Güncelleme: Ağustos 2021

by Ekin

Herkese merhaba!

Biliyorum, uzun zamandır bir site gönderisi olmadı. Birçok şeyle tek kişi olarak uğraşınca bazı şeylerden fire veriliyor maalesef. Bu sefer de fire verdiğim yer site oldu. Buna rağmen içerik üretmeye, yeni bir şeyler yapmaya devam ediyorum. Bu gönderide, parça parça yapmış olduğum yeniliklerden ve ilerlemelerden bahsedeceğim. Bütün detaylara bu gönderi altından erişebileceksiniz. Başta biraz karmaşık gibi gelebilir, ama içerikler birbiriyle karışmasın diye elimden gelen özeni göstermeye çalıştığımı belirteyim.

Podcastler

Bildiğiniz gibi hem Spotify hem de YouTube üzerinden paylaşımını yaptığım, ROLECAST isminde bir podcast serisi var. Şu anda 2. sezonununda ve toplamda 30 civarı bölüm yayınladım. ROLECAST için artık “D&D dışındaki bütün rol yapma oyunları ve rol yapma oyunlarıyla alakalı içerik haber ve duyuru serisi” diyebiliriz.

Bununla birlikte, Dungeons & Dragons için de ZİNDANCAST isminde başka bir podcast serisine başladım. D&D haberleri, kafa karıştıran kuralların açıklama ve/veya yorumları, senaryo incelemeleri gibi anlatımsal şeyler bu seriden ilerleyecek.

Başka işlerle de aktif olarak uğraştığım için çok düzenli bir yayın süreci gerçekleştiremiyorum. Yine de arayı çok açmamak için de elimden gelen çabayı gösteriyorum. Podcast duyurularını yakalayabileceğiniz en iyi iki kaynak, DISCORD sunucumuz ve INSTAGRAM hesabımız.

ROLECAST: SpotifyYouTube

ZİNDANCAST: Spotify

Discord Sunucusu

Discord sunucumuzda 500’den fazla kişi vardı, ama daha önceleri fire verdiğim yer Discord olunca, insanlar uzun süre boyunca inaktif kaldılar. Ben de bu yüzden aktif olarak sunucuya bakan arkadaşları tespit etmek için bir hafta içinde iki duyuru paylaştım ve tepki vermeyen arkadaşların hepsini sunucudan gönderdim. Tabi bu demek değildir ki banladım. Sunucuya istediğiniz zaman katılabilirsiniz, ama aşırı derecede inaktif olan, kim olduğunu bilmediğim arkadaşlar yine belli bir süre sonra gönderilecektir. Discord’un bir amacı duyuruları paylaşmaksa, bir diğer amacı da sosyalleşmek ve aktif etkileşimde bulunmaktır. Bunu sağlamak için de rastgele akşamlarda bir araya gelip sohbet muhabbet ediyoruz ve pazar akşamları 21:00 civarında “Parliament Sinema Kulübü” adı altında düzenli olarak toplanıp filmler izliyoruz. Ayrıca insanlar benden bağımsız olarak da toplanıp sohbet muhabbet ediyorlar. Uzun süre boyunca “eğer ben çağırırsam” insanlar bir araya geliyordu, ama bunun da kırılmasını istiyorum. Sonuçta Discord ortak bir alan. Bu yüzden sohbet kanalında konuşan insanlar gördüğünüzde çekinmeden kanala atlayıp selam verebilirsiniz 🙂

Discord Sunucusu Daveti

Patreon ve YouTube

Siteye alışveriş eklentisi geldiği için dökümanlarımı buraya taşıdığımdan beridir, Patreon’un içeriği de değişti. Patreon üzerinden destek veren arkadaşlar artık video anlatımlarına daha erkenden ulaşabiliyor ve eğer altın ejder veya platin ejder düzeyinde destek veriyorsa, içerik talebinde bulunabiliyor. Peki içerik talebi nedir? İçerik talebi aslında kitap incelemesi talebinde bulunmaktır. Kanalda anlatımı olmayan bir sistemin kural kitabı veya bir senaryo kitabı, anlatım için seçilebilir. Tabi YouTube üzerinde yüksek sayıda bir talep görürsem, içerik üretimi sürecine o talepleri de ekleyeceğim, ama Patreon talepleri her daim öncelikli olacaktır.

DRACONISM Patreon

DRACONISM YouTube

Podcastler ve BuyMeACoffee

Ortaya iki podcast çıkınca, podcast içeriklerini desteklemek ve yayınlanacak podcast bölümüne önceden erişebilmek için BuyMeACoffee sayfası açtım. Oradan da destek vermek isterseniz aylık 1$ ile destek gösterebiliyorsunuz, yıllık olarak da 10$ verip iki ayı beleşe getirebiliyorsunuz. BuyMeACoffee üzerinden ekstra bir şeyler yapmayı düşünmüyorum. Podcast ve Twitch için tutacağım.

BuyMeACoffee – Shatargat

Twitch

Kaçıran arkadaşlar varsa buradan da belirtmiş olayım. SiyahEjder Twitch kanalıyla olan bütün işim tamamen bitmiştir. Onun yerine ShatargatTheBlack adı altında İngilizce yayın yaptığım bir kanal var ve o kanalın da kendine özgü bir Discord sunucusu mevcut. Draconism Twitch kanalı hala elimin altında, ama Twitch üzerinden RYO içeriği yapacağımı pek sanmıyorum. Belki ilerleyen zamanlarda yeni bir plan, yeni bir proje ortaya çıkarsa değerlendirebilirim. Ancak, o kanalda video oyunları üzerine bir şey olmayacak.

Twitch: ShatargatTheBlack

Twitch: Draconism

MERCH

Kendim için bir tişört tasarladım ve bu bazı arkdaşlarım tarafından beğenilince aklıma mağaza açma fikrini soktular. Güzel bir mağaza sitesi buldum ve buradan satışlar yapmaya başladım. Seçeneklere baktığımda tişört dışında yastık, bez çanta gibi seçenekler vardı ama maalesef don göremedim. “DRACONISM donu” olsa hoş olabilirdi sanki, rock/metal gruplarından neyimiz eksik 🙂 Şaka bir yana, vakit buldukça değişik ve hoşunuza gideceğine inandığım tasarımlar ekleyeceğim. Eğer ürün satın alıp fotoğrafını da gönderirseniz, orada burada yayınlarız, arşivimiz olur.

DRACONISM MERCH Mağazası

Sistem Kitabı

Sistem kitabı, beklediğimden daha uzun süren bir uğraş oldu doğrusu. Fikirsel olarak her şeyi hazır olmasına rağmen tek tek yazıya geçirmek ve oyuncu seçenekleri üretmek (mesela büyü kavramı fikirsel olarak hazır ama tek tek büyü yazmak gerekiyor) bir hayli zor bir süreç ve bu süreç devam etmekte. Buna rağmen, altı ay boyunca çektiğim karın ağrısını atlatıp sistemin ilk büyüsünü yazmayı başardım. Ardından birkaç büyü daha yazdım ve merak edenlere ilk büyüyü göstererek şablon üzerinden fikir ve yorum geri dönüşleri almaya başladım. Bir aksilik yaşamazsam, Eylül sonu veya Ekim ortası gibi bir zamanda ilk denemelere başlayacağız. Bunu da birincil olarak Discord üzerinden duyuracağım.

Kısacası, sistem kitabı yazma mevzusu devam ediyor ve bir noktada da sonuçlanacak. Sonrasında ne olacağını da birlikte göreceğiz.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.