Tormented RYO İncelemesi

Gotik korku RYO’su “TORMENTED”

Herkese merhaba. Bu yazıda size gotik korku RYO’su TORMENTED’ı tanıtacağım.

TORMENTED, aslında hepimizin zaman zaman aradığı, ama yüzeyde göremediğinde çoğunlukla vazgeçtiği bir konsepte sahip. Isolation Games’in kitapta belirttiği kadarıyla Dante’nin İlahi Komedyası, Milton’ın Kayıp Cenneti gibi eserlerin yanı sıra, Diablo ve Dark Souls gibi oyun serilerinden de esinlenildi; ortaya da bir zamanlar ölümlü olan, ancak işlediği suçlar ve günahlar sonucu çektiği işkenceler sonucunda benliğini hatırlayamayacak raddeye gelen kayıp ruhların ebedi hapisanelerinden kaçmaya çalıştığı bir rol yapma oyunu çıktı. Hedefi; bir araya gelen karakterlerin kayıplarını, suçlarını, tövbelerini ve kefaretlerini anlatacakları bir hikaye anlatmak olan bu oyun cehennemde geçiyor. Kitapta bir de özel olarak, oyuncuların tövbe etmeyen günahkarları oynamasında bir sakınca olmadığından, hatta kitabın bunu desteklediğinden; ama diğer oyuncuları rahatsız edebilecek “cinsel şiddet”, “ırkçılık”, “tarikatçılık” gibi konuları desteklemediğinden ve çok gerekli görülmedikçe böyle konulara girilmemesi gerektiğinden bahsediliyor. Peki bu oyunda neler oluyor?

Cehennemde Yanalım mı Tatlı Kız?

Cehenneme mahkum edildiniz. Fani hayatta yaptığınız şeyler, işlediğiniz günahlar hiç zannetmediğiniz kadar ağırdı ve bunun karşılığında Oniki Cehennem’in katlarından birinde zincirlenmiş ve çağlar boyunca zebaniler tarafından işkence edilecek durumdasınız. Artık buraya neden geldiğinizi unuttunuz, hatta artık fani hayatın neye benzediğini de unutmaya başladınız. Galiba bu ölüşün bir parçası, daha doğrusu cezanın bir parçası; neden bu şekilde lanetlendiğini bilememek…

Zebaniler size yalan söylemeyi çok severler. Bununla birlikte; çağlarca süren çektiğiniz acılar, haykırışlar, çığlıklar, ağlamalar, kendinizden nefret etmeler onlar için lezzetli bir ziyafet sofrası gibi olmuştur. Bir zebaninin bundan başka tek bir varoluş amacı var, o da Cehennem Savaşı’nda yer almak ve kendi mevkiini yükseltmek. Cehennem her zaman çok da kaotik bir yer değildir; ancak, Katların İblis Efendileri her zaman anlaşamazlar ve büyük anlaşmazlıklar olduğunda da savaş çıkar. Çıkan savaş bütün cehenneme tarif edilemez büyüklükte bir kaos yayar. Savaşın gerçekleştiği alan ölçülebilecek gibi değildir. Bazıları her ne kadar bunun Efendilerin bir oyunu olduğunu düşünseler de gerçekleşen kaos kaçınılmazdır.

İşte bu kaos zamanında zebanilerin yaşadığı kafa karışıklığından faydalanarak hapisten bir şekilde kurtulan karakterler, bu küçük özgürlüklerini yaşarken cehennemde geçen ömrün ruhlarında gerçekleştirdiği değişiklikleri fark ederler ve böylece yeni güçleri olduğunu keşfederler. İşkence Edilmişler (Tormented) böylece, diğer lanetli ruhları kurtarmayı, kaçabiliyorken kaçmaya çalışmayı, işkencecilerinden intikam almayı veya bu kaosun kol gezdiği savaşta kendine bir rol üstlenmeyi tercih edebilirler. Neticede İşkence Edilmişlerin hikayesi yazılmaya başlar.

