2024’ün En Çok Beklenen Oyunları!

2024’ün beklenen oyunları oylamaya hazırlanıyor!

Rol Yapma Oyunları’nın 10 yılı aşkındır kalbi olan ENWorld forumlarında, 2024’ün en çok beklenen oyunlarının listelemesi gerçekleşiyor. Listenin tam haline erişmek için linke tıklayabilirsiniz. Liste bir süre daha açık kalacak ve güncellenecek olsa da, şimdilik listeye girmiş oyunlardan dikkatimi çeken birkaç tanesinden bahsetmek istiyorum:

Assassin’s Creed RPG: Benim hiç doğru düzgün oynamadığım ama çevremdeki çoğu insanın keyif alarak oynadığı videogame serisi Assassin’s Creed, CMON tarafından piyasaya çıkmaya hazırlanıyor.

Cohors Cthvlhv: Küçük destekçilerimizden Modiphius (hakkını yemeyelim şimdi, onlar olmasa KULT ile tanışmayabilirdim bile), Antik Roma döneminde geçen bir Call of Cthulhu oyunu piyasaya çıkaracak. Bu oyun John Carter of Mars, Achtung! Cthulhu, Fallout gibi oyunlarda gördüğümüz 2d20 oyun motorunu kullanacak.

Daggerheart: Critical Role sevici arkadaşlar muhtemelen zaten biliyorlardır, ekibin resmi yayınevi Darrington Press d12 temelli bir fantazya oyunu çıkarma aşamasında. Oyunla ilgili detayları bilmiyorum, ama piyasaya çıkacağı zaman göz gezdireceğim kesin.

Diablo: Glass Canon Unplugged tarafından hazırlanacak olan videogame adaptasyonu, muhtemelen benim en çok bekleyeceğim içerik olacak. Eskiden Diablo 2’nin D&D 3E üzerinden hazırlanmış bir kitabı vardı, ama bence çok kötü olduğu için detaylarına inememiştim. Umuyorum ki bu sefer daha özgün bir sistem kullanırlar. Eğer öyle olursa muhtemelen böbreği bırakmak pahasına alabileceğim en yüksek tierden bu seti edinmek ve ilk fırsatta oynatmak isterim.

Final Fantasy XIV RPG: Çok gariptir ki Square Enix sonunda Final Fantasy’nin Rol Yapma Oyunu sektörüne girmesine karar vermiş. Muhtemelen 2023’ün en iyi oyununun Fabula Ultima isimli, Final Fantasy esintileri bol olan İtalyan oyunu olduğunu görünce gaza geldiler. Starter Set olarak piyasaya Mayıs döneminde çıkacak oyunun fiyatı $59.99 + kargo olarak gözüküyor.

Pendragon 6E: Chaosium’un klasik oyunu Pendragon, yeni sürümüyle geleceğinin müjdesini sene içerisinde yayınladığı Starter Set ile vermişti. Yine sene içerisinde bize tam sürüm bir kural kitabı ve bir campaign kitabı müjdelediklerini önceki Chaosium postunda anlatmıştım. Gözler oyunla ilgili yeni haberlerde.

The Secret World: Star Anvil Studios tarafından, dünyanın en sağlam MMORPG’si olma potansiyeli bilmediğim sebeplerden ötürü çürümüş olan bir oyunun RYO adaptasyonu gelecek. Açıkçası benim için en büyük hayal kırıklığı, bu oyunun D&D 5th Edition temeliyle piyasaya çıkması olacak. Sırf bu yüzden içeriğe bakmayabilirim bile. Şu vakitte hala D&D 5th Edition içeriği üretmek, kusura bakmayın ama, çok dandik ve piyasayı hiç tanımayan bir yaklaşım.

Shadow of the Weird Wizard: Piyasanın one-man-army diyebileceğimiz sayılı kişilerinden olan Robert J. Schwalb tarafından bir süredir tasarlanmakta olan oyunun bu sene piyasaya çıkması bekleniyor. Çoğumuz bu ismi Shadow of the Demon Lord oyunundan biliyoruz, ama zamanında Dungeons & Dragons ve Warhammer gibi ikonik oyunlar için de çalışmış olan bu amcamız bize aynı konseptte yeni bir tat sunmaya hazırlanıyor.

Urban Shadows 2E: Magpie Games ilginç bir kıvamda hareket eden bir firma. Avatar Legends fiziksel çıkışını geçen senenin başlarında yapabilmişti. Magpie Games de GM Screen’i sonradan, kısıtlı sürede kullanılabilecek bir indirimle ve bizim ülkeye devasa bir kargo ücretiyle çıkarmıştı. Bununla birlikte, her ne kadar elden geçirilmiş olsa da Avatar’da tam olarak oturmayan bir şeyler vardı ve bu da sistemin uygulamasını zayıflatıyordu. Urban Shadows ise bunun tam tersi gibi. İlk versiyonu oldukça sevildi ve uzunca bir süredir ikinci sürümün hazırlıkları devam ediyor. Baştaki linkten Kickstarter sayfasına göz gezdirebilirsiniz. Oyunun en ilgi çekici yanı Apocalypse Engine ile hazırlanmış, modern zamanda geçen biraz mistik biraz süper güç temalı bir oyun olması.

Evet arkadaşlar… Gördüğünüz üzere karşılaşacağımız ve aynı zamanda da ilgimi çekmeyi başaran oyunların çoğu, videogame adaptasyonu olan oyunlar. Bu noktada 2024 yılı adaptasyonlarla geçecek gibi duruyor. Bu da aslında firmaların aldığı devasa bir risk. Örnek vermek gerekirse, büyük bir hevesle Dark Souls’u yayınladılar ama ben bir tane bile Dark Souls tartışması veya oyun ilanı görmedim. Sanki hiç yapılmamış gibi. Keza Hellboy da çok hızlı yalan olan içeriklerden biri oldu. Bu açıdan bakacak olursak ben yalnızca Diablo’dan umutluyum, o da eğer D&D 5E temelli olmayacaksa… O noktada kesinlikle bir sürü oyun oynatmaya çalışırım, ama eğer 5E ile yapacak olurlarsa kaybolup gidecek bir başka oyun olacak. Podcastleri zamanında takip ettiyseniz Chriz Metzen’in çıkardığı Auroboros settinginden bahsetmiştim. O da çok hızlı yalan oldu gitti. Artık kim olursanız olun, D&D üzerinden çıkarmayı planladığınız içerikler OGL sorununa takılmayacak belki ama ilgi çekmeyi de başaramayacak. Piyasa bu şekilde evrildi ve böyle devam ediyor.

Peki sizin ilginizi hangi oyunlar çekti?

One thought on “2024’ün En Çok Beklenen Oyunları!

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.