[RPG NEWS] Unearthed Arcana: Mystic Sınıfı

Bu hafta Psionic ve Mystic geri geliyor!

Wizards bu hafta, büyük ihtimalle mevcut sınıflarla ilgili dökümanları paylaştığı için, yeni bir sınıf duyurusunda bulundu. Aslında bu sınıf hem D&D için hem de 5th Edition için o kadar da yeni değil. Tabi ortaya atılmış ve alt yapısı için düşünülmüş fikirlerin üzerinden geçip onları geliştirmeye çalışmak da gerekiyor. Şimdi kısaca bu üzerinden geçilmiş ve yepisyeni bir sınıf olarak karşımıza gelen Mystic’in özelliklerine bakalım.

Nedir?

Mysticler zihinlerinin tam kapasitesini kullanmayı başarabilen, bunun için de öncelikle dünyayı ve kendini farklı bir şekilde algılayabilmeyi başaran kimselerdir. Zihin gücünü kullanabilmek ve bu sayede dünyevi algıyı kontrol edebilmek için zihinlerinde, zihinlerini kontrol edebilmek için de kendi varlıklarında ustalık sağlayarak kendi sınırlarını keşfetmeleri gerekmektedir. Çoğu Mystic, gereksinimleri ve süreci sağlayabilmek için bir Hermit gibi sivil yaşamdan ayrı bir şekilde kendini geliştirmeye çalışır. Bazıları tecrübeyle kendi sınırlarını zorlamayı denerken bazıları da eski kitaplar ve arşivlerle yıllarını geçirerek engin bilgi birikimlerini pratiğe geçirmeyi dener. Çoğunlukla kendi becerilerini ve bilgi birikimlerini paylaşmayı sevmezler, bu da kendi geliştirdikleri metotları yeni nesillere aktarmayı pek sevmediklerini gösterir.

Temel Özellikler

Quick Build: Döküman birincil olarak Intelligence, ikincil olarak da Dexterity veya Constitution verilmesini tavsiye ediyor. Background olarak da Hermit seçilmesini önermiş.

Hit Dice: d8 (Buradan bu sınıfı bir Warlock veya Bard gibi değerlendirmemiz gerektiğini anlıyoruz)

Armor Proficiency: Light armor (Demiştim)
Weapon Proficiency: Simple Weapons
Tool Proficiency: Yok

Saving Throws: Intelligence, Wisdom (Çünkü zihinsel potansiyellerini en üst seviyede kullanıyorlar)
Skills: Arcana, History, Insight, Medicine, Nature, Perception ve Religion arasından iki tane (Burası biraz Wizard gibi ama yine de sınıfı Int üzerinden tasarlanmış Warlock gibi düşünebiliriz, çünkü caster değil)

Psionics

Çok detaylı bir şekilde belirtilmemiş, hatta bana biraz çelişkili de geldi, ama ifadeye göre Mysticler Psioniclerin öğrencisi oldukları için birtakım beceriler kazanıyorlar. Eski sürümlere bakarak Psionic kavramını özetlemek gerekirse “greater mind kafasında takılan uzaylı varlıklar” diyebilirim. Sanıyorum ki burada daha çok “psişik yetenekleri olan kimseler” şeklinde ele alınacaklar. Böyle olunca da birtakım psişik yetenekler söz konusu oluyor tabi. Bu arada vurgulamak lazım, Psionic özellikler büyü gibi çalışırlar ama büyü değildirler.

  • Psionic Talents: Zihnini geliştirmeye ve potansiyeline hakim olmaya başlayan bir Mystic, bir tane Psionic Talent edinir. Bunu spellcaster karakterlerin başlangıçta edindiği cantripler gibi düşünebilirsiniz. Zaman içinde sayısı artabiliyor.
  • Psionic Disciplines: Seçeceğiniz Mystic Order’a göre listeden bir disiplin seçebiliyorsunuz. Disiplinlerin etki ve özellikleri dökümanda yazmaktadır.
  • Psi Points: Psionic özelliklerinizi kullanabilmeniz için verilen günlük puan. Gün içerisinde kullanabildiğiniz özelliklerin belli puan değerleri var ve bu puan havuzundan düşüyor.
  • Psi Limit: Psionic özellikler çok fazla çalışma ve efor istediği için sürekli kullanım sağlamak kolay değil. Bu sebeple de her seviyede, bir Psionic özellik için harcanabilecek maksimum Psi Points belirtilmektedir.

Mystic Order

Mystic eğitimi, belli bir tarikatın yolundan gitmeyi gerektirir. Zihnin efendisi olabilmek için çıkılan bireysel yolculuk ayrıdır, zihnin efendisi olduktan sonra potansiyeli kullanmak ve dünya üzerinde etki oluşturmak apayrı. Döküman üzerinde beş tane Gizem Tarikatı ve her bir tarikat için de yaklaşık 8-10 tane disiplin verilmiştir.

  • Order Of The Avatar: Avatar Tarikatı duygu kontrolü konusunda oldukça beceriklidir ve en derinlerde gizli olan duyguları su yüzüne çıkarabilirler. Dostlar için umut, inanç, iyilik, hırs gibi duygulara erişerek onların savaş alanında daha etkili olmalarını sağlayabilirken; düşmanlara karşı korku, tedirginlik gibi hissiyatları kullanarak başarısız olmalarını sağlayabilir.
  • Order Of The Awakened: Uyanış Tarikatı daha çok zihin kontrolü ve gizem çözme üzerine kendini geliştirmiştir. Zorlu bulmacaları zihin güçleriyle çözebilirler veya devasa yaratıkların kendi kendilerine saldırmasını sağlayabilirler.
  • Order Of The Immortal: Ölümsüzlük Tarikatı‘nın müritleri zihinlerini, fiziksel formlarını güçlendirmek için kullanmaktadır. “Ölümsüz” olarak adlandırılan bu müritler, gerçekten öldürülmesi oldukça zor birer rakibe dönüşür.
  • Order Of The Nomad: Adı üzerinden anlaşılacağı gibi, bu tarikat üyeleri sürekli olarak dolaşırlar ve farklı hikayeler ve bilgiler toplarlar. Diğer tarikatlara göre dünyaya ve/veya evrene dair daha bilgili oldukları söylenebilir.
  • Order Of The Wu Jen: Wu Jen Tarikatı müritleri ise daha çok “parapsikoloji” üzerine kendilerini geliştirmektedir. Eşyaları zihin gücüyle havaya uçurma, dört elementin gücünü kontrol edebilme gibi özellikleri vardır.

Yukarıdaki beş tarikat dışında, fazladan bir tarikat daha var ama dökümanda disiplin verilmemiş kendisine. Özellikle yapılan bir şey mi yoksa unutkanlık mı, emin değilim. Şayet monk PDF’inde birçok yazım hatası vardı ve dökümanı yayınladıktan sonra kaldırıp, birkaç saat sonra tekrar yayınlamışlardı. Neyse. Diğer tarikatın adı Ruh Bıçağı Tarikatı. Bu arkadaşlar da psişik enerjiye sahip özel silahlar kullanmayı ve düşmanları bu özel metotla alt etmeyi hedefliyorlar.

Sanıyorum ki şimdilik bu kadar detaylama yeter. Daha fazlası için döküman linkine tıklayabilir ve detayları, özellikleri ve açıklamalarını okuyabilirsiniz. Açıkçası 5e için ilginç bir konsept olmuş. Eski versiyonlarda Psionic güçler hep oyunun içine edecek ve takip etmesi zor mekaniklere sahip olduğu için hem gereksiz bulurdum hem de biraz tiksinirdim; çünkü çoğunlukla sidik yarışı yapmaya niyeti olanlar Psionic karakterlere yönelirdi. Bu dökümanda o sınırın geçilmemesi için önlem alınmaya çalışılmış ama fazladan hesap işin içine girince biraz 5e mantığını köreltiyor gibi geldi bana. Peki siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir