[RPG NEWS] D&D Beyond – Beta Phase 1 Açıldı!

D&D Beyond yayında!

Wizards, 12 Mart tarihinde D&D Beyonds isimli bir uygulama çıkaracağını, biraz sessizce de olsa, duyurmuştu. Onunla ilgili bir haber yapmadım, çünkü ne olacağı veya ne zaman çıkacağı pek belli değildi. Sonra bugün betanın ilk gün kayıt yapanlara açılacağı duyuruldu. Bekleyelim ve görelim dedik.

3 Aşamalı Beta

D&D Beyond Beta sürümü, öncelikle karşımıza web tabanlı bir uygulama olarak geliyor. Desktop ve mobil destekli, executable bir uygulama beklerken bu tür bir şeyle karşılaşmak başta beni şaşırttı. Tahminime göre (doğru olmayabilir) temel anlamda program hazır ama kullanıcı deneyimine açtıkları için web arayüzünden kontrol etmeyi uygun gördüler. Uygulamayı direkt olarak kullanıma sunsalar, kodlarıyla oynayıp saklı içeriklerin açığa çıkabilmesi gibi bir durum söz konusu olacağı için böyle bir metot uygulamayı seçme potansiyelleri yüksek göründü. Tabi diğer olasılıklardan biri de uygulamanın tamamen web tabanlı olması ve aylık abonelikle erişim sağlanması veya Obsidian Portal gibi belli birtakım kullanımın ücretli olması şeklinde.

Beta sürüm üç fazdan oluşmakta. İlk fazda Compendium, Listeler ve Forum mevcut. Compendium içinde temel olarak oyun oynamanızı ve oynatmanızı sağlayacak bütün kurallar ve mekanikler hızlı erişimle elinizin altında olacak şekilde tasarlanmış. Büyüleri listeleyebiliyorsunuz ve özel filtrelerle daha detaylı arama yapabiliyorsunuz. Forum ise öncelikle geri bildirimlerin yapılması, sonrasında da Dungeons & Dragons üzerine fikir alışverişi ve tartışma amaçlı olarak hazırlanmış. Gördüğüm kadarıyla sunucuların tepki süresi de oldukça iyi. Profilinizi özelleştirebiliyorsunuz, arkadaş ekleyebiliyorsunuz.

İkinci fazda Character Builder ve Character Sheet özellikleri açılacak. Beklentimiz, karakter kağıtlarının profile kaydedilebilir olması yönünde. Ayrıca Adventurers League için log sheet eklentisi olması da bekleniyor.

Üçüncü fazda Homebrew Integration ve Campaign Management özellikleri açılacak. Kişisel kurallar için özel filtreleme şimdilik “Coming Soon” şeklinde ama profile özgü olarak kaydetme gibi özellikler gelecektir diye tahmin ediyorum. Campaign Management içerisinde de Combat Order hesaplaması, Experience Point dağılımı, Challenge Rating hesaplaması gibi işleri hızlandıracak özellikler gelecektir. En azından benim beklentim bu yönde.

Menüler

Gördüğünüz görüntü anasayfa üzerinden direkt ulaşılabilen menüdür. Her bir menü içerisindeki başlıklar, hızlı erişilebilecek şekilde tasarlanmış. İstediğiniz canavara, büyülü eşyaya veya kurala hızlı bir şekilde erişebiliyorsunuz. Büyüler için sıralama yapabiliyorsunuz. Level, Name, Casting Time, Duration, Range/Area, Attack/Save, Damage/Effect parametrelerine göre sıralayabiliyorsunuz ve Advanced Filters özelliğiyle daha detaylı aramalar da yapabiliyorsunuz. Özellikle büyü seçimi yaparken oldukça kullanışlı!

Canavarlar türlerine göre kategorilere ayrılmış durumda. Mesela sadece undead canavarlara bakmak istediğiniz zaman, üst menüden seçmeniz yeterli oluyor. Yine Advanced Filters özelliğiyle detaylı bir arama yapabiliyorsunuz.

Items bölümündeki eşyalar bulunurluklarına göre renklendirilerek listeye eklenmiş. Uncommon, Rare, Very Rare ve Legendary olarak belirtilen eşyalara da Potion, Ring, Scroll gibi kategoriler altından hızlıca erişebiliyorsunuz.

Kurallar olarak direkt SRD 5.1 içeriğinin yerleştirilmiş olması temel anlamda kullaşlı olsa da geniş açıdan bakınca şahsen sıkıntılı. Yan kitaplarla gelen birtakım özellikler (Mesela Volo ile gelen ırklar, SCAG ile gelen yeni seçenekler) dahil değil. İleride muhakkak eklenecektir gibime geliyor ama bunun için ücret isteyecekler mi veya ne kadar isteyecekler, bilemiyorum. Eğer tek seferlik ve makul bir ödeme ile olabilirse satın almayı düşünürüm, ama mantıksız ücretler talep edilecekse büyük ihtimalle 3rd party kullanmaya devam ederim.

BU LİNKTEN siteye kaydolabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir