Mutant: Year Zero RYO İncelemesi

by Emre

Mutant: Year Zero RYO İncelemesi

The Bearded Ladies isimli İsveçli bir stüdyo tarafından geliştirilen Mutant: Year Zero rol yapma oyunu oyunculara kıyamet sonrasında ortaya çıkan farklı ve bilinmeyen tehlikeler ile mücadele etme şansı tanıyor.

Mutant: Year Zero sistemi itibariyle oyuncuları ardı arkası kesilmeyen türlü sorunlarla başa çıkmaya zorlayarak gerilimin ve tansiyonun hiç düşmemesini amaçlıyor. Kıyamet sonrası ortaya çıkan radyasyondan etkilenerek mutasyon geçiren yaratıklar, kaynakların kontrolünü eline geçirmeye çalışan haydutlar, hayatta kalmaya çalışan masum ama aç diğer insanlar ve bahsedip tadını kaçırmak istemediğim daha birçok tehlike oyuncular tarafından keşfedilmeyi bekliyor.

Üç Renkte Altı Yüzlü Üç Zar

3d6 sistem üzerine tasarlanmış olan rol yapma sisteminin özel olarak tasarlanmış bir zar seti mevcut. Zar seti içerisindeki üç farklı zara adanmış üç farklı renk var. Sarı olanlar Base (temel) zar, yeşil olanlar Skill (yetenek) zarı ve siyah olanlar (Gear) donanım zarı olarak adlandırılıyor. Bu zarlar üzerindeki semboller ise bazı sayıların yerine geçiyor. Zarların dokusu gerçekten Mutant dünyasını çağrıştırıyor olsa da kural kitabındaki anlatımların bu semboller üzerinden yapılması yüzünden bazen ufak yanlış anlamalar meydana gelebiliyor. Alışana kadar biraz zorlanabilirsiniz.

D6/D66/D666

Kitap içerisindeki d66 ve d666 ifadeleri karşımıza çıktığında ne yapmamız gerektiği kitabın giriş sayfalarında açıklanıyor. D ifadesinin yanındaki her 6 için bir altılık zar atıyoruz ve uygun olarak sonucu ondalık veya yüzlük olarak okuyoruz. Örnek verecek olursak ilk zar 4 ve ikinci zar 6 geldiyse sonuç 46 oluyor. Bu basit metot sayesinde oyun oturumlarında hangi tehlikeler ile karşılaşacağınızı, mutasyonlarınızın nasıl etkiler göstereceğini veya yolculuğunuz sırasında eski dünyadan hangi kalıntıya rastlayacağınızı belirlemek için satın alma gerektiren oyun kartlarına alternatif olarak kural kitabındaki listelerden bahsettiğim bu metodu kullanarak faydalanabilirsiniz.

Roller, Yetenekler ve Şans Faktörü

Oyunda karakterinizi yaratmaya başlarken ilk belirlemeniz gereken unsur rolünüz. Ardından belirleyeceğiniz karakteristik özelliklerinizi temel nitelik puanlarınızı dağıtma aşaması takip ediyor. Bu aşamada 14 puanlık havuzdan bir temel niteliğe en az iki en fazla dört puan atayabiliyorsunuz. Belirlediğiniz rolün ana niteliği ise bir istisna olarak beş puana kadar yükseltilebiliyor. Oyunda dört adet temel nitelik olduğunu düşünürsek bu aşamada karakterinizi özelleştiren unsurları belirlemek için geriye altı puanınız kalıyor. Her nitelikten de ikişer tane olmak üzere sekiz adet rol var. Kitap içerisinde seçtiğiniz rolün görünüşüne, ismine, vücut yapısına ve diğer insanlarla ilişkilerine dair belirlemeniz gereken ayrıntılar için de ilgili önerilere göz atabilirsiniz.

Strength (Güç)

Agility (Çeviklik)

Wits (Zeka)

Empathy (Empati)

Bu rollerin yanı sıra kural kitabındaki adımları takip ederek kendi rollerinizi yaratabilir veya ufak bir araştırma yaparak başka insanların yarattıkları rolleri bularak oyununuzu zenginleştirebilirsiniz.

Rolünüzü belirledikten ve nitelik puanlarınızı dağıttıktan sonra sıra yeteneklerinizi seçmeye geliyor. Yeteneklerinizdeki ustalığınızı belirlemek için on puanınız var ancak bu puanlardan en az birini rolünüzün uzman olduğu yeteneğe harcamak zorundasınız. Kalan dokuz puanı istediğiniz gibi dağıtabilirsiniz. Bir yeteneği başarı ile gerçekleştirebilmeniz için yetenek ile ilgili temel, yetenek ve donanım zarlarınızdan en az bir adet 6 rakamı yani radyasyon işareti tutturmanız gerekiyor aksi halde başarısız sayılıyorsunuz. Başarısız olmak hoşunuza gitmezse üzerinde sembol olmayan zarlarınızı bir kez daha atabilir ve başarı kovalayabilirsiniz ancak artık zarlarınızdan gelecek olan 1 sonucu size zarar olarak geri dönecektir. Ayrıca birden fazla başarı yakaladığınız durumlarda yeteneğin açıklamasında belirtilen ve genellikle yeteneğinize faydalı bir etki daha ekleyen stunt aksiyonlarını gerçekleştirebiliyorsunuz. Başarısızlık ve birden fazla başarı durumunda nasıl sonuçların sizi beklediğine dair detaylı açıklamaları kitabın yetenekler kısmında bulabilirsiniz.

Karakter yaratımını bir kenara bırakıp şans faktörüne odaklanacak olursak oyunun eşsiz bir mekaniği olan Rot isimli, eski dünyadaki savaşların ortaya çıkardığına inanılan lanetten bahsetmek gerekir. Bu lanet yüzünden karakterler maruz kalınan Rot seviyesine bağlı olarak zarar görüyor, bu zararı belirlemek için de Rot seviyesi kadar zar atmak gerekiyor. Oyun boyunca karakterlerin Rot tehdidi ile karşılaşması oyuncuları her zaman diken üstünde tutacaktır.

Oyunda zar atmayı gerektiren ve şans faktörünü devreye sokarak hayatta kalma duygusunu daha da yoğunlaştıran bir mekanik de MP(Mutant Points) biriktirerek kullanabildiğiniz mutasyonlarınız. Oyun boyunca ne kadar akıllıca oynarsanız oynayın mutasyonlarınız hem hikaye hem de sistem gereği kontrolünüzden çıkabilir ve istenmedik durumlara yol açabilir. İşte tam bu noktada zarlarınıza güvenmeli ve radyasyon işaretinden sakınmalısınız.

Kötü planlanmış veya aksamış bir yolculuk geceye kadar Ark’a dönememenize sebep olduysa şansa her zamankinden daha fazla ihtiyacınız olacağını da belirtmekte fayda var.

Karakter Kağıdı

Kural yığınları ile dolu karmaşık bir karakter kağıdı yerine daha çok rol yaparken hatırlamamız gereken notların yer aldığı karakter kağıdı daha ilk bakışta sistemin kolay öğrenilebileceğine ve uygulanabileceğine işaret ediyor. Kural kitabındaki basit adımları takip ederek hesaplamalara takılmadan kolaylıkla karakter kağıdınızı doldurabilirsiniz. Belirli bir ana senaryoya pek bağlı kalınmadığı için ilişkiler kısmını doldurarak oyun yöneticinizin işini kolaylaştırıp daha keyifli bir oyun deneyimi yakalayabilirsiniz. Modiphius üzerinden ücretsiz olarak indirebileceğiniz karakter kağıdı paketinin içerisindeki Ark sheet ile oyuna başlamadan önce ve oyun sırasında ana sığınağınızda ne gibi değişiklikler olduğunun takibin kolaylıkla yapabilirsiniz.

Aşina Olmadığımız Dokunuşlar

Mutant Year Zero sisteminde en çarpıcı bulduğum özellik senaryo anlayışı oldu. Oyuncular bir senaryonun peşinde oraya buraya sürüklenmek yerine tek bir amaç ile donatılmışlar: hayatta kalmak. Bu tek bir amaç etrafında ise ne kadar çok etkileşim ortaya çıkabildiğini görmek gerçekten şaşırtıcı. Yalnızca kitap içerisindeki tehlikeler bile uzun oyun oturumları boyunca gerilimi had safhada tutmaya yetebilir. Yaratıcı oyun yöneticileri kendi fikirleriyle bu süreyi daha da uzatacaktır.

Oyun çoğunlukla hayatta kalmak uğruna güvenli evimiz Ark dışındaki bölge olan The Zone içerisindeki kaynakları toplamak veya tehditleri ortadan kaldırmakla sınırlıymış gibi gözükse de video oyununu oynayanların aşina olduğu üzere harita üzerinde keşfedilen mekanlarda küçük senaryolar ile karşılaşmak mümkün. Kitap içerisinde önceden hazırlanmış örneklerine göz atıp oyuna yerleştirebilirsiniz veya bu dünya ile uyumlu fikirlerinizi tek bir senaryo ile kısıtlamak yerine bu yöntem sayesinde daha gerilim dolu bir maceraya dönüştürebilirsiniz.

Oyunda karşılaşılacak tehlikeler arttıkça tabii ki karakterlerimizin de tecrübeleri artıyor. Tecrübe arttırmanın bir diğer yolu da karakter yaratırken belirlenen ilişkilere ve hedeflere sadık kalmak. Bu noktada tecrübe puanı kazanmak için masa başındaki herkes birbiriyle oyun hakkında konuşmaya başlıyor. Bu sayede herkes hem oyun hakkındaki deneyimini paylaşmış oluyor hem de keyifli bir sohbet ile karakterlerinin davranışlarını sorgulayabiliyorlar. Karakter kağıdındaki beş tecrübe puanı kutucuğunu da işaretlediğinizde bir yeteneğinizi geliştirebilir veya yeni bir talent (kabiliyet) öğrenebilirisiniz.

Son Durak

Mutant: Year Zero sürpriz elementlerden bolca yararlanan sırlarla dolu karanlık kıyamet sonrası dünyası ile oyuncuyu bir yandan zorlu hayatta kalma şartlarına tabi tutarken bir yandan da keşfetme arzusu uyandırmasının yanında zaman zaman ahlaki normlarınızı da sorgulamanıza sebep olabilecek kadar yoğun ve tansiyonu yüksek bir oyun sistemi. Kolay öğrenilebilen sistemi ve karakter yaratma aşamasında verilen tavsiyeleri ile yeni oyunculara yoldaş olurken kural kitabı içerisindeki senaryolar, haritalar, Ark geliştirmeleri, kalıntılar ve daha birçok referans ile oyun yöneticilerine çok daha akıcı bir oyun oynatabilme şansı tanıyor. Neredeyse her alanda kendini başarıyla ispat eden bu sistemin kural kitabını okurken karşılaşılan ufak zorlukları, gelişmiş karakterler için çok fazla altılık zar atmak gerekmesi ve bu yüzden oyunun kolaylaşmaya başlaması gibi unsurları ortadan kaldırmak için biraz çaba sarf ederek oldukça akıcı ve heyecan dolu bir oyun deneyimi yakalamak mümkün. Sistem her ne kadar bir oturum boyunca heyecanı hep yükseklerde tutabilirmiş gibi gözükse de ortada bir ana senaryo olmaması yüzünden birkaç oturum sonra oyun tekrar ediyormuş gibi hissedebilirsiniz. Bu noktada ise oyuncuların karşısına birkaç oturumun ardından çıkacak bir ana senaryo işleri kurtarmaya yetebilir. Geriye sadece bu harika rol yapma oyunu sistemini denemek kalıyor.

 

Mutant: Year Zero resmi kural kitapçığına buraya tıklayarak Modiphius üzerinden ulaşabilirsiniz. Bir başka seçenek olarak Steam platformu üzerinden Mutant Year Zero: Road to Eden Deluxe Edition paketini satın alarak video oyununun yanında masa üstü rol yapma sistemi kural kitabına ve diğer kitapçıklara ulaşabilirsiniz.

Mutant: Year Zero oyun sistemi için özel olarak tasarlanmış olan 15’li zar setini buraya tıklayarak satın alabilir ve karakter kağıdının da içinde bulunduğu paketi buraya tıklayarak ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

You may also like

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.