[RPG NEWS] Unearthed Arcana: Wizard Değişiklikleri

Wizard’a bir haller oluyor!

Herkese merhaba!

Wizards, geçen haftaki 28 sayfalık Mystic dökümanından sonra hemen az geriye bakıp Wizard sınıfı için ufak bir döküman çıkarmaya karar vermiş. Bu haftaki dökümanımız, Wizard için iki Tradition içeriyor. Bunlar Theurgy ve War Mage. Theurgy zaten daha önceden Unearthed Arcana serisinde yayınlanmıştı, bu sefer gelen geri bildirimleri değerlendirerek üzerinde oynamalar yapılmış; War Magic ise Lore Mastery özelliği için gelen geri bildirimlerin sonucunda ortaya çıkmış bir özellik. Hemen bakalım nasıllar:

Theurgy

Hatırlatmak gerekirse, Theurgy konsepti kısacası tanrıya tapan ve tanrıdan Divine enerji çekebilen büyücü konseptidir. Hatta buna Divine Mage de diyebiliriz bence, ama dökümanda Arcane Priest diye yaklaşmışlar zaten.

Divine Inspiration: 2. seviyeye geçen bir büyücü bu metodu seçtiği vakit bir tanrı ve o tanrıya uygun olan bir domain seçer. Eski dökümanda Arcana, Knowledge ve Light domainleri önerilmişti ama yeni dökümanda (büyük ihtimalle SCAG ile geldiği ve ekip karakter seçeneklerini temel kitap üzerine yazmanın daha  uygun olacağına karar verdiği için olsa gerek) Arcana domaini çıkarılmış.

Arcane Initiate: Seviye atladıkça gelen büyülerde Wizard büyüleri yerine seçilen domain büyüleri yazılabilir. Eğer wizard bütün domain büyülerini yazmışsa, herhangi bir Cleric büyüsünü yazmayı seçebilir ve diğer Theurgist olmayan büyücüler Cleric büyülerini kopyalayamazlar.

Channel Arcana: Tanrıdan arcane enerji çekebilmeyi ve bu enerjiyi kanallayabilmeyi sağlar. İki farklı efekt olarak çalışır. Biri domainin kendi Channel Divinity özelliği, diğeri de Divine Arcana özelliğidir. Channel Arcana kullanılacağı zaman hangi özelliğin çalışacağı belirtilmelidir.

Arcane Acolyte: 6. seviyeye gelince, domainin 1. seviyedeki özellikleri gelir ama silah veya zırh yetkinliği gelmez.

Arcane Priest: 10. seviyeye gelince, domainin 6. seviyedeki özelliği gelir.

Arcane High Priest: 14. seviyeye gelince, domainin 17. seviyedeki özelliği gelir. Uzun süreli akademik çalışmaların sonucunda wizard, bu özelliğe bir Clericten daha erken bir zamanda erişir.

War Magic

War Magic metodunda uzmanlaşmayı hedefleyen büyücüler; Evocation ve Abjuration temelli, bir savaş içerisinde hem yıkıcı güç olabilecekleri hem de sağlam savunma yapabilecekleri şekilde eğitim alırlar.

Arcane Deflection: Savaşta hasarlara dayanıklı olduğu için hasar yiyeceği vakit +2 AC veya tutturamadığı Constitution kurtarması zarına +4 bonus kazanır. Bu özelliği kullandığı zaman, bir sonraki turu bitene kadar yalnızca cantrip kullanabilir.

Tactical Wit: Savaş esnasında taktiksel hareketlere dikkat edip gerektiğinde hızlıca davranabildiği için Initiative zarına Intelligence modifierını da ekler.

Power Surge: 6. seviyede, short veya long restte bir; eğer birden fazla hedefe kurtarma zarı attıracak bir hasar büyüsü yapmışsa, hasar zarının türünden 2 zar daha atar (mesela fireball attığında 8d6 yerine 10d6 atar), bu özellik yalnızca büyünün yapıldığı tur için geçerlidir.

Durable Magic: 10. seviyede, kendini tehlikelere karşı korumayı başarabildiği için bir büyü üzerinde konsantrasyon sağlayabildiği vakit +2 AC ve bütün kurtarma atışlarına +2 bonus alır.

Deflecting Shroud: 14. seviyede Arcane Deflection ölümcül büyülerle etkileşime geçtiği için ne zaman Arcane Deflection kullanılırsa arcane enerji bir yay gibi etrafa yayılır ve 10 adım çevredeki bütün düşmanlar Wizard seviyesinin yarısı kadar hasar alır.

Açıkçası değişiklik yaptık dediklerinin sadece Theurgy domainlerinden Arcana domainini tavsiye bağlamında çıkarmış olduklarını ama diğer hiçbir açıklamaya dokunmamış olduklarını görmek gerçekten üzdü. Öteki yandan War Magic ise oldukça ilginç ve başarılı olabilecek bir konsept gibi duruyor. Yine de “war mage” konseptine göre özellikler biraz az gibi sanki. Şahsen daha bir özelleştirme veya Evocation/Abjuration büyülerine birtakım bonuslar bekliyordum. Neyse, bu da böyle bir Unearthed Arcana dökümanı oldu 🙂

Döküman linki için TIKLAYIN

Geçen haftaki Mystic sınıfının anketi için NOLUR TIKLAYIN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir