Blades in the Dark RYO İncelemesi

by Emre

Blades in the Dark RYO İncelemesi

Fate CORE ile tanıdığımız Evil Hat Productions tarafından yayımlanan ve bir başka d6 sistem olan Blades in the Dark karanlık fantazyanın mümkün olduğunca fazla unsurunu bir arada toplamış. Sonuç olarak da tutarlı, derin ve etkileyici bir atmosfer yakalamayı başarmış.Tecrübeli oyun yöneticilerinin elinde muazzam bir rol yapma oyununa dönüşme potansiyeline sahip sistem yeni oyuncular için pek de cazip durmuyor.

Peaky Blinders, Gangs of New York, Dishonored,Bloodborne ve daha pek çok zengin kaynaktan beslenen bu dünya 1870’ler Sanayi Devrimi’nden esinlenilerek yaratılmış. Steampunk tabirini kendisine yakıştırabileceğimiz Doskvol şehrinin sisli ve tozlu sokaklarındaki suçlular sizi korkutmaya yetmediyse zayıflıklarınızı kollayan şeytanlarla ve diğer kötücül ruhlarla tanışana dek bekleyin. Tüm bu stres ve travma etkilerinden sağ salim kurtulmayı başarıp çetenizi şehrin tepesine çıkardığınız zaman bile oyuncuları dişli rakipler bekliyor olacak.

Kötüyüm Ben Kötüyüm

Oynanabilir ırklar arasında yalnızca insanlar olması gizemli ve karanlık dünya atmosferinin daha derinden hissedilmesini sağlıyor. Tüm fantastik kurgu unsurlarını daha canlı kılan bu yöntem çeşitliliği kısıtlıyor gibi gözükse de sınıflar arasındaki bariz farklar ve çete tipleri bu açığı kapatıyor. Çetenizi kurarken aynı becerilere sahip hırsızlar yaratmayı seçebileceğiniz gibi farklı becerilerde ustalaşmış karakterler yaratmayı da seçebilirsiniz. Yine de suç örgütünüz için bir arketip belirlemeli ve ilgili kağıttaki amaçları kovalamalısınız ki örgütünüz gelişebilsin.

Temel Prensipler ve Özgünlük

Bolca altı yüzlü zarınızın olması oyunu oynarken işinizi kolaylaştıracak. D6 sistemlere karşı hep korkulu gözlerle baksam da Blades in the Dark sisteminin zar okuma anlayışını fazlasıyla cezbedici buldum. Attığınız zarlardaki en büyük değer hangisi ise sonucunuz da o değer oluyor. 1-3 değerleri kritik başarısızlık, 4-5 değerleri yarı başarı, 6 değeri ise başarı sayılıyor. Bir başka deyişle kritik başarısızlık durumundan kurtulmak için yalnızca bir adet ”4” atmanız yeterliyken kusursuza yakın bir iş çıkartmak için ise aynı şekilde yalnızca bir adet ”6” atmak yeterli. Kritik bir başarı yakalamak için ise birden fazla ”6” atmanız gerekiyor

Kural kitabı içerisindeki oynanış örnekleri oldukça zengin. Kuralların anlaşılamadığı yerlerde yardıma koşacak pek çok örnek görebilirsiniz. Zar okumalarında benimsenen anlayış zorluk faktörünü azaltıyormuş gibi gözükse de oynanış örnekleri durumun hiç de böyle olmadığını kanıtlıyor. Aksiyonunuzun başarıyla gerçekleşmesi için 6 atmanız gerekiyor belki ama daha öncesinde doğru aksiyonu tercih etmek tamamen oyuncuya bağlı. Suçla ve kötücül ruhlarla dolu bir dünyada pek çok kez yanlış karar vermeye hatta zaman zaman iki yanlış karar arasında seçim yapmaya bile zorlanacaksınız. Hatta zor durumda kaldığınızı gören şeytanlar size bir ücret karşılığında yardım teklif edecekler. Bu ücret kimi zaman altın kimi zaman ise ruhunuz olabilir.

Ruhunu satmış veya ölmüş bir karakter ruhani, veya şeytani, bir formda oyuna devam edebilir.