Tormented Olmak

Tormented’da karakter yaratımı dört adımda gerçekleşiyor:

  1. Concept (Name, Mask, Heart, Goal): Karakterinizi yaratmaya, öncelikle bir isim seçerek başlıyorsunuz.Karakteriniz fani hayatına dair her şeyi unutmuş olsa da ismini bir şekilde hatırlıyor, ya da en azından hatırladığı şeyin ismi olduğunu düşünüyor. Kitap konseptle uyumlu olsun diye Antik Yunan, Roma ve İncilvari isimleri tavsiye etmiş. Mask (Maske) ve Heart (Kalp) ise tek kelimeyle ifade edilebilir karakteristik özelliklerdir. Maske ile dışarıya yansıttığınız kişiliği, Kalp ile içinizde sakladığınız kişiliği ifade edersiniz. Goal (Hedef) ise karakterinizin gerçekleştirmek istediği amaçtır. Kitap maske, kalp ve hedef için örnekler vermiş.
  2. Aspects and Aptitudes: Oyun size başlangıçta 15 CP (Character Points/Karakter Puanı) veriyor ve bunlarla Aspect (Durum) ve Aptitude (Kabiliyet) almanızı sağlıyor. Bunları pek çok oyunda gördüğümüz Skill mantığında düşünebilirsiniz.
  3. Scars: Karakterinizin 3 tane belirgin yarası oluyor ve bu yaraların nasıl edinildiğinin hikayesini siz yazıyorsunuz.
  4. Finishing touches (Fragments, Conviction Points): Fragments (Parçacıklar) sizin fani dünyayla olan son bağınızdır. Her karakter 3 Parçacık ile başlar. Bu parçacıklar sizin zaman zaman geçmişinizden bazı anılar hatırlamanızı (flashback) sağlar. Bazı durumlarda bu parçacıklar artabilir, ama hiç Parçacık kalmadıysa, karakter Kayıp Ruh olur ve artık oynanamaz. Aynı şekilde, her karakter 3 İkna Puanıyla (Conviction Points) oyuna başlar. Eğer maske ve kalp ifadelerine uygun bir rol sergilerseniz daha fazlasına da sahip olabilirsiniz. İkna Puanları, Kabiliyet denemelerine bonus almak için kullanılır ve sınırlı bir kaynaktır.

Bu adımlardan geçtiğiniz zaman bir karakter yaratmış oluyorsunuz. Açıkçası oyunun karakter hikayesi üretmek üzerine oyuncuyu yönlendiriyor olması oldukça hoş, böylece karakterin derinliği artar.

Gördüğünüz üzere oyunda kafa karıştırıcı pek bir mekanik yok. Hesaplamalar d6 üzerinden yapılıyor, yani zar havuzuyla oynanıyor ve karakteristik özellikleriniz daha fazla zar atmanıza veya başarı noktasını daha aşağı çekmenize yardımcı oluyor. Esas mevzu, rolünüzü düzgünce yaparak kazanacağınız İkna Puanları üzerinden dönüyor. Tabi bu da oyunun ve kuralların hızlı ve kolay bir şekilde öğrenilebilmesini sağlıyor.

Sonuç

İçeriği yeteri kadar detaylı olmasa da gerçekten hoş bir oyun konseptine sahip Tormented. Özellikle de İncilvari bir oyun oynamak istiyorsanız veya Spawn çizgiromanı ilginizi çekiyorsa, bu oyun sistemi de kuşkusuz hoşunuza gidecektir. Karakter yaratımı için çok daha fazla içerik olsa daha güzel olurmuş, ama tek kişilik bir proje olmasının yanında hiçbir ek kitabı da bulunmuyor.

Toplamda 89 sayfa olan bu kitabı, yanında PDF hediyesiyle ciltli olarak 17.81$ gibi ucuz bir fiyata DriveThruRPG üzerinden satın alabiliyorsunuz.

Buraya tıklayarak da Isolation Games Twitter hesabına ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.