR’S EDITION: THE RAVENHOME SLIPCASE SET + fiziksel kitapların deri kaplı koleksiyon versiyonları, palamut şeklinde zar seti ve deri kese, kumaş harita, art kartları ($299)

Bu listede şahen favori seviyem Slipcase Set oldu. Listede olmasa da stretch goal içerisinde normal zar setinin de olması, benim gözümde tam bir bütünlük sağlıyor. Kural kitabı + setting kitabı + GM screen + zar seti şeklindeki seviyeler bence Kickstarter’daki en isabetli seçenek oluyor, ama fiyat/performans gitmek için tamamen dijital veya en azından Core Book seviyesindeki gibi kural kitabının fizikselini veren bir seviye seçmenizi de tavsiye edebilirim.

Kickstarter sayfasında “Demo Kit” olarak önizleme dökümanlarına erişebileceğiniz bu oyunda, gördüğüm kadarıyla büyüye yönelik hiçbir şey yok. Tahminime göre City of Mist’teki Mythos ve Logos konseptini anımsatan bir şekilde sihirli bir eşyaya sahip olmak veya birtakım mistik güçlere sahip olmak mümkün olabilir, ama bunun için kural kitabının tam sürümünü görmemiz gerekiyor.

Legend in the Mist’in Kickstarter sayfasına gitmek için BURAYA TIKLAYIN!

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.