[RPG NEWS] Unearthed Arcana: Macera Arası

Macera aralarını detaylandırma seçenekleri yayınlandı!

Herkese merhaba! Wizards of the Coast bu hafta “downtime” dediğimiz, maceracıların görev/macera arasında yapabilecekleri işler için çeşitlilikler oluşturabilecek seçenekler yayınlandı. Açıkçası bu sürecin nasıl değerlendirileceği, özellikle de Maceracılar Ligi (Adventurers League) konseptinde oldukça muammaydı. AL dökümanlarındaki açıklamalar tam olarak yeterli olmamakla birlikte çok da çeşitli değildi. Bu döküman ise farklı seçenekleri detaylı bir şekilde kullanabilmeyi sağlayacak kadar geniş içeriğe sahip. 14 sayfalık döküman benim gözüme oldukça dolu gözüktü.

Aktivite Seçenekleri

Büyülü Eşya Alışverişi: Dökümanda büyülü eşya alımıyla satımını ayrı olarak ele almış, o yüzden birleştirerek yazayım dedim. Birbirinden çok farklı aktiviteler değil. Büyülü bir eşya için alıcı bulmak da satıcı bulmak da uzun bir süreç olarak belirtilmiş. En azından bir 100 gp harcamak ve bir iş haftası kadar beklemek gerekiyor. Sonrası için de açıklamalardaki tablolarda belirtilen zarlar atılıyor ve ona göre sonuç açıklanıyor. Her zaman aradığınız eşyayı bulmanız kolay olmayabilir.

Eğlenmek: Eğlenmek, keyif yapmak her tecrübe kazanan maceracının hakkıdır. Zaman zaman sosyalleşmek, güzel yemekler yemek, sert içkiler içmek güzel bir zaman geçirme metodudur. Tabi lüks arttıkça ücretler de artıyor. Soylularla zaman geçirdikçe mekan içindeki harcama artıyor mesela.

Eşya Yapmak: Büyüsüz ve büyülü eşya yaratımı her zaman merak edilen bir meseledir. Bu mekanikler sayesinde hesap yapmak ve eşya üretimi için elinizin altında güzel bir metot bulunur.

Suç İşlemek: Bazen para kazanmanın daha çabuk ama daha tehlikeli metotları vardır, tabi bu metotlar beraberinde birtakım riskleri de getirir. Yalnız, suç işlemek için de kontaktlar bulup bilgi edinmek, hedef belirlemek gerekebiliyor ve bunun da belli bir süreci ve ücreti oluyor.

Kumar Oynamak: Kumar oynamanın içinde farklı mekanikler de işin içine giriyor. Öncelikle bahis olarak koyacağınız paranın belli bir alt ve üst limiti var, bir takım deneme atışları yaparak kaç el kazanabildiğinizi hesaplıyorsunuz ve kazanma sayınıza göre bir karşılığı oluyor.

Çukur Dövüşü: Dövüşe bir hafta kadar hazırlandıktan sonra birtakım deneme atışları yapmak suretiyle yapılan dövüşlerin kazanma durumu hesaplanıyor. Aslında bu mekaniği biraz genişletip güzel bir görsel şölen oluşturulabilir ama bir oyun ekibinde uzun bir süreyi sadece bu uğraşa ayırmak diğer oyuncuların sıkılmasına sebep olabilir.

Kafa Dinlemek: Kafa dinlemek, sakinlemek herkesin hakkı. Tabi bu bir açıdan da hastalıkların ve yaraların geçmesini sağlamak için en azından yaşam tarzını “modest” seviyesine yükselterek bir hafta geçirmek gerekmektedir.

Dini Hizmet: İleriye dönük olarak politik veya sosyal destek için, yapılan hizmetin karşılığı olarak birtakım iyilikler kazanabiliyorsunuz. Dini hizmet için herhangi bir ücret ödemeye gerek yok.

Araştırma Yapmak: Belli bir süre uğraştıktan ve birtakım harcamalar yaptıktan sonra araştırılan konu üzerine bir şeyler öğrenmek için deneme zarı atılır. Geniş çaplı bir arama yapabilmek için bir kütüphaneye erişim veya konuya hakim birine ulaşabilmek gerekir.

Büyü Parşomeni Yazmak: İnsanların en çok kafasını karıştıran mevzulardan biri de budur. Hangi seviyenin ne kadar zamanda yazılacağı ve ne kadar harcama yapılacağı konusunda güzel bir tablo çıkarılmış.

Öğrenmek: Bir dil veya alet (tool) kullanmayı öğrenmek de ara zamanları geçirmek için seçilebilecek uğraşlardan biridir. Bu da yine zaman ve harcama isteyen, aynı zamanda da Intelligence değeriyle bağlantılı olarak hızlıca da yapılabilecek bir iştir.

İş Yapmak: Hayat standardını arttırmak ve belki de ufak kazançlar edinmek için seçilebilecek bir metottur.

Genel olarak baktığımızda maceralar arası zaman geçirme olayı için en azından 1 hafta ayırmayı ve neredeyse her bir seçenek için belli bir miktar parayı gözden çıkarmayı şart koşmuşlar. Belki işin maddiyatı oyun içinde halledilir ama açıkçası en az bir hafta harcama olayı, en azından bazı seçenekler için, bana fazla geldi. Test amaçlı bir döküman olduğu için deneme oyunu yapılabilir ve verimliliği tartışılabilir.

Bu arada belirtmemde fayda var: Seçeneklerin içinde işleri zorlaştırmak için de tablolar bulunmakta. Oyuncularınız bir sonuca fazla basit ulaşıyorsa işleri karıştırabiliyorsunuz. Bu güzel bir etken olmuş.

Engeller

Bu bölüm aslında dökümanın başındaydı ama esas mevzunun boş vakti değerlendirme seçenekleri olduğunu düşündüğüm için o mevzuya biraz öncelik tanıdım.

Engeller kısmı, oyuncuların karşısına çıkabilecek kötü adamları içeriyor. Bunlar düşman olabilir, rakip olabilir, el mahkum bir şekilde zıt amaçların peşinde koşturanlar olabilir ya da sadece birbirlerini sevmemişlerdir. Dökümanda böyle NPC’leri kullanarak küçük olaylar yaratmak için metot ve tavsiyeler de bulunmakta.

Dökümanın tam hali için TIKLAYIN

Geçen haftaki Başlangıç Büyüleri dökümanının anketi için TIKLAYIN

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir