Cyberpunk RED RYO İncelemesi

by Emre

Cyberpunk RED Jumpstart Kit RYO İncelemesi

Talsorian Games bünyesindeki Mike Pondsmith önderliğinde hazırlanan Cyberpunk RED Jumpstart Kit geçtiğimiz GenCon etkinliğinde hayranlarıyla buluştu.

Cyberpunk insanların robotik parçaları artık vücutlarının bir parçası haline getirdiği, devletlerin yerini şirketlerin aldığı, korkunun ve sömürünün egemen olduğu bir gelecek. Bu distopyada hayatta kalabilmek için ne gerekiyorsa onu yapmalısınız. İyi ve kötü gibi hatları belirgin safların olmadığı, tüm ahlaki normların çıkar ilişkilerine indirgendiği, ölümün sıradanlaştığı karanlık bir dünya.

4. Şirket Savaşı bitti ve koca oğlanlar yaralarını yalamak için inlerine çekildi.

Henüz son formunu almamış olan Cyberpunk RED için paylaşılan Jumpstart Kit içerisinde 6 adet kitapçık bulunuyor. Bu kitapçıklar arasında Cyberpunk dünyasını tanıtan Worldbook ve sistemin kurallarını açıklayan Rulebook hem yeni başlayanlar için hem de hayranlar için kompakt bilgiler içeriyor. Cyberpunk 2020 sonrasındaki dönemi anlatan RED oyuncuyu Cyberpunk 2077 için hazırlamış olacak.

Cyberpunk RED Jumpstart Kit Worldbook

Bu kitapçıkta Cyberpunk 2020 sonrasında gelişen olayların etkileri dönem dönem ve bölge bölge açıklanıyor. Kurumlar arasındaki savaşın Night City dışındaki Orta Doğu ve Asya gibi bölgeleri nasıl etkilediğine dair bilgilendirmeler Cyberpunk evreninin hatlarına netlik kazandırıyor. Aynı zamanda bu kitapçık sayesinde oyunun 2045 yılı civarlarında geçtiğini de öğreniyoruz. Dönemlerin ve mekanların tanıtıldığı bölümlerin ardından Night City içerisindeki güvenlik, giyim, yasa, çeteler ve teknoloji gibi kültürel ve sosyolojik unsurlar ile tanışmaya başlıyoruz.

Cyberpunk RED Jumpstart Kit Rulebook

Cyberpunk evreninin 4. sürümü olan RED yepyeni mekanikler ile kimseyi şaşırtmaya kalkışmamış. Cyberpunk 2020’de gördüğümüz yeteneklerin ve karakter derinliklerinin geliştirilip düzenlenmiş hallerinden öte beklentiye girmenizi tavsiye etmiyorum. Zaten Cyberpunk rol yapma sistemi mekaniklerinden çok atmosferi ile ön plana çıkan bir dünyaya sahip. Öyle ki kural kitabı okura ilk olarak bu özgün dünyada rol yaparken temel olarak nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlatarak başlıyor. Anarşinin atan kalbi Night City sokaklarında daha önce hiçbir sokak çocuğunun kullanmadığı bir jargon kullanılıyor. Kitabın dördüncü duvar örüldükten sonraki kısımlarını okurken bir kural kitabı okuduğumu unutup yepyeni bir dünyanın sırlarını keşfediyormuş hissine kapıldığımı söyleyebilirim. Okumalarım sırasında bana eşlik eden karakterleri de oldukça eğlenceli buldum. Öte yandan Cyberpunk RED sisteminin henüz çok yeni ve tamamlanmamış olduğunu da zaman zaman üstü kapalı bahsedilen kurallardan ve karakter hazırlamanın temel gerekliliklerinin atlanmasından dolayı ara ara tekrar hatırladım. Neyse ki kit içerisine her rol için önceden hazırlanmış karakterler de eklenmiş, hem de farklı yetenek dağılımı seçenekleri de mevcut.

Kitin içerisindeki diğer kitapçıklar önceden oluşturulmuş karakterleri, haritaları ve kuralların bir araya toplandığı referans sayfalarını içeriyor.

Roller

Rockerboys: Otoriter mercilere karşı savaşırken Rock’N Roll efsanelerinin kudretine sığınan ve şov yapmayı sevenler için birebir.

Solos: Kuralları olmayan bir dünyada ortaya çıkması kaçınılmaz olan kiralık katiller, özel korumalar veya paralı askerler.

Netrunners: Geleceğin sibernetik dünyasındaki uzman hackerlar.

Techs: Mekanikerliği ve ilk yardımı bir araya getiren geleceğin öngörülü doktorları.

Medias: Gerçeğin peşinde hayatlarını riske atan sosyal şahsiyetler.

Lawmen: Şehrin karanlık sokaklarını ve tehlikeli otoyollarını güvenli kılmaya çabalayan kanun adamları.

Execs: Şirketlerin önde gelen bağlantılı kişileri.

Fixers: Savaş sonrası geleceğin kaçakçıları.

Nomads: Taşımacılıkta uzman savaşçılar.

*Lawmen ve Execs rolleri sadece oyunun tam sürümü ile kullanılabilecek.

Daha Önce Hiç Cyberpunk Oynamadım

O zaman çok şanslısınız çünkü Jumpstart Kit oyuna başlamanız için öğrenmeniz gerekenleri yalnızca 2 kitapçıkta toplamış ve okuma sürecini sürükleyici kılmayı da başarmış. Cyberpsychosis gibi detayları kafa karıştırabilecek kuralları ise tam sürümde yayımlanacak olan kitaplara saklamışlar, şöyle bir bahsedip geçmişler. Worldbook içerisindeki 3 hazır senaryo belli ki yeni başlayanlar için özenle seçilmiş. Her senaryoda oyunun dikkat çekmek istediği bir başka unsur ön plana çıkarılmış. Precious Cargo senaryosu ile soygun yaparken Cyberpunk evreninde güven duygusunun günümüzdekinden ne kadar farklı algılandığını öğrenirken Just Like Real senaryosunda Night City’nin günümüzdeki durumu ve siber dünyanın gerçekleri ile yüzleşmek mümkün.

Merak etmeyin, Cyberpunk oynarken hesaplamalara boğulmayacaksınız veya sürüsüyle zar atıp oyundan soğumayacaksınız. Çünkü sayılarla veya zarlarla üstesinden gelemeyeceğiniz pek çok problem ile karşılaşacaksınız.

Neler Değişmiş?

Sanat tasarımları incelendiğinde Cyberpunk 2020’den alışkın olduğumuz siyah beyaz temalı çizimlerin yerini daha kasvetli hatlara sahip dolgun renkli karanlık çizimlerin aldığını görüyoruz. 4. Şirket Savaşı sonlandıktan sonra geride kalan yıkımın etkisi yalnızca fiziksel dünyayı değil siber dünyayı da etkilemiş. Bu etki beraberinde bazı kural değişiklikleri de getirmiş. Netrunner rolündeki karakterler artık siber ağlara bağlanabilmek için aksiyona girmek zorunda kalacaklar gibi gözüküyor. Bu değişikliği dengeleyecek ekipmanlar ve kurallar da beraberinde oyuna eklenmiş. Ekibinde Netrunner olan Oyun Yöneticileri tarafından ”netrunning” aksiyonu sırasında karmaşık kurallar yüzünden karşılaşılan sıkıntılar da kuralların basitleştirilmesiyle ortadan kaldırılmaya çalışılmış. Ayrıca oyuna yeni eklenen Lawmen ve Execs rolleri de artık polis ve şirket güçleri olarak oynayabileceğimiz anlamına geliyor. Kitapçıklar ile ilgili gözüme çarpan en büyük eksiklik ise siper almaya dair kuralların eksikliğiydi. Oyunun tam sürümünde bu eksikliğin giderileceğini umuyorum.

Gitmeden Önce

RED ile tanışmamızdan önceki son Cyberpunk rol yapma oyunu 2005 yılında yayımlanmıştı. Ana evrende geçen Cyberpunk 2020 ise 1998 yılında yayımlanmıştı. Serinin daha akıcı ve sorunsuz oynanış mekanikleri, daha tutarlı ve detaylı bir dünya, daha geniş etkileşim seçenekleri, daha rahat bir rol yapma deneyimi ile yaklaşık 20 yıllık bir modernizasyona uğradığını söyleyebiliriz. Worldbook rol yapma oyunu ile hiç ilgilenmese bile bilim kurgu ve distopya seven birinin açıp okuyabileceği bir kitap olmuş. CD Project Red, Witcher 3 ile yakaladığı başarıyı Cyberpunk 2077 ile kovalamak isterken hayranların ve yeni başlayanların heyecanını diri tutmak için Talsorian Games işbirliği ile çok başarılı bir hamle yapmışa benziyor. Cyberpunk RED sistemi son halini aldığında neler ile karşılaşacağımıza dair olumlu izlenimler edindiğimi söyleyebilirim. Hem yeni oyuncu dostu, hem de farklı sistemler arayan tecrübeli rol yapma oyuncuları için başarılı bir alternatif ile karşı karşıyayız.

Cyberpunk RED rol yapma oyununun resmi kural kitapçığına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

You may also like

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.