[RPG NEWS] Unearthed Arcana: Savaşçı: Savaş Modelleri

Fighter sınıfı için yeni seçenekler!Unearthed Arcana, Druid sınıfından sonra Fighter sınıfı için yeni bir döküman yayınladı!

Bu haftaki dökümanımız Fighter sınıfı üzerine. Bildiğiniz üzere Fighter sınıfı için Champion, Battle Master ve Eldritch Knight şeklinde üç tane Fighter modeli bulunmaktaydı. Her biri değişik ve kullanışlı durmasına rağmen Eldritch Knight’ı büyüsel özelliklerinden ötürü gözardı ettiğimiz zaman, manevralarından ötürü yalnızca Battle Master oyun içerisinde tam etkili olabiliyordu. Bu döküman da bize Arcane Archer, Knight, Samurai ve Sharpshooter şeklinde dört farklı model sunuyor:

Arcane Archer: Adından da anlaşılacağı üzere, okçuluk üzerine gelişmiş bir model. Bunun yanı sıra, elflerin kadim büyüsel öğretilerinden faydalanarak büyü ağını bükmek ve oluşturdukları enerjiyle saldırılarını efsunlamak gibi özellikleri mevcut.

Knight: Bu model bizim bildiğimiz ve çeşitli filmlerde, dizilerde gördüğümüz şovalye kavramına çok da benzemiyor. Knight’ın özellikleri daha çok atlı süvari gibi. Mümkün oldukça at üstünde savaşmak, yandaşlarını korumak ve mümkün olduğunca en güçlü düşmana direkt olarak saldırmak şeklinde bir yapısı var.

Samurai: Samurai modeli hemen aklınıza animu karakterlerini getirmesin. Fantastik, ışıklı, acayip özellikleri yok. Onun yerine, gerçek hayatta var olmuş samurai öğretisinin etkilerini taşıyan bir Fighter modeli olarak karşımızda. Zihinsel gücün ve iradenin çeşitli durumlarda mevcut yeteneklerle birleşmesi üzerine bir model olmuş.

Sharpshooter: Bu modeli keskin nişancı olarak düşünebilirsiniz. Yine Arcane Archer gibi menzilli savaş konusunda gelişen bu model, düşmanı uzaktan izleyip başarılı ve güçlü atışlarla düşmanını rahatça indirebiliyor. Başta Feats başlığında gördüğümüz Sharpshooter özelliğini alıyor ve zaman içerisinde karşılaşabileceği birçok dezavantajlı durumdan kendini kurtarabiliyor. Buna menzilli silahla 5 ft. mesafeden yapılan saldırılar da dahil.

Genel hatlarla bakınca Sharpshooter dışındaki modelleri beğendiğimi söyleyebilirim. Sharpshooter hem isim olarak hem de özellik olarak çok da hoşuma gitmedi ama belki hoşuna gideni çok olur ve resmi olarak kullanılmaya başlayabilir. Bunun dışında, Samurai karakterinin bazı durumlarda Wisdom bonusunu bir şeylere bonus olarak ekleyebilmesi biraz abartı avantajlar sağlayabilir gibime geliyor. Knight ise mekanik olarak zorlayabilir gibi geldi. Şimdiye kadar oynattığım oyunlarda binekle savaşa giren pek olmadı, olduysa da bir turdan uzun durmadı. Sürekli olarak binekli savaşan bir adamı idare etmek ne kadar kolay olur, onu denemeden söylemek zor; ama 5E her zaman bir kolaylık sunduğu için hızlı bir şekilde halledebileceğini öngörüyorum.

Dökümana ulaşmak için TIKLAYIN

Geçen haftaki Druid sınıfı seçeneklerinin anketi için TIKLAYIN

One thought on “[RPG NEWS] Unearthed Arcana: Savaşçı: Savaş Modelleri

 1. Şövalye tarihi olarak gayet tutarlı aslında, atlı savaşçılara bahşedilen düşük seviye asillik, tımarlı sipahinin avrupa versiyonu.

  Dizidir, filmdir, kitaptır buralarda şövalye dendiğinde akla gelen tam plaka zırhlı elemanların aslında anakronizm olaması ise ilginçtir, tam plaka zırh 15. 16. yüzyıllarda ateşli silahlardan süvarileri korumak için son bir çaba olarak çıkmıştı işin aslı ve bugün full plate dendiğinde akla gelen zırhlar 17. yüzyıldan kalma resimlerden genellikle.

  Samuray olmuş. Beş çember kitabı stili.

  arcane archer desen gayet muazzam.

  Sharpshooter’ın tırtlığına katılıyorum.

  en azından lvl 1 de kılıç salla lvl 18 de de kılıç salla konseptinden öteye geçilmiş biraz daha.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir