Alone Against The Static – Chaosium

Chaosium’dan Yeni Kitap!

Chaosium, B. W. Holland tarafından yazılan Alone Against The Static isimli solo RYO kitabının çıkışını gerçekleştirdi!

Chaosium, Call of Cthulhu 7th Edition başlarında ücretsiz olarak yayınladığı Alone Against The Flames ile başlattığı ve zaman zaman da devamını getirdiği solo RYO serisine bir yenisini getiriyor: Alone Against The Static!

Daha önce bir solo RPG denediniz mi? Cevabınız hayırsa, belki “kendi maceranı kendin yarat” tarzı kitapları çocukluğunuzda duymuş olabilirsiniz. Bu tür kitaplarda adım adım hikaye parçacıklarını takip edersiniz ve parçacıklar size birtakım seçenekler sunar. Seçtiğiniz seçeneğin sayısına geçip diğer parçacığı okursunuz ve böylece hikayenin sonuna erişmeye çalışırsınız. Bu tarz hikayelerin en güzel yanı, farklı seçeneklerle farklı sonuçlara varabiliyor olmanızdır. Solo RPG de hikaye hangi sisteme bağlıysa onun kurallarını okuyucuya uygulatarak ilerlemesi sağlıyor ve böyle hem oyunun kurallarını öğreniyorsunuz, hem güzel bir hikaye okuyorsunuz, hem de kendi kendinize bir oyun oynamış oluyorsunuz.

Alone Against The Static, size ilginç ve yalnız bir gerilim hikayesi sunuyor. Oyunda yolunu takip edebileceğiniz iki karakter var. Bu karakterler bir çift olarak haftasonlarını bir dağ evinde geçirmeye gidiyorlar ve akşam vakti olaylar başlıyor. Alex veya Charlie olarak başlayacağınız bu macerada Call of Cthulhu 7th Edition kurallarını kullanarak hikayenin sonuna erişmeye çalışıyorsunuz ve iki karakter için de birden fazla son mevcut. Bu da tekrar oynanabilirliği arttıran bir detay. Ayrıca, seçtiğiniz yollara göre farklı achievement’ların gelmesi ve oyun süresince edindiğiniz achievement’ların seçimlerinizi etkilemesi gibi ekstra bir mekanik de söz konusu. Bu açıdan bu kitabı daha da başarılı buldum.

106 sayfalık bu solo macerayı isterseniz yukarıdaki linke tıklayarak DTRPG üzerinden, isterseniz kapak resmine tıklayarak Chaosium’un kendi sitesinden satın alabilirsiniz. Eğer Chaosium’un sitesine gidecek olursanız hardcover versiyonunu alabilir, Alex ve Claire’in karakter kağıtlarını ve başarım takip kağıdını ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Ayrıca oyunun PDF versiyonu, hardcover versiyonunu satın aldığınızda ücretsiz olarak indirmenize açık olacaktır.

Ben oyunu Alex ile denedim ve bitirdim. Oyunu bitirmek iki saatlik iki oturum kadar zamanımı aldı. Bir yandan da başka işlerle uğraşmam gerekiyordu. Belki sizin için daha kısa veya uzun sürebilir. Hikaye güzel, ancak bir noktaya kadar yavaş ilerliyor. Bu sebeple bir oyun oynuyor gibi değil de, hikaye kitabı okuyormuşsunuz gibi yaklaşmanızı tavsiye ediyorum. Arkaplana Spotify’dan bulduğum bir “dark classical music” playlisti açtım, gayet de güzel gitti ve beni hikayenin içine çekmeye yardımcı oldu. Puanlayacak olsam 4,5/5 derdim, o da tamamen yavaş başlamasından ötürü. Onun dışında, kesinlikle tavsiye ediyorum.

NOT: Special thanks to CHAOSIUM for prodiving me the review materials.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.