Yeni Sabrina

Yeni Sabrina

Netflix’in yeni dizisi Chilling Adventures of Sabrina hakkında…

Herkese merhaba! Bu sefer karşınıza bir dizi tavsiyesiyle çıkıyorum.

2018’in Halloween dalgası kısa süre önce bitti. Yakın zamanlarda da dizi, film, oyun çıkışları gerçekleşti. Bunlar içerisinde özel olarak bir tanesi çok dikkatimi çekti ve zamanım oldukça bakmaya çalıştım. Bahsi geçecek dizi, Netflix’in yeni yapımı olan Chilling Adventures of Sabrina.

Ah O Eski Sabrinalar

Ah o eski Sabrinalar… Tabi böyle dediysem de belirteyim, bunun 1954 yapımı Sabrina filmiyle veya onun tekrar çekimi olan 1995 yapımı filmle zerre alakası yok! Oradakiler Sabrina Fairchild, bizim konumuz ise Sabrina Spellman. Evet, cadılık yapan bir kız ve ailesi için “çok yaratıcı” bir soyadı. Yine de bazılarımıza güzel anılar bırakmış bir dizinin baş karakteri olur kendisi.

Sabrina, The Teenage Witch dizisi, bizler için belki Pokémon kadar, belki ondan bile eskidir aslında. ATV’nin hafta sonları sabah kuşağı sonunda yayınladığı çerezlik bir dizi olarak görmüşüzdür. Dizinin yayınlanma tarihi 1996, ama bizim ülkemize ne zaman geldiğini bilmiyorum. Ancak, şu kesindir ki Sabrina, ülkemizde Bücür Cadı, Acemi Cadı, Sihirli Annem gibi rezalet varyasyonların tutmasına ve gerçekten de sevilmesine bir altyapı oluşturmuştur. Sitcom – romantik komedi arası gidip gelen bu diziyi izlenir kılan en büyük özellik, karakterlerin cadı olması (yani büyü) ve evde dönen birtakım garip mevzulardı. Hatırlayabildiğim kadarıyla evin üst katındaki eşya dolabı aslında bir portaldı ve cadılık dünyasına ait kimseler veya başka “boyutlardan” gelen misafirler hep oradan gelirdi. Bir de, acayip mevzuların döndüğü bir bodrum katı vardı. O zamanlarda böyle şeylerin pek alternatifi olmadığı için güzel bir dizi olduğunu hissettiriyor, ama şimdi hatırlamaya çalışınca Sabrina’nın “Barbie” konseptli bir genç kız oluşu aklıma geliyor ve beni bir tiksinti sarıyor. Neyse…

Çizgiromantik

Esas konumuz olan dizi Chilling Adventures of Sabrina, aslında bir çizgiroman uyarlamasıdır. İşin doğrusu, Sabrina the Teenage Witch dizisi de Archie Comics Group tarafından çıkarılan Archie’s Madhouse serisinin bir sayısında ortaya çıkmış, sonra da 1971’de kendi serisine kavuşmuş bir karakterin çizgiromanından uyarlanmıştır. Kısacası, Cadı Sabrina 1960’lara dayanmaktadır. Belki de fanrastikosunun ilgi çekici olabilmesinin altında çizgiroman uyarlaması olması yatıyordur.

Netflix dizisi olan Sabrina, 2014’te reboot edilen Sabrina varyasyonunu temel alıyor. Dikkatimi çeken ilk şey buydu, çünkü dizinin adını gördüğümde, çizgiroman araştırması yaparken bununla ilgili fasiküllere rastladığımı hatırlamıştım. Hiç okumadığım için ne kadar uyumlu olduğunu bilmiyorum, ama görmekte olduğunuz üzere, hakkında yazı yazmaya değer bulduğum kesin.

Yeni Bir Emma Watson Doğuyor

Netflix’in dizisine bakacak olursak…

Çizgiromandaki kaotik çizimlerin verdiği tadın bir benzerini macabre tadında tasarlanmış ve çoğunlukla loş olan ortamlardan alabiliyoruz. Dikkat ederseniz, karanlık her daim karanlık ama aydınlık sahneler o kadar da aydınlık değil. Şahsen bu detayı çok beğendim.

Oyuncu kadrosu, biraz dalgalı kur gibi. Yine “günümüz klişesi” diyebileceğim kıvamda interracial oyuncular ve intersexual sahneler söz konusu. Bu beni rahatsız eden bir mesele değil aslında, ama Sabrina’nın ailesi neredeyse süt beyazıyken kuzen olarak yarattıkları karakter tezatlık oluşturuyor. Bu da ister istemez “zorlama” bir karar olduğu düşüncesini getiriyor akla. Onun dışında (ve en çok) dikkatimi çeken iki şey oldu. Bunlardan ilki, Sabrina’nın halaları için seçilen oyunculardı.

Hemen buraya bir açıklama paragrafı ekliyorum: Sabrina, ailesini kaybettiği için halalarıyla yaşayan bir genç.kızdır ve Salem isminde konuşan bir kara kedisi vardır. Yani hikayenin sabit karakterleri Sabrina Spellman, Hilda Spellman, Zelda Spellman, Salem ve Sabrina’nın sevdiceği Harvey Kinkle. Dizileri baz alırsak biri sitcom, diğeri fantastiko temalı olduğu için karakter sayısı, sürekliliği ve rolünün aynı olmaması tabi ki de doğal. Neyse, geri dönelim.

Hilda ve Zelda için seçilen oyuncuların yüzleri, biraz da olsa 1996 dizisindekileri anımsatıyor. En azından belli bir karakteristiğe sahip yüzleri seçmeye özen gösterdiklerini görebiliyoruz. Bence bu oldukça hoş bir yaklaşım, çünkü eski diziye referans veriyor. Gelelim dikkatimi çeken ikinci şeye… Sabrina’yı oynayan Kiernan Shipka, yüz hatları olarak Emma Watson’a çok benziyor. İnternette biraz bakındığım kadarıyla pek çok kişinin dikkatini çeken bir detay olmuş bu. Sabrina da Kiernan üzerinde kesinlikle Harry Potter serisinin Emma üzerinde bıraktığı türden bir etki bırakacaktır diye düşünüyorum.

Harry Potter Demişken…

Dizinin dikkat çekici bulduğum yönlerinden biri, serinin öncesi hakkında bilgi sahibi olmayan insanlara direkt olarak “Harry Potter”varî bir tat vereceğidir. Cadılık okulu, normal insanlar, yeni Emma’mızın da melez cadı olması gibi detaylar… Bunlar insan çekmek için yapılan özel şeyler midir, bilmiyorum ama dizinin albenisini arttırdığı kesin. Harry Potter serisinde karakterler ilk filmden/kitaptan beridir karanlık işlerle uğraşıyorlar ve seri ilerledikçe de daha karanlık ve tehlikeli işlerin içinde buluyorlar kendilerini. Aynı şekilde, Sabrina’da da büyüye dair ilk sahnemiz, basit bir iş için bile olsa bir miktar karanlık ve dizi ilerledikçe daha da karanlık sahnelerle karşılaşıyoruz.

Neden?

Dizide en çok hoşnutsuzluk duyduğum nokta, Sabrina’nın ölümlü kankalarının “doğaüstülük” ile olan bağları oldu. Birileri bu etkileşimde olacaksa neden ana karakterin yancıları olmak zorunda? Sabrina bunu öngörerek onlarla arkadaşlık yapmaya başlamadı, veya tam tersi, arkadaşları onun cadı olduğunu bilmiyor. Yani neden okul sahnesinde arkadan geçen dördüncü çocuk değil de ana karakterin yancısı? Bir de, neden etkileşime geçiyorlar? Ben olsam bırakırdım, onlar da normal kalsınlar. Çünkü, karakterler doğaüstülükle ne kadar etkileşimde olurlarsa karşılaştıkları/karşılaşacakları şeyler korkunçluğunu yitirir ve korku/gerilim teması bir anda düz maceraya dönüşür. Dizinin atmosferi pek güzel ve bunun bozulmasını istemiyorum. Umarım ikinci sezon daha dolu geçer.

Bu da hafiften spoiler niteliğinde bir IMDb videosu:

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.