Open Beta & Guilds Of Ravnica

Open Beta & Guilds Of Ravnica

Magic Arena – open beta incelemesi…

Herkese merhaba!

27 Eylül 2018 tarihinde Magic: The Gathering Arena, açık beta olarak kapılarını bütün kullanıcılara açtı. Mart ayından beri kapalı betada oynadıktan sonra büyük bir hevesle açık betaya geçtiğimi belirtmek isterim. Size ilk iki haftanın özetini geçeceğim ve Guilds of Ravnica (GRN)’yı tanıtacağım:

Açıldı Kapılar!

Oyun beş gün boyunca erişilemez moddaydı ve sadece desteklenen yayıncılar oyuna girebiliyordu. Destek derken, US veya Canada vatandaşı olmanız gerekiyor her şeyden önce. Bu sebeple başvuruda bulunmadım bile. Neyse. 27 Eylül perşembe akşamı oyun açıldığında birkaç tane booster pack hediye ettiler, yeni başlayanlar için temel desteler verdiler ve kapalı beta esnasında para harcayarak aldığım gemleri geri verdiler. Bir de, kapalı betada oynamış olanlara üç tane Planeswalker kartı verdiler. Biriktirdiğim bütün kartlar gittiğinde, oyundan iki tane set çıkarıp yeni bir set eklediklerini gördüm: GRN. Tabi desteler bozuldu, dengeler değişti.

Değişen dengeler sadece kartlar ve desteler üzerinde olmadı. Rank sistemi şu sıralar biraz sıkıntılı gibi gözüküyor, ama bunu da yakın zamanda düzelteceklerini düşünüyorum. Bir de, henüz arkadaş ekleme ve arkadaşla maç atma özellikleri yok, ama yeni bir login sistemine geçildi ve bu sisteme geçilmesinin sebebinin arkadaşlık mevzusunu halletmek olduğu duyuruldu. Oyunu oynarken hala beta olduğunu hatırlatmak lazım.

Guilds Of Ravnica (GRN)

Guilds of Ravnica, Ravnica bloğunun standard oyun formatına taşınma projesidir, en azından ben öyle yorumluyorum. Ravnica bloğu, Ravnica: City of Guilds – Guildpact – Dissension setlerinden oluşmaktaydı ve her bir set, oyuna farklı birer guild getirmişti.

Ravnica: City of Guilds: Boros, Golgari, Dimir, Selesnya
Guildpact: Izzet, Gruul, Orzhov
Dissension: Simic, Azorius, Rakdos

Bunlardan Boros, Dimir, Golgari, Izzet ve Selesnya yeni sete taşındı ve bu guildlere özel kartlar ortaya çıktı. Her bir guild için de ayrı bir keyword belirlendi ve kartların stratejileri de buna göre şekillenmeye başladı. İsterseniz hem guildlere hem de özelliklerine bir göz gezdirelim.

Boros (WR)

Boros tamamen askeri gücü temsil eder. Soldier, Warrior, Cleric tipi yaratıkların yanısıra Human, Giant, Minotaur, Angel gibi yaratıkları görmek de olasıdır. Rakipten ziyade rakibin yaratıklarına vurmayı tercih eder ve kendi yaratıklarını güçlendirir. Çoğunlukla Haste, First Strike, Vigilance gibi keywordleri vardır.

Mentor: Mentor özelliği olan yaratık saldırıya çıkarken yanında başka bir yaratık daha saldırıya çıkmışsa ve Mentor özelliği olan yaratık daha güçlüyse, daha az Power değerine sahip olan bir saldıran yaratığa +1/+1 counter verebilir.

Tactics: Mentor’u kullanacağınız zaman, özelliğe sahip olan kart auralarla veya saldırırken kullanılacak büyülerle bufflanmalıdır. Çoğu kart 2 veya 3 Power değerine sahip olduğu için oyun ilerledikçe pek de kullanışlı olmayacaklardır.

