The Fading Light RYO İncelemesi

by Emre

The Fading Light RYO İncelemesi

Assassin Games tarafından hazırlanan The Fading Light rol yapma sistemi kural kitabı ücretsiz olarak yayımlandı. Kurallarında basitliği ilke edindiğini söyleyen aynı zamanda derin ve karmaşık bir dünyaya sahip bu sistem pek çok farklı evrenden alıntılar içeriyor. Bu alıntılar bazen hoşnut edici bazense tat kaçırıcı nitelikte.

We now bid you to dim the lights, gather round the table to conjure
forth tales of shadows and steel, of skulduggery and twisted alliances,
and of pacts with unspeakable creatures from between the worlds.

The Fading Light dünyası yüzündeki kemikten maskesi ile bilinmeyen korkuların arkasına saklanan zalim bir liderin egemenliğinde acı çekiyor. Çorak ve bozulmuş toprakları, lanetli şehirleri, dünya dışı korkuları, gölgelerde gezinen yaratıkları, başkalaşmış vahşi canavarları ile gizemli bir dünya. Kural kitabının ilerleyen sayfalarına koşmadan önce herkesin kitabın önce ön sözünü ardından da tanıtım kısmını okuması gerektiğini düşünüyorum. Ön sözden anlaşıldığı kadarıyla oyuna eklenmesi planlanan konsept tasarımlarının eksikliğini ilk okuyuşunuz bitmeden fark edebilirsiniz. Demem o ki oyunun henüz bir haritası da karakter kağıdı da ortalarda yok. Bu eksikliği oyunun tam sürümünün yayımlanmamış olmasına yormak da tabii okurların insafına kalıyor. Tanıtım kısmı ise okurlara karanlık bir dünyada maceraya atılacak oyuncuların oldukça basit kurallara sadık kalarak özgün hikayeleri oynayabileceği bir sistem vadediyor. Kulağa her ne kadar hoş gelse de bu vaadlerin karşılık bulabileceğine dair umut kıran sıkıntılar da yok değil.

Kitap içindeki konsept çalışmaları, mekan tasvirleri, farklı kültürlerin tanıtımı ve bu gibi detaylar gerçekten de karanlık temaları seven hemen hemen herkesi içine çekecektir. Oyunda sınıflar ve ırklar gibi bazen oyuncuların oyuna adapte olmasını engelleyebilen fantastik unsurlar da bulunmuyor. Sınıflar yerine karakterinizin hangi becerilere sahip olduğunu avantajlar belirleyecek. Bu avantajların bazılarını ancak ve ancak karakter hazırlama aşamasında edinebiliyorken bazıları için uzun oyun oturumlarına ihtiyaç duyulabilir. İlerleyen sayfalarda oluşturduğunuz karakteri tamamlamaya yardımcı pek çok yeni özellik ile karşılaşmak da mümkün. Kitabın en beğendiğim kısımlarını arka arkaya sıraladıktan sonra artık ön yargılı baktığım ve tadımı kaçıran kısımlardan bahsetmekten çekinmeme gerek kalmayacak.

Kaos ve Ejderhalar

Daha önce belirttiğim gibi kural kitabı boyunca pek çok alıntı dikkatimi çekti. Akıl sağlığı sisteminden tutup kuralların açıklamalarına varana kadar sürekli başka eserlerden alıntılar hissediliyor. Ancak bu alıntıları bir potada eriterek başarılı bir bütün haline getirebilmeleri gerçekten takdire şayan bir başarı. Ön söz kısmında açıkça belirtildiği üzere bu kural kitabı insanlara kendi hikayelerini yaratmaları için ilham verme amacı taşıyor. Sistemin bu kıymetli amaca hizmet etme hususunda da gerçekten çok başarılı olduğunu düşünüyorum. Gerek karakter yaratırken sahip olduğumuz geniş avantaj havuzu gerek zanaat ve yetenek öğrenmek için neredeyse hiçbir sınırlama olmaması gerçekten de oyun yöneticilerinin ”istedikleri” hikayeyi yaratabilmelerini sağlayabilecek gibi gözüküyor. Yine de ipuçlarını birleştirerek hakkında fikir sahibi olunabilecek hikayeleri ve merak uyandıran tarihi mekanları da göz ardı etmemek gerek.

Tat kaçırabileceğini düşündüğüm kısımlara gelirsem sayacağım çoğu unsur oyunun erken bir aşamada olmasına yorulabilir. Öte yandan gofundme üzerinden başlatılan destek kampanyasının pek ilgi görmemesi açıkçası bu sıkıntıları olduğundan daha büyük gösteriyor. Kişisel olarak kozmik korkunun ve bilinmeyen dünya dışı varlıkların yaşadığımız dünyada gezindiği kurguların büyük hayranıyım. The Fading Light içerisinde bu tür karanlık fantazya örneklerine dair ipuçlarına rastlamak da mümkün ancak bu korkuların bir adı veya tasviri bulunmuyor. The Fading Light dünyasının anlatıldığı kısımlarda tarikatlara dair bilgiler var ancak bu tarikatların etrafında bir hikaye yaratabilmek için oyun yöneticileri hayal güçlerine fazladan sorumluluk yüklemek zorunda kalabilir. Bir başka tat kaçırabilecek unsur da bu yetersizlikten kaynaklı tutarsız orta çağ anlayışı. Bu ve benzeri oyun sistemlerinde karakterler çoğunlukla sıradan hayatlarını terk edip büyük kahramanlıklar için yolculuğa çıkarlar. Aydınlık dünyalardaki sorunları ortadan kaldırmak için karakterleri kahramanlığa sürükleyecek motivasyonlar bulmak çok kolay olabiliyorken aşırıya kaçılmış karanlık bir dünyada senaryoların tekrara düşmesi daha olası gibi.

Bu Oyunda Sınıf Yok

Rol yapma oyunlarında sınıflar bazen oyuncuları için külfete dönüşebiliyor. Özellikle yeni oyuncuları hem rol yapma hem de karakter oluşturma aşamalarında oyundan soğutabiliyor. Çoklu sınıflar oluşturmaya kalkıldığında da çoğu sistemde kurallar karmaşıklaşabiliyor veya sınıflar birbiriyle pek uyumlu olamayabiliyor. The Fading Light ilk bakışta bu nedenle beni fazlasıyla cezbetti ancak sınıf sisteminin yerini alan avantajlar ufak anlaşılmazlıklara sebep olabiliyor. Örnek vermek gerekirse büyü sanatları ile uğraşan bir karakter oluşturmak istediğinizde kaç yetenek seçebileceğinizi veya bu yeteneklerin hangileri olabileceğini anlamak biraz güç. Zaten oyunda eleştireceğim bir başka nokta da kılıç yerine asa veya yay kullanacak karakterlerin biraz zayıf kalacağına dair ön yargım.

Tavla Oynamaya mı Geldik?

Kural kitabını okumayı bitirdiğimde yaratılan dünyanın esin kaynaklarını bir araya toplayıp nasıl tutarlı bir bütün haline getirebildiğine hayranlık duydum. Kendimi tekrarlamış olacağım belki ama konsept çalışmalarını gerçekten büyüleyici buldum. Sistem ile ilgili en çok tadımı kaçıran da bu güzelim dünyada oyun oynamak için ihtiyaç duyulacak, oyunun kendi deyimiyle, bir avuç dolusu altılık zar.

Eşsiz mücevherlerle süslenmiş, giyen kişiye fayda sağlayan tılsımlar, The Witcher serisindeki gibi karşılaşılacak yaratığı tanıyan tecrübeli bir avcının duruma uygun hazırlayabileceği iksirler, demircilik yeteneği olan birinin keşfedeceği alaşımlarla özgün olarak tasarlayabileceği usta işi kılıçlar yapmak mümkün. Üzücü olan ise bu sistemin tamamen zara bağlanmış olması. Ne kadar ustalaşırsanız ustalaşın en basit iksiri yaparken bile kötü bir zar atmak topladığınız bitkilerin ve vaktinizin boşa gitmesine sebep olabiliyor hatta işlerin tamamen sarpa sarmasıyla karakterinizin ve çevresindekilerin zarar görmesine bile sebep olabiliyor. Her gün gözünüz kapalı yaptığınız bir iyileştirme iksiri için iki adet sıradan şifalı bitkiyi bir kapta kaynar suyla karıştırdığınızda ortaya çıkacak patlamadan 1d6 hasar almak işten bile değil.

Oyun içerisinde bir düşman ile savaşıyorsunuz ve saldırı mı yapacaksınız? Her saldırı zarınızın yanında oyun yöneticiniz de savunma zarı atmak zorunda. Taşıyabileceğinizden fazla mı yükünüz var? 1d6 hasar almak için zar atmak zorundasınız. Esrarengiz yaratıklarla dolu karanlık bir dünyada tuzaklar önemli yer tutabilecek unsurlar, zaten kural kitabında detaylı ve başarılı açıklamalar da bulunuyor. Öte yandan zar atmayı teşvik eden bir sistemde oyuncuların tuzakları ciddiye almaması olası görünüyor.

Son Olarak

The Fading Light başarılı alıntıların özgün bir fikir ile bir araya geldiği karanlık ama karmaşık ve sürükleyici bir dünyanın korkarım ki üzerine pek düşünülmemiş bir sistem ile potansiyelini sonuna kadar kanıtlayamayan bir sistem. Yeni oyuncular için pek dost canlısı gözükmüyor ancak usta ellerde gerçekten kaliteli senaryoların ortaya çıkabileceğini düşünüyorum. İpuçlarını birleştirmeye vakit ayıracak yaratıcı oyun yöneticileri bulabilecek oyunculara şimdiden imreniyorum. Hatta farklı sistemlerdeki senaryoları için bile oyun yöneticilerine ilham almak adına bu kural kitabına göz atmalarını tavsiye edebilirim. Umarım destek toplamak için başlattıkları kampanya desteklenir ve inandığım potansiyeli ortaya çıkarabilirler. Farklı sistemler denemeyi seven tüm rol yapma oyunu severlere bu oyuna bir şans vermelerini tavsiye ederim.

The Fading Light sisteminin resmi kural kitabına ücretsiz olarak buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Oyunu desteklemek için de buraya tıklayarak gofundme sayfasına ulaşabilirsiniz.

You may also like

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.