Sonunda Bir Hareketlilik!

Sonunda Bir Hareketlilik!

Call of Cthulhu oyunuyla ilgili birtakım hareketlilikler oldu!

Herkese merhaba!

Biliyorsunuz ki çıkmasını dört gözle beklediğimiz bazı Cthulhu Mythos oyunları mevcut. Ufak bir hatırlatma yapmak gerekirse:

The Sinking City

Magrunner: Dark Pulse ve Sherlock Holmes: The Devil’s Daughter gibi ilginç oyunların yapımcısı olan Frogwares firmasından çıkmasını beklemekte olduğumuz oyun. Oyunun en büyük özelliği açık dünya olması. İki senedir, belki daha da uzun bir süre, bu oyunla ilgili gelişmelerin çıkmasını bekliyordum. Son 1-2 ayda yine Frogwares isimli YouTube kanalında video paylaşımları yapılmaya başlandı. Tamamlanmayacak projeler arasına gireceğinden korkuyordum ama görünüşe göre çok güzel bir Lovecraftian oyunla karşılaşacağız. Doğal olarak bir çıkış tarihi tahmini ortalarda yok. Gelişmeleri takip etmekteyim.

Stygian: Reign of the Old Ones

Türk oyun firması Cultic Games tarafından hazırlanmakta olan, bence “gururumuz” diyebileceğimiz bir oyun. 2017 son çeyreğinde çıkması planlanıyordu ama sonra 2019’a kadar ileriye atıldı. Ancak, bu süreçte oyunu merak eden meraktan deliye dönen takipçiler için demo yayınladılar. Demoyu Steam üzerinden veya direkt olarak oyunun kendi sitesinden indirip oynayabilirsiniz. Oyunun en önemli iki özelliği var: Biri, görsel olarak “eski” tarzda hazırlanmış olması. Oyunun geçtiği tarih göz önünde bulundurursanız gayet konsept ve hoş bir şekilde tasarlandığını fark edebilirsiniz. Diğer özelliği, demosunda bile Lovecraft’ın birçok hikayesine referans veriyor olması. Benim gözümde bu hem bir “ustaya saygı” hareketidir hem de hikayeleri okumuş kişilerin oyunu daha da benimsemesini sağlayacak bir etkendir. Bonus olarak da, oyunun dövüş mekaniklerinin Heroes of Might and Magic oyunlarından esinlenerek hazırlandığını söyleyebilirim. Belki bir ordu yönetmiyorsunuz ama atacağınız her adım, yapacağınız her büyü stratejik olmalı, yoksa işiniz zor!

Call of Cthulhu: The Game

Yazının assolisti bu oyun işte: Call of Cthulhu: The Game! Bu oyunun en önemli özelliği, uzun yıllardır masaüstü rol yapma oyunu olan Call of Cthulhu’yu geliştiren ve yayınlayan firma Chaosium Inc. tarafından hazırlanıyor olmasıdır. Bu oyunla ilgili bir fragman yayınlandı ve ardından uzunca bir sessizlik oldu. Şimdilerde ise bu sessizlik bozuldu, oyun için hazırlanmış olan site bambaşka bir görünüm edindi.

Oyunun hazırlanmasında her ne kadar Chaosium’un rolü büyük olsa da, oyun, Focus-Home Interactive tarafından yapılmakta. Focus-Home size nereden mi tanıdık geliyor? Styx, Blood Bowl, Divinity: Original Sin, The Council ve çıkışına ramak kalmış olan Vampyr desem herhalde aklınızda bir şeyler belirginleşir. Tabi bunların arasından The Council, gizemli konseptiyle Lovecraftian bir oyuna referans olabilir, ama diğer oyunların da güzelliği ve başarısı biliniyor.

Yeni sitenin tasarımı bana aynı zamanda oyun hazırlığının da ilerlemiş olduğunu gösteriyor. E3’teki fragmanından sonra uzun süre bir güncelleme veya gelişme haberi almamıştık. Belli ki sessiz sedasız çalışıyorlar. Özellikle Focus Forumları oldukça aktif ve yapımcıların kullanıcılarla etkileşime geçtiği bir platform. İnsanlar her ne kadar “Facebook, forumculuğu öldürdü” diye düşünüyor olsa da belli bir hobiyle ciddi olarak uğraşan, toplulukla etkileşime geçmek isteyen, içerik üretmek ve/veya paylaşmak isteyen insanlar hala aktif olarak forum kullanıyorlar.

Neyse, sadede gelelim: Cthulhu Mythos oyunları, hazırlıklarına devam ediyor. Ciddi gelişmeler oldukça duyurmaya devam edeceğim.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.