Alien RYO İncelemesi

Alien Rol Yapma Oyunu incelemesi…

Herkese merhaba!

Bundan bir süre önce, sevdiğimiz uzay korku/macera ürünü ALIEN için bir rol yapma oyunu sistemi çıkacağından bahsetmiştim. Kickstarter süreci başarılı geçen bu yapım için kitapların basım ve gönderilme sürecini beklerken destekçilerin oyun sistemini değerlendirebilmesi için 168 sayfalık bir döküman paylaşılmıştı. Fria Ligan desteğiyle Cinematic Starter Kit adındaki bu dökümana erişim sağladık ve sizin için inceledik!

ALIEN’da Olmak

Bildiğiniz gibi ALIEN; filmleri, çizgiromanları ve video oyunları olan bir seri. Oyunun atmosferine aşina olmak istediğinizde yapmanız gereken tek şey, herhangi bir ürünü elde edip izlemek veya okumaktır. Kısaca özet geçmemiz gerekirse, ALIEN bir uzay korkusudur. Bir uzay gemisi veya uzay üssünde yaşanan kaosu, uzaylı varlıkların insanları avlama girişimini ve bütün teknik bilgilerini ve yeteneklerini kullanarak hayatta kalmaya çalışan araştırmacı-asker mürettebatın hayatta kalma mücadelesini anlatır.

ALIEN RYO oynamak ve oynatmak istiyorsanız ama çok bir fikriniz yoksa, ALIEN filmlerini ve Prometheus filmini izleyebilirsiniz. Zaten kitabın içinde de filmlerden alıntılar bulunmaktadır; yani sistem, film içeriğine uygun bir oyun tecrübesi yaşatmayı hedefliyor.

Karakter Yaratımı

Oyunda karakter yaratımı temel birkaç adımda gerçekleşiyor:

  • Career: Kariyer, sizin mürettebat olarak nasıl bir rol üstlendiğinizi gösteren branşınız, yani mesleğiniz. Buna göre karakter özellikleriniz farklı değerler alıyor.
  • Attributes: Karakterlerin STRENGTH, AGILITY, WITS ve EMPATHY olmak üzere dört karakteristik değeri vardır ve her birinin altında üçer Skill bulunur.
  • Talents: Karakterlerin, kendilerini belli edecek becerileri vardır. Sinematik dökümanda pek bir seçenek yok ama kural kitabı çıktığında birçok seçenek olacak.
  • Skills: Yetenekler kendi içinde 0’dan 5’e kadar derecelendirilir. Ne kadar yüksekse o kadar yeteneklisiniz demektir.
  • Stress: Karakterlerin stres değerleri vardır ve içinde bulundukları duruma göre değişiklik gösterir. Stres seviyesi yükseldikçe ortama kaos hakim olur.
  • Health: Karakterler stres durumlarına olduğu kadar sağlık durumlarına da dikkat etmelidir. Sağlık değeri STRENGTH üzerinden ölçülür ve sıfıra düştüğü zaman kritik bir yaralanma söz konusu demektir.

Yüksek Tansiyon

ALIEN filmlerini izlediyseniz, senaryonun belli evrelerden geçtiğini bilirsiniz. Başta yüzeysel bir “görevle ilgilenme” süreci vardır, sonrasında garip olaylar fark edilir ve ardından aksiyon ve bol gerilim dolu uzaylıyla yüzleşme ve hayatta kalma süreci başlar. Sistem de bunu oyuncuya hissettirebilmek için elinden geleni yapmış.

Denemeyi Zorlamak: Aslında bu metoda Call of Cthulhu rol yapma oyunundan alışığız: Karakter bir deneme yaptığında başarısız olabilir, ancak denemesini zorlayarak başarısızlığını başarıyla dönüştürmeye çalışabilir. Bu sistemde denemeyi zorlamak, başarılı olsa da olmasa da stres seviyesini arttıran bir etkendir.

Stres ve Panik: Her Skill denemesi gerçekleştiğinde, deneme zarının yanında stres zarı da atılır. Stres zarında başarısız zar geldiğinde panik zarı atarsınız. Gelen sonucu stres seviyesine eklersiniz ve sonuca göre panik tablosunda denk gelen durum gerçekleşir. Stres sizin baskı altında başarılı olabilmenizi sağlayan bir etken olabilirken, baskı yüzünden panikleyip işleri kötleştirmenize de sebep olabilir.

Zaman: Oyunda sahneler farklı zaman tabirleriyle ifade edilir. Farklı sahneler ve aksiyonlar, farklı zaman aralıklarında çözümlenir. Bunun sebebi, gizlenme aksiyonunda veya savaş aksiyonunda oyuncu üzerinde baskı oluşturmaktır. ALIEN, konsept gereği karakterlerin baskı altında hareket etmesi durumunu destekler. Baskı altında ekip birbirine düşman olabilir, hiyerarşi değişebilir, gruplaşma olabilir.

Basit Kurallar

Oyunun kuralları ve mekanikleri oldukça basit ve temel düzeyde. Bazı detaylar söz konusu, o da oyun yöneticisinin çalışması gereken kısım. Mesela uzaylı tespiti için kullanılan cihazların ve araştırma sahnesinin kendine özgü mekanikleri var. Ancak, genel işleyiş birçok oyunda olduğu gibi Skill kullanımı üzerine gerçekleşiyor.

Hesaplama için zar havuzu metodu kullanılıyor. Halk arasında tavla zarı dediğimiz d6’larla oynanan oyunda stres, panik gibi durumlar için farklı renkte zar kullanmakta fayda var.

Sonuç

Elimizdeki bilgiler doğrultusunda söyleyebiliriz ki ALIEN Rol Yapma Oyunu, oyunculara tam olarak filmlerde gördükleri türden bir dehşet ve hayatta kalma macerası yaşatabilecek türden bir oyun olacak. Ağustos ayı içinde Core Rulebook’un yayınlanmasını beklemekteyiz.

Aşağıdaki videodan, Twitch üzerinden yaptığımız anlatıma da bakabilirsiniz:

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.