Dimir (UB)

Dimir’in konsepti sinsiliği ve büyüyü kullanarak casusluk yapmak ve suikast düzenlemektir. Kartlarda da buna yönelik özellikleri görürüz. Maviden ötürü Flying, siyahtan ötürü Deathtouch keywordleriyle karşılaşmamız olasıdır. Yine aynı sebeplerden ötürü mill ve discard gibi özelliklerle de karşılaşılabilir.

Surveil X: X kısmı karttan karda değişir. Surveil mekaniği, destenin üstünden X kadar karda bakmanızı, bunları istediğiniz gibi sıralamanızı ve istediklerinizi graveyarda göndermenizi sağlar.

Tactics: Surveil mekaniği çalıştığı zaman bufflanan yaratıkları destede kullanmak iyi olabilir. Bunun dışında, discard ediyor dahi olsa, deste kontrolü sağlayan bir özelliktir. Bu özelliği birçok destede kullanabilirsiniz.

Golgari (BG)

Golgari’nin birbirine yakın iki konsepti vardır; zehir ve leş. Leş derken; doğadaki ayrıştırıcıları, mantarları ve böcekleri kastediyorum. Çoğunlukla Deathtouch, zaman zaman da Reach keywordlerini görebiliriz bu guildin kartlarında.

Undergrowth: Bu keyword, graveyarddaki yaratık sayısına göre çalışan bir mekaniktir. Can alma, hasar verme, oynanacak kardın mana costundan düşürme gibi farklı şekillerde karşımıza çıkar.

Tactics: Kendinize discard ve mill yaptırdıkça destenin güç potansiyelini desteklersiniz. Bu noktada Surveil özelliği en çok Undergrowth’u bufflamak için kullanılabilir.

Izzet (UR)

Izzet’in konsepti yoğun bir şekilde büyücülüktür. Izzet’ten genellikle control desteleri çıkar ve deste stratejileri sorcery ve instant kartları üzerinden kurulur. Maviden dolayı Flying, kırmızıdan ötürü Haste keywordlerini görmek olasıdır. Özellikle GRN setinde Izzet kartları graveyarddaki ve exiledaki instant ve sorcery kartlarıyla çalışan mekaniklere sahiptir.

Jump-start: Bu keywordün özelliği, instant ve sorcery kartlarında bulunmasıdır. Graveyarda düştüğünde elinizden bir kart discardlayıp kardın mana costunu ödediğinizde graveyarddan oynayabilirsiniz ve bu sefer graveyarda değil exile’a gider.

Tactics: Belki desteden kart çekmek veya graveyardı güçlendirmek adına Surveil kullanılabilir, ama Izzet kartları tek başına idare edebilecek kıvamdadır. Deste hazırlarken creature/spell oranını spell tarafında yüksek tutmanızı tavsiye ederim ama fazla yüksek tutarsanız da sahanız çok boş kalır ve landlerinizi kapalı tuttuğunuz anda fırsat kollayan düşman canınızı sıkabilir.

Selesnya (WG)

Selesnya ile Boros yapı olarak birbirine benzerler, ikisinin de ortak kümesi Knight ve Soldier kartlarıdır. Selesnya kendi farkını druid, satyr gibi “doğa” konseptli kartlarla gösterir. Beyaz yüzünden Vigilance, yeşil yüzünden Trample keywordleriyle karşılaşılması olasıdır. GRN sezonunda token destekli bir deste olmasıyla da ön plana çıkmaktadır.

Convoke: Bu keyworde sahip kartları oynamak için gerekli olan mana costu öderken, yaratık tapleyerek ister mana costun renksiz kısmından, isterseniz de yaratıkla aynı rengi taşıyan devotion (kart oynamak istediğinizde ödemeniz gereken rengi ifade eden sembol) kısmından ödeyebilirsiniz. Örneğin, 7 manalık kartı 5 yaratık tapleyerek 2 manaya oynayabilirsiniz.

Tactics: Focus olarak elinizden geldiğince çok ve hızlı bir şekilde token yaratmaya çalışmanızı tavsiye ediyorum. Yeteri kadar hızlı yaratabilirseniz de Convoke özelliği olan kartları hızlı hızlı kullanarak biriken sağlam bir güç olarak saldırabilir ve rakibinizi devirebilirsiniz.

Kartlar, Buildler, Meta falan…

Magic Arena’nın başlangıç metası Boros ve RDW (Red Deck Wins) konsepti oldu. Her şeyden önce aggro olması yüzünden hızlı bir şekilde kart inme durumu insanların ilgisini çeken şey oldu. Ardından bu meta büyüdükçe büyüdü. Diğer yandan, özellikle Saproling buildiyle, Golgari de kendi varlığını göstermeye başladı ve en çok tercih edilen ikinci guild oldu. Aurelia, Exemplar of JusticeTajic, Legion’s Edge gibi kartlar Boros’un parlayan yıldızı olurken, eski setlerden Tendershoot DryadSlimefoot, the Stowaway ve Poison-Tip Archer gibi combo kartları da tedarik etmesi daha ucuz olduğu için metada yerini aldı. Izzet için öne çıkan kartlardan biri Niv-Mizzet, Parun ve bir diğeri de Crackling Drake oldu. Aslında Crackling Drake’ten önce Enigma Drake vardı ve hala MTGA standardında yerini sürdürüyor, exiledan da etkilendiği ve cantripi olduğu için Crackling daha tercih edilesi oldu. Büyü olarak zaten herhangi bir kırmızı veya mavi büyü oldukça kullanışlı, ama benim favorim Ionize oldu. Normalde CMC 3 (converted mana cost, bir kardı oynamanız için gereken total mana miktarı) olan counterspell’ler sadece “Counter target spell” olarak geçerken bu arkadaş bir de büyünün sahibine 2 hasar veriyor.

Dimir’e gelecek olursak… Bu Dimir başka Dimir. Yaratıklarıyla da, büyüleriyle de oldukça hoşuma gitti. Zaten Magic muhabbeti yaptığım arkadaşlar Dimir sevdiğimi iyi bilirler. Tier 1 olarak size Thoughtbound Phantasm ve Dimir Spybug kartlarını tanıtmak istiyorum. Bu iki arkadaş, Dimir mekaniği çalıştıkça +1/+1 counter alıyorlar ve Phantasm bey kardeşimiz 3 veya daha fazla counter taşıdığı gibi Defender keywordünden kurtuluyor. Thief of Sanity çok eğlenceli bir kart, çünkü eğer engellenmezse rakibe hasar verdiğinde destesinden 3 kart discardlıyor, bunlardan birini exile ediyoruz ve exile ettiğimiz kardı renksiz CMC’ye sahipmiş gibi costunu ödeyerek oyuna sürebiliyoruz. Kısacası, rakibin destesine dahil oluyoruz ve kardeş kardeş birlikte oynuyoruz. Nightveil Predator destelerin en güçlü antisi olurken (Flying, Hexproof, Deathtouch bir arada), mekaniği bufflayan kilit kart Doom Whisperer da hem Dimir için, hem Golgari için hem de MonoBlack için oldukça kullanışlı bir kart. Barrier of Bones ve Nightveil Sprite da güzel birer başlangıç kartı tabi, deste yaparken değerlendirmek isteyebilirsiniz. Dimir’in yıldızları Lazav, the Multifarious ve Etrata, the Silencer ama bu kartları verimli kullanabilmek için özel olarak deste yapmak gerekir. Olur olmadık bir desteye bunları koyduğunuz zaman büyük ihtimalle çalışmayacaktır.

Golgari bambaşka bir dünya. Şahsen build yaparken Saproling için ayrı, Undergrowth keywordü için ayrı build yaptım. GRN Golgari’nin yıldızları Underrealm Lich ve Izoni, Thousand-Eyed, kesinlikle birer destekçi. Izoni henüz bende yok ve Underrealm Lich’i tam performansıyla henüz kullanamadım, ama Undergrowth öyle bir keyword ki Rhizome Lurcher gibi bir kart oyuna 12/12 olarak girebiliyor. Hem Dimir hem de Golgari için tavsiye ettiğim mükemmel bir kart var: The Eldest Reborn ve bu kart Golgari’de graveyardı besledikten sonra bir yaratığı sahaya geri çağırıyor. Çok kullanışlı bir karttır. Pitiless Gorgon da yine siyah içerikli herhangi bir destede rahatlıkla kullanılabilecek bir kart ve 3 manaya 2/2 Deathtouch olmasıyla birlikte tercih edilebilir bir kart olma şansına erişiyor.

