KULT: Divinity Lost RYO İncelemesi

by Ekin

KULT: Divinity Lost incelemesi…

Herkese merhaba!

Bu yazıda size ilginç, karamsar, bir o kadar da hoş bir konsepte sahip bir rol yapma oyununu tanıtacağım.

KULT: Divinity Lost, KULT rol yapma oyununun dördüncü sürümüdür. İsveçli bir ekip tarafından piyasaya çıkan oyun sisteminin ilk sürümü 1991’de, İngilizce sürümü de 1993’te çıkış yaptı. Son sürüm olan Divinity Lost, eski sürümleri temel almadı ve 2018’de yepyeni haliyle RYO dünyasına adım attı. Yazım tarzı ve görsel tasarımıyla 2019 ENnie Ödülleri‘nde Gümüş ENnie ödülleri kazandı. Bakalım KULT bize nasıl bir oyun deneyimi sunuyor…

Karanlık, Melankolik ve Dehşet Dolu Bir Hayat

KULT bize günlük hayatın oldukça karanlık ve sıkıntılı bir yanını sunuyor. İşin içinde doğaötesi güçlerin, inançların, korkuların, kabusların olduğu bir dünyada sıradan yaşamınıza ne kadar devam edebilirsiniz? Ölüm, intihar sizi gerçekten kurtarabilir mi? İnsanlığın nihai korkularıyla burun buruna olduğunuzun ne kadar farkındasınız? Tanrı gerçekten var mı? Günahlarınızın bedelini bir gün ödeyeceğinizi düşünüyor musunuz? İlahi adaletin gerçek olmadığına mı inanıyorsunuz? Derinlere gömdüğünüz karanlık sırlarınızı ne kadar bastırabilirsiniz? İşte KULT oynarken karakterleriniz bu tarz iç sorgulardan geçer.

KULT, gerçek dünya üzerine doğaötesilik serptirilmiş bir melankoli, ilahiyat ve iç hesaplaşma oyunudur. Günlük hayatınızda bir akademisyen, bir polis, bir hacker olabilirsiniz. Etrafınızdaki insanlara bir iyilik abidesi olarak gözükebilirsiniz, ama kendinize sakladığınız veya bastırmaya çalıştığınız gerçek benliğiniz sizi asla terk etmez ve bir şekilde karşınıza çıkacaktır.

Oyun bu temalar etrafında bir hikaye anlatırken aynı zamanda oturumlarda kullanmak için özel bir tarot seti ve tarot okuma kuralları da sunuyor. Bu da oyunun ruhani yanını daha net bir şekilde hissetmenize yardımcı oluyor.

Meslek Arketipleri

Oyunda direkt olarak ırk veya sınıf diyebileceğimiz şeyler yok, sadece meslek arketipleri var. Bir meslek arketipi, belli bir konseptteki meslekleri kapsayan bir şey olmak zorunda. Örnek vermek gerekirse, “The Academic” arketipini seçtiğiniz zaman karakteriniz bir doktora öğrencisi, bir öğretmen, bir araştırma görevlisi (researcher) veya bir arkeolog gibi bir mesleğe sahip olabilir. Arketiplerin karakteristik değerlere belli miktarda etkileri oluyor. Bunun dışında her arketipin kendine özgü karanlık sırları, avantajları ve dezavantajları oluyor. Ayrıca, düşündüğünüz arketip oyunda yoksa, kitaptaki rehber adımları takip ederek kendinize bir arketip oluşturabilir veya arketipsiz bir meslekle oyuna başlayabilirsiniz.