Eşsiz bir mekanik olan saat sistemi oyunun en özgün ve öne çıkan yanı. Bir kuleye sızıp kulenin tepesindeki korunaklı odada bulunan sandıktan değerli bir eşyayı çalıp fark edilmeden soygunlarınızı planladığınız merkeze geri döneceksiniz. İş çok basit gözüküyor ama iş sırasında yaptığınız en küçük hata bile gardiyanların alarma geçmesine sebep olacak olan saati birkaç tik tak ilerletiyor. Bu ilerlemenin ne zaman veya ne kadar olacağı tamamen oyun yöneticisinin kontrolünde. Bu kontrol üzerine oyuna başlamadan fikir birliğine varılması oyunu daha zor veya daha kolay bir maceraya dönüştürecektir ki bu da bir başka zenginlik olarak karşımıza çıkıyor.

Oyunun bir başka güzelliği de emeklilik sistemi. Suç dolu karanlık günlerinizde kazandıklarınızdan kenara attıklarınızla dilediğiniz zaman emekli olup pazar kahvaltınızın yanında gazetenizi okuyacağınız keyifli bir hayata sahip olabilirsiniz. Tabii öte yandan Doskvol sokaklarında yakın zamanda öleceğini bilen zavallı bir ihtiyar da olası gelecek senaryolarından.

Karakter ve Çete Kağıtları

Oyununuz sırasında size eşlik edecek iki tip kağıt bulunuyor. Birisi çetenize dair tüm bilgilerin bir arada toplandığı crew sheet diğeri ise karakterinizin aksiyonlarını, becerilerini, bağlantılarını ve gelişmek için neler yapması gerektiğine dair bilgileri barındıran character sheet. Karakter yaratmak için takip etmeniz gereken birkaç basit adım var hatta kural kitabı bazı adımlar için önerilerde bulunarak işleri daha da kolaylaştırıyor. Karakterinizin kağıt üzerinde kalacak olan niteliklerini dört aksiyon puanını dağıtarak ve özel yeteneğinizi seçerek tamamlayabiliyorsunuz. Sıra rol yapmaya, karakter kağıdının dışındaki dünyaya yönelik adımlara geliyor. Bu adımlar sırasında karakteriniz ile ilgili suç dünyasına nasıl atıldı, nasıl bir aileden geliyor, yakın dostları ve düşmanları kimler, zihninde dolaşan hangi karanlık fikre karşı zaafı var ve bunun gibi birkaç soruya daha cevap vererek derin ve manalı bir kötü karakter yaratmanız sağlanıyor. Karakter gelişimi ise becerilerin yanlarındaki kutucuklar dolana kadar tecrübe puanı kazanmaya bağlı. Tecrübe puanı kazanmanın ise özetle iki yolu var, birisi temel niteliklerinizi ne kadar zorlu durumlarda kullandığınıza; diğeri ise karakter kağıdınıza ne kadar sadık kaldığınıza bağlı.

Kötü Olmak Neydi?

Kural kitabında yazdığı gibi sistemi kavrayabilmek için oyunu en az bir kere oynadıktan sonra dönüp kural kitabını tekrar okumak gerekiyor. Kural kitabı bir yandan kuralların bir yandan da oyun dünyasının anlatıldığı okuması keyifli bir kitap. Tema, atmosfer, sanat çalışmaları, haritalar ve şehrin detaylı tasvirleri hem oyuncular hem de oyun yöneticisi için yoğun bir oyun deneyimi sunuyor. Birlik hissinin sağlanmasıyla oyuncuları oyunun içine tutup çeken çete anlayışı ve bunu zenginleştiren oyuncu kağıtları ile ilerleme sistemi harika bir uyum içinde çalışıyor. Zar okumadaki kolaylık da oyun yöneticilerinin üzerindeki baskıyı kaldırarak daha akıcı bir hikaye anlatımına olanak sağlıyor. Tecrübeli bir ekibin elinde keyifli, gerilim dolu ve sürükleyici bir hatta birkaç maceraya dönüşebilir. Sürekli evrilen ve değişen bu dünyaya ayak uydurarak şehirdeki en büyük suç örgütü olmak için fedakarlıktan kaçarsanız şeytanlara sıra gelmeden birkaç sokak serserisinden oluşan rakip çete üyeleri sizi korkunç sonunuza sürükleyecektir.

Blades in the Dark rol yapma sistemi kural kitabına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Karakter ve çete kağıtlarının yanında ücretsiz kural kitapçığı ve diğer faydalı bilgiler için Blades in the Dark resmi internet sayfasına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Youtube üzerinde oyunun yaratıcısı tarafından oynatılan senaryoyu takip etmek için buraya tıklayabilirsiniz.

You may also like

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.