Selesnya’da işler biraz farklı ilerliyor. Emmara, Soul of the Accord ve Trostani Discordant guildin parlayan yıldızları olarak kendini göstermekte. Emmara’nın her taplendiğinde token yaratıyor olması burada oldukça önemli. Selesnya destesinde token yaratmak oldukça önemli, bahsetmiştim. Mesela Conclave Cavalier çok güzel bir kart, çünkü hem 4/4, hem Vigilance, hem de öldüğünde bölünerek çoğalıp iki tane 2/2 Vigilance token yaratıyor. Ne kadar Selesnya, o kadar token, o kadar yüksek costlu kartların hızlı oynanması.

Guild Olmadan?

GRN guild renklerini destekliyor olsa da, farklı buildler kurmak mümkün. Mesela insanlar, yeni sette destekli kartı olmamasına rağmen; Simic (UG) Merfolk, Rakdos (BR), Orzhov (WB), Gruul (RG) desteler kuruyor ve çalıştırabiliyor. Bir de, içinde kırmızı olan herhangi bir destede muhakkak Viashino Pyromancer oluyor. Bunun anlamı, hiç beklemediğiniz bir anda 2 hasar yeme ihtimalinizin olmasıdır, dikkatli olun derim.

Mono renk ve çalışan bir deste yapmak, eğer kartlara ve mekaniklere hakim değilseniz, bulaşmamanız gereken bir şeydir; hakim olduğunuz zaman da büyük ihtimalle vereceğim tavsiyelere ihtiyaç duymayacaksınız.

Sıfırdan Başlayanlar

Magic Arena’ya sıfırdan başlayanlar, daha önce oynamamış olanlar şu adımları takip edebilirler:

 • Renklerin konseptlerini öğrenin
 • Eğer daha önce kart oyunu oynamadıysanız aggro, mid-range, control nedir diye araştırın
 • Hazır destelerden birini seçin ve kartları dikkatlice okuyun
 • En az 10 maç oynayarak mekaniklerin nasıl çalıştığına hakim olun
 • Günlük görevlerinizi tamamlamaya odaklanın
 • Yenildiğiniz zaman canınızı sıkmayın, çünkü yenilginizin bir kısmı, karşınızdakinin hamlelerine dikkat etmemekten ötürü gerçekleşir
 • Deck Tech yapın (farklı konseptlerde deste yapmak ve çalışıp çalışmadığını denemek)
 • Haftalık booster paketleriniz GRN setinden geliyor zaten, gold biriktirdikçe diğer setlerden işinize yarayan kartların olduğu setin booster packinden alın
 • Kartlara biraz aşina olduktan sonra 5000 gold biriktirin ve drafta katılın
 • Drafta katılmadan önce draft simulator sitelerinde deneme yaparak fikir sahibi olmaya çalışın, draftı draftla öğrenebilirsiniz
 • Yayınlarımıza gelin, bilmediğiniz ve anlamadığınız şeyler varsa sorun
 • Discord sunucumuza katılın, #mtga kanalında paylaştığım buildlere bakın, kendi buildlerinizi paylaşın, yayın dışında sormak istediklerinizi sorun

Yayınlar

Magic Arena yayınları her çarşamba akşamı gerçekleşmektedir. Bu akşam (10 Ekim 2018) sıfırdan bir hesap açıp oyuna yeni başlayanın gözünden Magic Arena’yı inceleme yayını yapacağım. Yayınlardan haberdar olmak için sitenin menüsünden Twitch’e tıklayıp takip edip bildirimleri açabilirsiniz ve sidebardaki bağlantıdan Discord sunucumuza katılıp #live kanalındaki bildirimleri takip edebilirsiniz. Çarşamba dışında da Magic Arena yayınları olabiliyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.