Karakter arketipleri üç ana başlıkta toplanmış:

Aware: Oyunun sunduğu 25 arketipten 20 tanesi bu kategoriye giriyor. Bu karakterler karanlık sırlarının etkisiyle dünyanın ne kadar tehlikeli ve korkunç bir yer olduğunun farkına varmış kişilerdir.
Enlightened: Arketiplerden dördü bu kategoriye giriyor. Bu karakterler “gerçekliği” anlama konusunda başka bir seviyeye erişmiş ve bu sayede içlerinde bulunan güçleri (veya lanetleri) açığa çıkarmışlardır. Bu karakterlerin özel ve detaylı bir uyanış hikayesi hazırlaması gerekmektedir.
Sleeper: Bu arketip tek başına, özel bir konumdadır. Bu karakterler gerçekliğin “ilüzyonuna” kapılmış ve hayatın korkunçluğu ve dehşetinden bihaber bir şekilde yaşamlarına devam ederler. Sleeper’ın oynanış biçimi biraz farklı ve özeldir. Bunun detaylarını oyun yöneticisiyle konuşmak gerekir.

Karakter Yaratımı

KULT: Divinity Lost için karakter yaratımı tek sayfada bitiveriyor. Daha önce bahsettiğime denk gelmiş olabilirsiniz, en kullanışlı karakter kağıdı, tek sayfaya sığabilen karakter kağıdıdır. Detaylı bir karakter kullanımı için küçük bir defter edinmeniz ve karakter detaylarını ve oyun notlarını defterde tutmanız da tavsiyemdir.

KULT karakterinde Attribute dediğimiz, karakterin özelliklerinin sayısal karşılığı olan değerler iki kategoriye ayrılmıştır.

Passive Attributes: Fortitude, Reflexes ve Willpower içinde bulunulan duruma karşı metanet gösterme durumlarında kullanılır.

Active Attributes: Reason, Intuition, Perception, Coolness, Violence, Charisma ve Soul ise karakter aksiyonlarında aktif olarak kullanılan değerlerdir.

Attribute değerleri birçok sistemde gördüğümüz gibi sayılardan değil, artı veya eksi değerlerden oluşur. Oyunun mekaniği PbtA (Powered by the Apocalypse) sistemi gibi çalışır. İki tane onluk zar üzerine, duruma göre artı ve/veya eksi değerler eklenerek hesaplama yapılır:

15 ve üzeri kesin başarılıdır,
10 – 14 arası kısmen başarılıdır, yani başarılıdır ama olumsuz bir durum gerçekleşir,
9 ve aşağısı da başarısızdır.

Oyuncular zar atmadan önce Karakter Hareketi belirleyerek yapmak istedikleri hareketi anlatırlar ve atılan zara göre seçtikleri “hareketin” açıklamasındaki durumlar gerçekleşir.

Karakter kağıdında başka detaylar da bulunmaktadır. Karanlık sırlar, dramatik hikaye bağlantıları, avantajlar ve dezavantajlar karakter kağıdında öne çıkan alanlardır.

Kısacası; oyun sizden dramatik ve içsel korkuları açığa çıkaracak şekilde bir karakter hikayesi yaratmanızı istiyor.

Sisteme Alışmak

KULT: Divinity Lost sistemine alışmak, özünde biraz zordur. İnsanlar masaüstü rol yapma oyunu oynarken bütün oyunları bol aksiyonlu ortaçağ fantazyası mentalitesiyle oynadığı için farklı oyun türlerine adapte olamıyorlar. Belki karanlık bir temaya sahip film ve dizilerin izlenmesi, video oyunlarının oynanması belki konsepti daha iyi anlamayı sağlayabilir.

Hikaye konusunda yardımcı olmak için beş tane hazır senaryo ücretsiz olarak veriliyor. Oyunun mekanikleri karışık olmadığı için kuralları uygulamak kesinlikle bir sıkıntı değil. İşin zor kısmı, sistemle uyumlu tematik bir hikaye yazabilmek. Karakter yaratımı ve hikaye oluşturma süreci mümkün olduğunca derin bir anlatım oluşturmak için gerekli yönlendirmelere sahip olsa da ambiyansı hissetmediğiniz sürece güzel bir akış oluşturmak zor.

Şahsi görüşüm, bu sistemin gerçekten hoş ve güzel detaylara sahip bir sistem olduğu yönünde. Çevremde kendini bu konsepte verebilecek insanlar bulabilsem, hiç tereddüt etmeden oyun hazırlıklarına başlardım.

KULT: Divinity Lost kitaplarına ulaşmak için LİNKE TIKLAYIN

You may also like

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.