Baldur’s Gate 3’te Neler Oluyor?

Baldur’s Gate 3 teaser incelemesi

Herkese merhaba!

Bildiğiniz üzere kısa bir süre önce Divinity: Original Sin yapımcısı Larian Studios sadece ÜÇ logosu yayınlamış ve ardından Baldur’s Gate 3’ün yapımı için anlaşma yaptıklarını duyurmuşlardı. Bunu da bir teaser videosuyla gösterdiler. Bazılarımızın Forgotten Realms’a, bazılarımızın D&D’ye veya D&D’nin derin unsurlarına uzak olduğunu göz önünde bulundurursak, teaser videosunda gördüklerimiz üzerine fikir üretebilmek için gösterilen öğelere bir bakalım istedim:

Kısa bir özetle, öncelikle Chionthar nehrinin Sword Coast’a açıldığı yolu, Baldur’s Gate şehrinin Lower City bölgesinden, yani doğudan, batı veya güneybatı yönüne doğru bir şehir görüntüsü olarak görüyoruz. Ardından da, tahminimce Lower City’de olan bir ara sokaktaki yıkım içinde sendeleyerek yürüyen, üzerinde Flaming Fist arması bulunan bir asker var ve bir Illithid’e dönüşüyor. Buradaki öğelere bakacak olursak;

Flaming Fist

Flaming Fist; Baldur’s Gate, Fort Belurian ve Fort Flame bölgelerinde karşılaşılan paralı askerlik şirketidir. Baldur’s Gate’in yüksek dükü Eltan tarafından kurulmuştur ve D&D 5th Edition zamanlarında paralı askerlik konseptinden vazgeçerek Baldur’s Gate’in askeri kuvveti haline gelmiştir. Başında Ulder Ravengard olduğunu Tyranny Of Dragons sezonunun Rise Of Tiamat hikayesinde görmüştük (maceracılara Flaming Fist’in tam desteği vaadedilmişti).

Flaming Fist’in oldukça sıkı bir askeri hiyerarşiye sahip olduğunu ve çevre yapılara fazla zarar gelmemiş olduğunu ve de etrafın tam bir kan gölüne dönmediğini göz önünde bulundurursak; düşen askerlerin aşırı büyük bir savaştan ötürü düşmediğini (en azından devler, troll’ler saldırmamış gibi duruyor) veya kötücül düşmanların gözü dönmüşçesine bulduğunu öldürmediği (bkz. Game of Thrones s08e05) bir ortam söz konusu gibi. Belki büyüsel bir etkiyle veya ruhani bir etkiyle ölmüş veya düşmüş olabilirler. Bu da, hikayede nasıl bir düşman olacağı konusunda merak uyandırıyor.

Illithid Nedir?

Videoda bize gösterilen tek aksiyon, bir Flaming Fist askerinin bir Illithid’e dönüşümü. Larian Studios bu dönüşüm sahnesiyle istediği ilgiyi çekmeyi rahatlıkla başardı. Peki Illithid nedir?

Illithid (özellikle 2nd edition zamanında bu isimle anılırken 3rd edition ve sonrasında Mind Flayer ismiyle anılmaya başlandı), yüksek derecede psişik güçleri olan, ortak zihne (hive mind) sahip olan, başka varlıkların beyinleriyle, zihinleriyle beslenen bir uzaylı ırkıdır. Psişik güçleri ve üstün zekalarıyla birçok dünyada hüküm sürmüş olan bu varlıklar, çağlar önce imparatorluklarını kaybetmişlerdir ve materyal düzleme gelenleri de Karanlıkaltı’nda (Underdark) zaman geçirmektedir.

Bu arkadaşlar her ne kadar ortak zihinle birbirlerine bağlı olsalar da (bir oyuncu bunların biriyle karşılaşınca zihin okuma büyüsü yapar umarım 🙂 ) bazı nadir durumlarda yazışma metodu kullanabilirler. Böyle durumlar için Qualith diye bir yazışma dili oluşturmuşlardır ve bu yazı yalnızca bir Illithid’in ağzından yılan misali uzanan dokunaçlar tarafından okunabilir.

Cthulhu’dan “örnek alınarak” yaratılmış bu varlıklar, aslında Dungeons & Dragons’ta zindancılık, meydan savaşı, diplomatik sorunlar gibi kalıplaşmış macera tiplerini kozmik bir boyuta taşımada öncü olarak kullanılabilecek olan unsurlardan biridir, hatta D&D için oldukça ikonik bir varlık olduklarını da söyleyebiliriz.

İnsan Illithid’e Dönüşür Mü?

Bu sorunun cevabı evet! Ancak bu, biraz zaman isteyen bir süreçtir. Öncelikle bir Mind Flayer, ev sahibi adayını Mind Blast denen psişik özelliğiyle dirençsiz hale getirir. Gelişmiş bir iribaş alınıp Elder Brain’in (Elder Brain, Mind Flayer evrim döngüsünün en üst seviyesidir) sıvısında on sene kadar bekletilir. Eğer sağ kalmayı başarmışsa, evrimi gerçekleştirebilecek düzeye gelmiştir. Bu iribaş, ev sahibinin burun deliğinden veya kulağından kafatasının içine kadar gider. Beyindeki gri maddeyi tüketerek orada bir parazit görevi görmeye başlar. Birkaç saat içinde parazit olan iribaşın kişiliğiyle ev sahibinin kişiliği yer değiştirir ve iribaş bedeni canlı tutarken dönüşümün ikinci fazına da hazırlanmasını sağlar.

Süreci durdurmanın tek yolu iribaşı öldürmektir, ama bulunduğu yerden ötürü bunu başarmak imkansıza yakındır. Yine de, ev sahibini, kafasını parçalamak suretiyle öldürüp Resurrection veya True Resurrection gibi ilahi bir büyüyle tekrar hayata getirerek bu tehlikeden kurtarmak mümkündür.

İkinci aşama gerçekleşirken iribaş ve ev sahibinin esas kişiliği tamamen yok olurken fizyolojik değişim başlar. Ev sahibi bir Mind Flayer’a dönüşürken iç organları ve fiziksel görünümü de değişir. Dönüşüm sürecinde hiçbir şey yapamaz hale gelir. Bu aşamanın gerçekleşmesi yaklaşık olarak bir hafta (Forgotten Realms’ta 1 hafta, 10 gün sürer) sürer ve bir haftanın sonunda ikinci aşama gerçekleşir ve tamamlanır.

Fizyolojik değişimlerin tamamlanması durumunda Mind Flayer’ın diyeti oluşur. Neticede iribaş, işlevsel bir beyinden ziyade bir parazit görevi gördüğü için beynin salgılaması gereken birçok salgıyı, enzimi ve psişik yetileri tetikleyecek enerjiyi üretmemiştir. Dönüşüm tamamlandığından itibaren Mind Flayer’ın bu ihtiyaçları karşılamak için beyin tüketmesi gerekmektedir.

Bu Dönüşüm Kimler Arasında Gerçekleşir?

Ceremorphosis (sanırım buna Seremorfoz diyebiliriz) birçok insansı ırk üzerinde gerçekleşebilmekle birlikte, farklı varlıklarda farklı dönüşümler de sağlamaktadır. Bakacak olursak:

İnsan, elf (kara elfler dahil), githzerai, githyanki, grimlock, gnoll, goblinoid ve orc yine Mind Flayer’a dönüşürken;

Beholder Mindwitness‘a, Chuul Uchuulon‘a; Deep gnome, Mozgriken‘e; Dragon, Brainstealer dragon‘a; Lizardfolk Tzakandi‘ye, Roper Urophion‘a dönüşür.
(isimlere tıklayarak dönüştükleri varlıkların resimlerine ulaşabilirsiniz)

Aşağıda, bir iribaşın Elder Brain sıvısında hayatta kalıp Seremorfoz için kullanılmadığında dönüştüğü şeyi (Neothelid) görüyorsunuz:

Peki Baldur’s Gate 3’te Neler Olacak?

Elimizdeki bulgular ışığında Baldur’s Gate 3’te karşımıza çıkacak şeylerin kozmik bir boyutu olma potansiyelini görüyorum. Günümüzde maalesef ki ürünler, özellikle sinema sektöründe ve oyun sektöründe, potansiyellerini yeteri kadar iyi kullanamıyorlar ama Larian Studios ortaya çıkardığı Divinity ile insanların gözünde ve gönlünde iyi bir yere ulaştı. Bununla birlikte, izometrik RYO oyunları her ne kadar geri planda kalsa da Tyranny, Pillars of Eternity ve Torment: Tides of Numenera sayesinde klasik olarak gördüğümüz oyun türü daha modern bir hale geldi ve bu da güzel bir oyunla karşılaşma ihtimalimizi arttırıyor. Henüz oyunla ilgili ciddi derecede detaylara sahip değiliz, yeni bilgiler ortaya çıktıkça elbette değerlendireceğiz.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.