Cypher System Revised RYO İncelemesi

by Emre

Cypher System RYO – Revize Edilmiş Versiyon İncelemesi

Monte Cook Games geçtiğimiz günlerde Cypher System kural kitabının ücretsiz ön inceleme sürümünü görücüye çıkarttı. Bu kural kitabı sayesinde oyun yöneticileri hayal ettikleri evrenlerde oyunlar oynatabilmek için kural kitabı peşinde koşmak zorunda kalmayacak. Kitabın tam ve ücretli sürümü Eylül ayının sonlarında yayımlanacak.

9 farklı tema için ayrı ayrı ve özenle hazırlanmış sınıflar, büyüler, yaratıklar, karakteristikler ve daha fazlası sayesinde yalnızca Cypher System kural kitabı rehberliğinde dilediğiniz macerayı oynama ve oynatma şansına erişebilirsiniz. Cypher System kural kitabı doğrudan doğruya elinize alıp rol yapma oyunu oynanmasını sağlayacak bir kitap değil ancak yaratıcı fikirlerini oyunlaştırmak isteyen oyun yöneticileri için özel olarak biçilmiş bir kaftan.

Numenera ve The Strange dünyalarının yaratıcısı olan Monte Cook Games, bu pek beğenilen rol yapma oyunlarının kurallarını ve içeriklerini daha da çeşitlendirerek hem oyun yöneticilerinin hem de oyuncuların yaratıcılıklarını da pekiştirmeyi başarabilecek gibi gözüküyor. Cypher System kural kitabı içerisinde fantastik, modern, bilim kurgu, korku, macera, süper kahraman, kıyamet sonrası, masalsı ve tarihi olmak üzere ilham kaynağı olarak kullanılabilecek dokuz farklı tema bulunmakta. Numenera veya The Strange oynayanların tahmin edeceği üzere Cypher System de d20 sistem üzerine inşa edilmiş. Zarların başarılı sayılması için oyun yöneticisinin aksiyonun zorluğuna göre belirlediği eşiği geçmek gerekiyor.

Çatışma

Çatışma zarlarınız da diğer zarlarınızdan farklı değil. Oyuncu olarak saldırı gerçekleştirmek için tek yapmanız gereken oyun yöneticinizin belirlediği zorluğa karşılık gelen eşiği aşmak. Bu zorluk çoğunlukla saldırı yaptığınız rakibin seviyesi ile eş oluyor. Bu noktada kitap bütün zarları oyuncunun atması gerektiğinin altını çiziyor. Örnek verecek olursam oyun yöneticisinin yönlendirdiği karakterler, asıl oyunculara saldırı yaptığı zaman saldırılan oyuncu ”savunma zarı” atıyor.

Başarılı bir saldırı durumunda ise verilecek olan hasar hafif, orta ve ağır silahlar için iki, dört ve altı olarak atanmış. Öte yandan bu hasar giyilen zırhın seviyesine bağlı olarak düşürülebiliyor. Hatta ikinci seviye bir zırh, hafif bir silahla verilecek olan hasarı tamamen etkisiz kılabiliyor.

Özel Durumlar

Yirmi yüzlü zarınızdan 19 sonucunu aldığınız durumlarda aksiyonunuza ufak etkiler yükleyebiliyorsunuz. Örnek verecek olursam bu ufak etkiler saldırınıza üç hasar puanı daha eklemek veya rakibinizi yere sermek olabilir. Öte yandan zarınızdan 20 sonucunu aldığınız durumlarda aksiyonunuza daha büyük etkiler katabilirsiniz. Yine örnek verecek olursam saldırınıza dört hasar puanı daha eklemek veya daha dramatik bir etki arasında seçim yapabiliyorsunuz.

Hayal Edebiliyorsanız Oynayabilirsiniz

Yaratıcı fikirlerini hayata geçirebilecek uygun sistemi bir türlü bulamayan oyun yöneticileri veya oynayacakları oyunda farklı bir karakter denemek için ilhama ihtiyacı olan oyuncular için bir el kitabı işlevi gören Cypher System hayal ettiğiniz dünyayı kurallar ve nesneler gibi detaylara takılmaya gerek kalmadan yaratabilmenizi sağlamaya çalışıyor. Bunu yaparken referans olarak sunduğu altmışa yakın yaratık ve karakter, bolca ekipman, uygulaması ve uyarlaması kolay d20 sistem kullanıcılarına akıcı ve sürükleyici bir oyun deneyimi yaratma şansı sunuyor.

Karakterinizi tanımlayan Descriptor seçeneklerinin yanında sunulan ve karakterinizi eşsiz yapan Focus seçeneklerini hem oyun yöneticileri hem de oyuncular oldukça faydalı bulacaktır. Numenera ve The Strange rol yapma oyunlarını oynamış kişiler bu seçeneklerin pek çoğunu daha önce görmüş olsa da yeni eklenen yepyeni seçeneklerle de karşılaşacaklar.

Cypher isimli tek kullanımlık hazineler ise tatmin hissi yaratarak oyuncuların oyundan düşmesine engel oluyor. Sisteme ismini de veren bu hazineler, bu sistem ile oynatılacak oyunlarda büyük öneme sahip.

Karakter Kağıdı ve Karakter Yaratımı

Kuralları her ne kadar basit olsa da karakter kağıdında aynı basitliğin göze çarpmadığı söylenebilir. Tasarım yönünden estetik kaygı güdüldüğünü pek düşünmediğim karakter kağıdı not defteri olarak kullanıldığında büyük bir fayda sağlayacaktır. Karakter kağıdını incelediğinizde görebileceğiniz Might, Speed ve Intellect kısımları karakterinizin temel niteliklerini belirtiyor. Karakterinizi yaratırken size sunulan havuzu kullanarak karakterinizi bu temel nitelikler doğrultusunda özelleştirebilir ve geliştirebilirsiniz. Bu değerler karakterinizin odaklandığı niteliği gösteriyor olmasının yanında karşılaştığınız olaylar karşısında ne kadar zorlanacağınıza dair ipucu görevi de görüyor.

Karakter yaratımına daha derin değinmek gerekirse kural kitabının basit bir formül ile çok kapsamlı bir haritayı gözlerimizin önüne serdiğini fark edebiliriz. Adept, Warrior, Explorer ve Speaker arketipleri altında kitabın seçtiği dokuz temanın her birine dair önerilen roller ve meslekler yer alıyor. Bu sayede yaratmak istediğimiz karaktere arketip, tema ve son olarak da meslek veya sınıf seçerek adım adım ulaşmış oluyoruz.

Son Sözler

Cypher System oyun yöneticilerini yaratıcı fikirlerini hayata geçirebilmek için kural kitapları peşinde koşturmaktan alıkoymasının yanında pek çok oyuncuya da ilham veriyor. Bunları yaparken sunduğu basit kural sistemi ile oyunculara rol yapabilmeleri için nefes aldırırken zarları da oyunculara yükleyerek oyun yöneticisinin hikaye anlatıcısı rolüne bürünmesini kolaylaştırıyor. Kitap içerisinde hazır olarak bulunan dokuz temayı eğip bükerek çok daha fazla dünya için elverişli kılabileceğiniz bu sistem size doğrudan oyun oynama fırsatı sunmak yerine zaten hazırlamış olduğunuz oyunu daha heyecanlı ve akıcı bir hale getirmeyi amaçlıyor. Denemeye açık bir fikir olarak kitap içerisinde bulunsun ya da bulunmasın farklı temaları bir araya getirmek gibi absürt bir fikir karşısında sistemin ne kadar yeterli olacağı da merak uyandırıcı.

Öğrenmesi ve uygulaması oldukça basit olan Cypher System rol yapma oyunları ile yeni tanışmış oyunculara tanıtmak istediğiniz dünyalar için de uygun bir sistem olarak göze çarpıyor. Karakter yaratımında tercih edilen genelden özele doğru akış sayesinde hayalinizdeki karaktere daha fazla yaklaşabilirsiniz. Ayrıca başarılı yaratımlara imza atmış olan Monte Cook Games tarafından verilen oyun yönetimi ve hikaye anlatımı ipuçlarına da kulak vermekte fayda olabilir.

Eğer anlatmaya değer olduğunu düşündüğünüz bir hikayeniz varsa ve bu hikayeyi anlatmak için rol yapma oyunlarını seçtiyseniz Cypher System tam size göre bir sistem. Öte yandan karmaşık stratejiler, detaylı karakterler ve komplike aksiyon hamleleri arıyorsanız bu kitap size yalnızca ufak birkaç referans sunmaktan öteye gidemez. Yine de oyun içerisindeki Cypher ve Artifact öğeleri stratejik esneklik sağlama konusunda hiç de geri kalmıyor.

 

Cypher System resmi kural kitabının henüz tamamlanmamış olan ürününe buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Cypher System için ön sipariş vererek Eylül ayında piyasaya sürülecek olan tam sürümü satın almak isterseniz de buraya tıklayabilirsiniz.

You may also like

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.