[RPG NEWS] Unearthed Arcana: Skill’ler İçin Feat’ler

Skill üzerine uzmanlaşabileceğiniz Feat seçenekleri yayınlandı!

Herkese merhaba. Bu haftaki Unearthed Arcana yazısı biraz geç çıktı, kusura bakmayın. Zaman zaman tekrar eden ve hevesimi kıran bir durum söz konusuydu ama sandığımdan fazla kişi en azından göz gezdirmek için bile olsa baktığını söylediğinden ötürü az bir hevesle de olsa yazmaya devam etme kararı aldım. Neyse…

Bu hafta ilginç bir dökümanla karşı karşıyayız. Az miktarda olmasıyla eski oyuncuların garipsediği Feat (yetenek) seçeneklerine eklemeler geldi. Bu eklemelerin olayı, Skill (beceri) üzerine birtakım bonuslar vererek daha efektif kullanılmasını sağlamak. Malum sebepten ötürü yazıyı bu seferlik kısa tutacağım ve iki tane Feat’in özelliklerini paylaşacağım.

Arcanist

Arcanist featini seçmemdeki sebep hem arcane caster karakterleri çok oynuyor oluşum hem de oyunlarımda Arcana kavramını oldukça yoğun olarak kullanmamdır.

İsminden anlayabileceğiniz gibi “arcana” kavramı üzerine kendinizi geliştirmiş olmanız sayesinde şu özellikleri kazanırsınız:

  • Intelligence skorunuz, maksimum 20 olabilecek şekilde 1 artar.
  • Arcana skillinde yetkinlik kazanırsınız. Yetkinliğiniz zaten varsa iki katı yetkinlik (double proficiency) kazanırsınız.
  • Prestidigitation ve Detect Magic büyülerini kullanmayı öğrenirsiniz. Detect Magic büyüsünü bir kere (bir kere kullandıktan sonra long rest gerekmektedir), spell slot harcamadan kullanabilirsiniz.

Empathic

Empathic featini seçmemin sebebi alakalı olduğu skill kullanımının her zaman iyi anlaşılamayanlardan biri olmasıdır.

İç güdüleriniz ve algınız o kadar keskindir ki başkalarının nasıl düşünceler içinde bulunabileceğini ve hissiyatlarını tahmin edebilirsiniz, bu da size şu özellikleri kazandırır:

  • Wisdom skorunuz, maksimum 20 olabilecek şekilde 1 artar.
  • Insight skillinde yetkinlik kazanırsınız. Yetkinliğiniz zaten varsa iki katı yetkinlik (double proficiency) kazanırsınız.
  • Bir aksiyon harcayarak 30 adım mesafedeki bir humanoide odaklanıp, onun hakkında olağanüstü bir içgüdüye sahip olabilirsiniz. Onun Deception denemesine karşı Insight denemesi yaparsınız ve kazandığınızda, bir sonraki turunuzun sonuna kadar, ona yapacağınız saldırılar ve skill denemeleri avantaj alır.

Genel olarak bakarsak, bütün yeni featler öncelikle +1 Ability Score veriyor, ardından da alakalı olduğu skill için ya yetkinlik/iki katı yetkinlik veriyor. Üçüncü özelliklerse featlerin seçilmesi için esas sebepler gibi duruyor. Açıkçası büyüsel özelliklerin Feat ile alınması olayı benim hoşuma pek gitmiyor, çünkü o enerjiyi kullanabilmek, yönlendirebilmek ayrı bir şeydir. Arcanist, Naturalist, Theologian tarzı featler sayısal anlamda efektif olmayan büyüleri kazandırıyor olsalar da senaryo bazlı düşününce bir karaktere haddinden biraz fazla özellik kazandırıyor bence.

Feats for Skills dökümanına ulaşmak için TIKLAYIN

Geçen haftaki Downtime dökümanının anketi için TIKLAYIN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir