[RPG NEWS] Unearthed Arcana: Alt Sınıf Üçlemesi

Üç sınıfa yeni seçenekler geldi!

Wizards of the Coast, D&D Beyond ile değişik bir atılıma girdi ve bu esnada da Unearthed Arcana materyaller yayınlamaya devam ediyor.

Geçen hafta Wizard sınıfı için iki sınıf seçeneği yayınlanmıştı. Bu hafta ise üç farklı sınıf için birer sınıf seçeneği yayınlandı. Monk, Paladin ve Ranger sınıfları için gelen seçenekler bakalım nasıl:

Monk – Way of the Drunken Master

Drunken Master tekniği; bir ayyaşın savsak ve fevri hareketlerinden yola çıkarak oluşturulmuş olan bir dövüş tekniğidir. Düzensiz adımlar, üflesen devrilecekmiş gibi görünen bir duruş ve ayarı kaçan el kol hareketleriyle dışarıdan basit bir ayyaş gibi gözükseler de; ani kaçınma hareketleri, değişik pozisyonlarla savurdukları darbeler ustaca ve planlanmış bir şekilde gerçekleşerek düşmanları şaşırtır.

Drunken Technique: 3. seviyede bu yolu seçen kişi, Performance yeteneğine yetkinlik kazanır; çünkü vücut hareketleri bir dansçınınkiler gibidir, hal ve davranışları da bir soytarıyı andırır. Ayrıca dönme, yuvarlanma gibi hareketler de Flurry of Blows becerisinin birer parçası olarak sayıldığından her Flurry of Blows özelliğini kullandığında Disengage özelliği kazanır ve yürüme hızı tur sonuna kadar 10 adım artar.

Tipsy Sway: 6. seviyede Reaction olarak kendini ıskalayan bir saldırıyı 5 adım yakınındaki başka bir hedefe yönlendirir. Bu özelliği Short veya Long rest yapana kadar bir kere kullanabilir.

Paladin – Oath of Redemption

Redemption yemini eden Paladinler, zorlu bir bağlılık gerçekleştirirler. Bu kutsal yemini eden savaşçılar şiddeti yalnızca son çare olarak kullanırlar; kötü varlıklarla karşılaştıkları zaman ilk amaçları, onları doğruluğun ışığına yönlendirebilmektir ve onları yalnızca masum hayatlar tehlikedeyse avlarlar. Bu Paladinlere Kurtarıcı (Redeemer) denmektedir.

Kurtarıcılar idealisttir, ama aptal değildir. Yaşayan ölülerle, iblislerle, şeytanlarla ve diğer doğaötesi tehditlerle karşılaştıkları zaman onları doğruluğun ışığına çekmeye çalışmanın mantıksız olduğunu bilirler ve onlara bütün nefretlerini silahlarına yansıtarak saldırırlar.

Kurtuluşun Düsturları (Tenets):

  • Huzur: Şiddet her zaman son çare olmalıdır. Konuşmak ve anlayışlı olmak uzun süreli barış ve huzurun yolunu hazırlar.
  • Masumiyet: Herkes dünyaya masumiyet içerisinde gelir, çevre koşulları ve dış etkenler yüzünden kötülüğe başvurur. Dünyayı daha iyi bir yer yapabilir ve insanları doğruluğun yoluna döndürebilirsin.
  • Sabır: Değişim zaman alır. Yolunu kaybetmişlere yol gösterdikten sonra onlara doğruluğu ve dürüstlüğü hatırlatmak gerekir. İçlerine serpilen doğruluk tohumunun filizlenmesi ve yeşermesi için gereken ilgiyi göstermek gerekir.
  • Bilgelik: Kalbin ve zihnin her daim berrak kalmalı, yeri geldiğinde yenilgiyi kabullenebilmelidir. Her varlık kötü yoldan döndürülebilir, ama bazıları o yolun fazla ötesindedir. Hayatta kalması tehlikeli olan yaratıkları öldürmek gerekir ama bunun doğuracağı sonuçları da iyi tartmak gerekir. Bir kez karar verildi mi, bu karardan sapmamak gerekir.

Armor of Peace: 3. seviyede, barış sağlama niyetiyle en tehlikeli ortamlara bile zırhsız girdiği için Paladin, eğer zırh veya kalkan kullanmıyorsa temel AC olarak 16 + Dex modifier kullanır.

Warrior of Reconciliation: 3. seviyede Paladin, yeminin bir parçası olarak savaşta ölümcül silahlar kullanmaya tövbe eder. Simple Weapon ile yaptığı saldırıda düşmanının canını 0 veya daha aza indirdiğinde onu öldürmemeyi seçebilir. Böylece düşmanı 0 canda kalır ama bayılmaz; Paladinin etkisi altına (Charm) girer. Paladinin komutlarına, saldırgan bir ifadede bulunmadıkça itaat eder ve komut gelmedikçe herhangi bir harekette bulunmak istemez. 1 dakika sonra Charm etkisi geçer ve yaratık bayılır.

Ranger – Monster Slayer

Avcı Topluluğu’na ait Rangerlar vampir, ejderha, kötü fey, iblis gibi büyülü tehditleri arar, bulur ve yok ederler. Bunlarla yüzleşmek ve üstesinden gelebilmek için mistik ve ruhani büyü sanatları üzerine de çalışan avcılar, güçlü düşmanları açığa çıkarmak ve yok etmek konusunda uzmandırlar.

Slayer’s Mysticism: Tablosunda verildiği üzere, belli seviyelerde yeni büyüler öğrenirler. Bunlar Ranger büyüsü olarak sayılır ama Ranger sınıfından gelen bilinen büyüler (Known Spells) olarak sayılmazlar.

Slayer’s Eye: 3. seviyede, düşmanlarının zayıflıklarını açığa çıkarmayı öğrenirler. 120 adımlık mesafe içinde seçilen bir yaratığın zayıflıklarını, dirençlerini ve bağışıklıklarını; bunun yanı sıra hasarla tetiklenen özelliklerini öğrenirler. Bununla birlikte, her tur ilk isabetli saldırıda hasar veren silah fazladan 1d6 hasar daha verir.

Evet, yeni seçeneklerin başlangıç özelliklerini açıkladım. Şahsen oldukça başarılı ve etkili buldum. Kendi oyunlarımı oynattığım evrene Kung Fu, Capoeira, Wing Tsun gibi dövüş sanatlarını katmayı düşünürken Drunken Master görmek bana bir nebze ilham verdi. Redeemer Paladin aslında bildiğimiz Paladin anlayışına oldukça yatkın duruyor ama zırhsız, çevik, kalkanlı bir Paladinin de büyü desteği olmadan 21 AC ile oynayabilecek olması epey uçuk geldi. Slayer konsepti ise esasen güzel bir konsepte benziyor ama Ranger sınıfından gelen özelliklerle bir birleşimi olmadan çok yavan duruyor gibi.

Neyse, eğer merak ediyorsanız özelliklerin tamamı linkteki dökümanda yazıyor.

Geçen haftaki Wizard dökümanının aketi de bu linkte.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir