Chaosium Haberleri

Mart sonu Chaosium haberleri!

Bir önceki yazıyı yazarken, Chaosium’un aylık newsletter’ı Ab Chaos, 228. sayısıyla son haberleri paylaştı.

Horror on the Orient Express: Board Game

Call of Cthulhu rol yapma oyununun ikonik macerası olan Horror on the Orient Express’in bir boardgame olarak geleceğini daha önce duyurmuştum. Şimdiyse Kickstarter çıkış tarihi kesinleşti. 2 Nisan 2024, projenin yayınlanma tarihi. Kaç gün devam edeceğiyle ilgili bir bilgi maalesef yok. Bir önceki projesi yaklaşık 3 hafta sürdüğü için bu sefer de yine benzer bir süre alacağını, dolayısıyla da Mayıs’ın ilk günlerinde projenin ilk destek sürecinin biteceğini tahmin ediyorum. Londra’dan başlayıp İstanbul’a kadar uzanan bu tehlikeli yolculuğun bir boardgame’e nasıl dönüşeceğini merak ediyorum. ChaosiumCon ve GenCon katılımcıları muhtemelen bir demoyla bu oyunu tecrübe etme şansına erişecektir. Eğer şansımız iyi giderse, bu oyunun fiziksel tanıtımını YouTube’a ekleme gibi bir planım var. Bu noktada acaba Chaosium bize bu şansı verecek mi, onu görmemiz lazım.

BRP Design Challenge

Mart ayının başında, sadece Basic Roleplaying oyun motorunu kullanarak tasarlanması istenen bir oyun tasarımı yarışması başlamıştı. Mayıs sonuna kadar devam edecek olan bu yarışmada hem ilk 10, hem de ilk 3 iyi bir para ödülü kazanıyor. Bu şekilde hem BRP ile oyun üretiminin artmasını, hem de yeni tasarımcılara imkan sunmayı hedefleyen Chaosium’un bu etkinliği, ciddi derecede olumlu tepkilerle karşılaşmakta. Etkinlikle ilgili detayları öğrenmek ve aklınızdaki sorulara cevap bulabilmeniz için bir Sıkça Sorulan Sorular sayfası hazırlandı. Nisan’da ben de bu yarışma için hazırlık yapmayı planlıyorum, ama size de baştan söyleyeyim, piyasayı bilmeyen, BRP mekaniklerine hakim olmayan arkadaşların işi gerçekten zor. Eğer yine de şansınızı denemek isterseniz, BRP temellerini anlattığım video için tıklayabilirsiniz.

Call of Cthulhu: Arkham Dökümanları

Call of Cthulhu: Arkham, hem dijital hem de fiziksel çıkışını gerçekleştirdi. Şu yazıda da belirttiğim üzere, kitap Arkham’la ilgili birsürü önemli içeriğe sahip. Bir kaynak kitap serisinin ilk kitabı olan bu kitap, yazılı bilgilerle birlikte oyunlarda kullanılabilecek harita ve handoutlar da sunmakta. Bunlarla birlikte 1922 Massachusetts haritası ve HPLHS (Howard Phillips Lovecraft Historical Society) tarafından hazırlanan 4 sayfalık Arkham Advertiser gazetesi de bu kitabın bir parçası olarak gelmekte. Oyunlarınızda kullanabileceğiniz güzel bir kaynak olmasının yanısıra, dijital kullanım ve erişimde kolaylık maksadıyla bu içerikler, Chaosium’un itch.io sayfasından ücretsiz olarak indirilebiliyor. Kitabın fiziksel tanıtımı da ilerideki günlerde YouTube kanalına gelecektir.

 

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.