[RPG NEWS] Unearthed Arcana: Başlangıç Büyüleri

Yeni başlangıç büyüleri!

Unearthed Arcana bu hafta sınıfların başlangıçta seçebilecekleri cantrip ve 1. seviye büyüler listesine yeni seçenekler ekliyor. Güzel ve çok da uzun olmayan bir liste çıkarmışlar. Aralarından bazı büyülere bakalım ve sonra da dökümanla ilgili genel yorumumu ekleyeyim:

Toll the Dead (Necromancy)

Bu büyüyle başlamamın üç sebebi var: Hem necromancy, hem cantrip hem de bikaç farklı sınıfın listesinde bulunuyor.

60 adımlık mesafe içerisinden bir hedef seçiyorsunuz. Seçtiğiniz hedefin çevresinden hüzünlü bir çan sesi yayılıyor. Hedef Wisdom kurtarma atışı yapıyor ve başarısız olursa 1d8 necrotic hasar yiyor. Eğer can kaybetmiş bir hedefse 1d8 yerine 1d12 hasar yiyor. 5., 11., ve 17. seviyelerde zar miktarı birer artıyor.

Infestation (Conjuration)

Bu büyü de Toll the Dead gibi paylaşımlı bir cantrip. Çok efektif değil ama durumsal olarak kullanışlı olabilir.

30 adımlık bir mesafede seçilen hedefin üzerinde kurt, pire ve benzeri parazitlerin oluşmasını sağlayarak hedefin Constitution kurtarma atışı yapmasını ve başarısız olduğunda rastgele bir yönde 5 adım gitmesini sağlar. Bu yönleri belirlemek için 1d8 atılır; 1 kuzey, 2 kuzeydoğu, 3 doğu, 4 güneydoğu, 5 güney, 6 güneybatı, 7 batı, 8 kuzeybatı olarak sayılır.

Ceremony (Conjuration, ritual)

Bu büyüyü seçmemin sebebi, 1. seviye büyülerden dökümana bakınca dikkatimi en çok çeken büyü olması.

Bu büyüyü gerçekleştirirken hedefin 10 adım mesafe içerisinde olması gerekiyor. Dokunularak ve 1 saat harcayarak yapılıyor. Büyüyü yaparken dini bir seramoni gerçekleştiriyorsunuz ve şu 7 seçenekten birini uyguluyorsunuz:

Atonement: Bu seramoniyi istekli bir kişiye yaptığınız zaman zorluğu 20 olan bir Wisdom (Insight) denemesi yaparsınız. Başarılı olursa yönelimi değişmiş bir kişiyi eski yönelimine döndürebilirsiniz.

Bless Water: Bir şişe suya dokunarak onu kutsal suya dönüştürebilirsiniz.

Coming of Age: Ergenlik dönemini bitirmiş ve reşit olacak bir hedefle bu seramoniyi gerçekleştirdiğinizde, 24 saat içerisinde yapacağı herhangi bir Ability Check üzerine 1d4 bonus alır. Bu seraminden sadece bir kere faydalanabilir.

Dedication: Sizin dininize katılmak isteyen veya tanrınıza hizmet etmeyi arzulayan bir hedefe yaptığınızda, 24 saat içerisinde gerçekleştireceği herhangi bir kurtarma atışına 1d4 bonus kazanır. Bu seramoniden sadece bir kere faydalanabilir.

Funeral Rite: 5 adım mesafenizdeki bir cesede bu seramoniyi yaptığınızda 24 saat boyunca, Wish büyüsü kullanılmadığı sürece, bir yaşayan ölüye dönüşemez.

Investiture: Gönüllü bir kişiye bu büyüyü yaptığınızda hazırlamış olduğunuz 1. seviye bir büyünün slot ve materyallerini harcarsınız. Büyü gerçekleşmez, onun yerine hedefiniz 1 saat içerisinde bu büyüyü slot veya materyal harcamadan gerçekleştirebilir.

Marriage: Birbirlerine evlilikle bağlanmayı arzulayan iki kişiye dokunursunuz ve bu seramoni sayesinde 24 saat boyunca birbirlerine 30 adım mesafe içerisinde bulundukları sürece AC ve kurtarma atışlarına +2 bonus gelir. Bu seramoniden sadece bir kere faydalanılabilir.

Cause Fear (Necromancy)

Bu büyüyü seçmemin necromancy büyüsü olması dışında bir sebebi var, o da korku yayma üzerine 3. seviye büyü olan Fear büyüsüyle olan farkına bakmak.

Konsantrasyonla 1 dakika kadar sürebilen bu büyüyü 60 adımlık mesafe içerisindeki bir hedefe yapıyorsunuz ve hedef faniliğin getirdiği ölüm korkusuyla dolmaya başlıyor. 25 can ve altındaki hedef kurtarma atışını dezavantajlı olarak yapıyor ve büyünün süresi boyunca frightened olarak kalıyor. Yapılara (construction) ve yaşayan ölülere (undead) etki etmiyor.

3. seviye olan Fear büyüsünde ise işler biraz değişik işliyor. Hedefiniz hayatta en çok neden korkuyorsa onu görüyor ve sizden uzağa doğru Dash aksiyonu alarak bütün turunu kaçmaya çharcıyor. Görüş mesafenizden çıktıktan sonra tekrar kurtarma atışı hakkı doğuyor. Buradaki kilit nokta, 3. seviye olan büyüde frightened etkisinden fazlası gerçekleşiyor ve düşman size tehlike arz edemeyeceği bir mesafeye giderek etkiden çıkmayı deneyebiliyor. Etkinin gerçekleşme mekaniğine baktığımız zaman Cause Fear oldukça acımasız. En basitinden bakacak olursak 1. seviye bir karakter bu büyüyü seçtiği zaman pek çok olası düşmanına dezavantajlı zar attırabiliyor. Hele bir de Divination okulunu seçen 2. seviye bir Wizard olduğunuzu varsayarsak, dezavantajla bile başarılı olan hedefin başarısız olmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede etki altına aldığınız hedefin birçok zarı dezavantajlı olmakla birlikte kendi iradesiyle size de yaklaşamaz. Bana biraz fazla geldi açıkçası.

Büyülere genel olarak baktığımda, çoğunlukla var olan bir büyünün etkisi üzerinde konseptsel oynamalar yapıldığını gördüm. Mesela Chaos Bolt’a bakarsanız aslında Chromatic Orb’a benzemekte olduğunu görebilirsiniz. Healing Elixir, yoktan can iksiri çıkaran değişik bir büyü olmuş ama biraz “param yoksa büyüm var” mantığında gibi. Güzel seçenekler mevcut, dökümana göz gezdirmenizi tavsiye ediyorum.

Dökümanın tam linki için TIKLAYIN

Bir önceki haftanın anketi için TIKLAYIN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir