Site Duyurusu

Herkese merhaba!

Bir süredir siteye herhangi bir ekleme yapmadım ve bu mevzu ile ilgili bir şeyler yazma ihtiyacı duydum.

Yaklaşık bir ay kadar önce facebook hesabımı kapattım ve arkadaşlarımla birlikte World of Warcraft’ta progress yapma uğraşına girdik; yani önceliklerimde birtakım değişiklikler yaptım. Bundaki en etkili sebep, Adventurers League için oyun yöneticisi ekibi toplayamamak oldu. Bir araya getirebildiğim bazı insanlar yalnızca kendi oyunlarını oynatmak istediğini, bazıları da belki bir süre sonra bu işe girişebileceğini söylemişti. Buna rağmen kendim dışında üç – dört kişilik bir ekip oluşturabiliyorduk. Arkadaşlardan biri özel sebepler yüzünden hazırladığı oyunu oynatamadan iptal etmek zorunda kaldı, biri başlamıştı ama devamını getirmedi, diğerlerinden ise ses çıkmadı. Bir organizasyon etkinliğini tek başıma ilerletemeyeceğim için (sonuçta benim de kendi hayatım, iş – okul derdim, planlarım var ve belirli bir zamandan fazlasını bu uğraşa ayırmak gerçekten yorucu oluyor) yaza dair olan masaüstü rol yapma oyunu planlarımın hepsini iptal etmek durumunda kaldım. Şu anda aktif olan, kendi evrenim NecroSphere’da oynattığım bir oyunum ve iptal olmanın sınırlarında dolaşan bir Hoard of the Dragon Queen Online maceramız var. WoW progresslerinden ötürü online oyuna da, düzenli olarak yapmayı planlamış olduğum yayınlarıma da pek zaman ayıramamaktayım ama haftada bir gün olan masaüstü maceramız oldukça seyirinde gitmekte.

Gelelim siteyle ilgili olan kısma… Ülkemizde bu hobiyle uğraşmak isteyen insanların hala Türkçe kaynaklara ihtiyacı olduğu aşikar. Sene başından beridir farklı arkadaşlarla bu konu üzerinde elimizden geleni yapmaya çalıştık ama genel olarak gördüğüm şey; insanların çok da umursamaması, büyük çaptaki oluşumların görmezden gelmesi veya “aynısını biz de yapıyoruz”culuk hareketiyle destek gösterir gibi yapması oldu. Bir süre boyunca elinizden geleni yaptığınızda ama çok fazla bir şeyin değişmediğini gördüğünüzde (mesela o kadar anlatımımıza rağmen oyuncu sayısında artış oldu ama oyun yöneticisi sayısında herhangi bir kıpırdama dahi gözlemlenemedi) içinizde bir şeyler yok oluyor ve şevkiniz kırılıyor. Siteye zaten çekidüzen vermek istiyordum, bu hissiyat da biraz vesile oldu. Belli olmayan bir süre sonrasında site için yeni bir site haritası hazırlayacağım ve büyük ihtimalle de yazmış olduğum Unearthed Arcana yazılarını kaldıracağım. O serinin devamı gelmeyecek. Sitede rol yapma oyunları için oyun kontrolü, karaktere bürünme, mekanik tasarlama, sistem incelemesi gibi tamamen özgün yazılara değinmeyi planlıyorum. Yani çakma bir Dungeons & Dragons sitesi değil, özgün bir RPG sitesi haline gelecek buralar. Büyük ihtimalle gösterilecek ilgi yine az olacaktır ama içimden insanlara elliyüzbinmilyartrilyon kere anlattığım şeyleri tekrar tekrar anlatmak, insanları tek bir oyun sistemine yönlendirmek gibi şeyler gelmiyor. Bir ara site bakıma geçebilir, büyük ihtimalle uygun, güzel bir tema bakmaya çalışıyorumdur.

Hobi üzerine yapacağım ileriki çalışmalar konusunda beni desteklemek isteyen arkadaşlar olursa Lowan#6910 Discord ID’si üzerinden benimle iletişime geçerek tema, hosting, belki çizim veya yazarlık gibi mevzular için yardımcı olabilirler. İyi dilekleriniz de her daim kabulüm olmuştur. Görüşmek üzere…

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.