MTGA: Nedir?

MTGA: Nedir?

MTGA anlatımı!

Herkese merhaba!

Hazır Magic: the Gathering Arena hızlı hızlı kendini güncelliyorken ve video içeriği çıkarmaya başlamışken, bir de sitede paylaşım yapmaya başlamamın güzel olacağını düşündüm; bu sebeple de en başından anlatmak istedim.

Magic Nedir?

Magic: the Gathering, Richard Garfield‘ın Five Magics isimli oyununu temel alarak üretilmiş ve 1993’te Wizards of the Coast tarafından piyasaya çıkarılmış bir takaslık kart oyunudur (TKO, Trading Card Game, TCG) ve piyasaya çıktığı vakitten günümüze kadar sürekli güncellenmekle birlikte birçok kart oyununun da esin kaynağı olmaktadır. Farklı dijital oyunları bulunmaktadır ama fiziksel oyunun birebir uyarlaması olan Magic: the Gathering Online (MTGO) ve şu sıralar beta sürümünde olan, üzerine içerik üretmekte olduğum Magic: the Gathering Arena en çok talep alan dijital MTG oyunlarıdır. MTGO, çıkış yaptığı 2002 yılından beridir artan kitleye sahip olmuş, hatta kendine özgü bir borsa edinmiştir. MTGA ise 2017’nin sonlarına doğru kapalı beta olarak sınırlı sayıda oyuncuya açıldı ve mart sonundan itibaren de içerik paylaşımı izniyle birlikte Twitch yayınları ve video paylaşımları hızlı bir şekilde internette dolaşmaya başladı.

TCG/TKO Nedir?

Takaslık kart oyunları (trading card game) setler şeklinde piyasaya çıkan, kendi özell kurallarıyla oynanan, aynı zamanda kartlara koleksiyon ve takas değeri yükleyen oyunlardır. Özellikle MTG ve Yu-Gi-Oh! gibi kart oyunlarında, kartların orijinalliğini ifade eden özel basım metotları bulunmaktadır. Turnuvası da düzenlenen bu kart oyunlarında katılım orijinal kartlarla sağlanmaktadır. Farklı oyun formatlarına göre şekillendirilen yasaklı kartlar listesi bulunmaktadır.

Ne? BORSA MI?!

Evet, borsa! Sadece Magic: the Gathering değil, takaslanabilir bütün kart oyunlarında kartların farklı değerleri, etkinliklerde ve turnuvalarda tercih edilme sıklığına göre de bireysel maddi değeri vardır.Örnek vermek gerekirse, Black Lotus kardı 20.000 USD etiketi görmüş ve açık arttırmada satılmıştır. Bazen güzel diyebileceğiniz bir kart 0.25$ gibi bir fiyattan giderken, basit diyebileceğiniz bir kart 10$ civarında satılabiliyor. Kartların karşılaşılma sıklığı da fiyatlar üzerinde değişiklik yapıyor. Kısacası, Magic: the Gathering üzerine sadece yatırım bile yapsanız, paranızı katlama fırsatınız var. Tabi borsa sektörü gibi küçük yüzdelerle büyük paraların dönmesi gibi bir durum söz konusu değil, ama bu hobiyle uzaktan ilgilenmek için güzel bir adım olarak düşünülebilir.

Organize Oyunlar

Organize oyun ve etkinlik olayları Wizards of the Coast’un en önemli özelliklerinden biri olmuştur. D&D etkinliklerini bir kenara bırakalım, çünkü D&D etkinlikleri her zaman aynı miktarda talep görmese dahi Magic için vazgeçilmezdir. Mesela FNM (Friday Night Magic), hobiye yeni başlayacakların katılabileceği, toplulukla kaynaşabileceği, oyunu öğrenebileceği ve amatörlerin birbirleriyle maç ve turnuva yapabileceği bir ortam oluşturmayı hedefleyen etkinliktir. Ülkemizde ne kadar aktif ve etkili olduğunu pek bilmiyorum, çünkü “Magic Store” diyebileceğimiz dükkanlar benim konumuma oldukça uzak. Yıllar önce ara sıra bakmaya giderdim ve gördüğüm kadarıyla dışarıya pek de açık değillerdi. Umarım bu tutum yıllar içinde değişmiştir.

Setler ve Bloklar

Magic: the Gathering’i aslında Unutulmuş Diyarlar serisi gibi düşünebilirsiniz. Hatırlarsanız Unutulmuş Diyarlar’ın tonlarca üçlemesi var. MTG de öyledir işte. Kara Elf Üçlemesi’ne Kara Elf bloğu diyelim. Üçlemedeki Anayurt, Sürgün ve Göç kitapları da birer set olsun. Setin içindeki kartlar, o setin hikaye çizgisine dair izleri barındıran kartlardır. Setlerde yaklaşık 200 civarı kart vardır, artış veya azalış gösterebilir. Aslında Magic: the Gathering eskiden setlerin başlangıç paketlerinde, setin hikayesine yönelik roman da verirdi ama artık işin hikayesel kısmı dijital ortam üzerinden ilerlemekte. Son çıkan iki blok Standart formatı oluşturur ve standart formattan düşen bloklar da farklı oyun formatlarında kullanılırlar.

Oyun Formatları

Magic: the Gathering’in değişik oyun formatları vardır. Bunları sıralamak gerekirse:

Constructed: Constructed, bir formattan ziyade kategoridir. Bu kategorideki formatlar için oyuncular kendi destelerini oluşturarak oyuna katılırlar. Desteler en az 60 kartla hazırlanır ve en fazla 15 kartlık yedek deste (sideboard) hakkı vardır. Constructed kuralları, formatlar için aksi belirtilmediği sürece aynıdır.

 • Block Constructed: Sadece belli bir bloğa ait kartlarla hazırlanan destelerin kullanılmasına izin vardır.
 • Standard (STD): Setler ve Bloklar başlığında bahsetmiştim. STD formattaki set ve bloklar belli zaman döngüsünde, yeni setler çıktıkça değişmektedir. Günceli yakalamak için 2-3 ayda bir kontrol etmenizi tavsiye ederim.
 • Modern: STD formattan düşen set ve bloklardan oluşan destelere izin verilir. STD kartlar da kullanılabilir, ama çok geniş bir yelpazeye sahiptir, 8th Edition ve sonrasındaki kartları içerir.
 • Legacy: Basılmış bütün setlerden kartların kullanılmasına izin verilir. Özel bir yasaklı kart listesi vardır.
 • Vintage: Sadece “ante” mekaniğini barındıran kartlar yasaklıdır ve bir miktar proxy kullanımına izin verilir.
 • Commander: Elder Dragon Highlander veya EDH olarak da bilinir. Özel bir deste hazırlama ve oynanış mekaniğine sahiptir. Deste 100 karttan oluşur. Bu kartlardan biri Commander olarak seçilen Legendary bir yaratıktır ve destedeki kartların renkleri Commander’ın renkleri dışına çıkamaz. Basic Land kartlarından istediğiniz kadar koyabilirsiniz, ama diğer her karttan yalnızca 1 tane kullanmanıza izin verilir. Commander saha kendi bölgesinde bekler ve manasını ödeyebildiğiniz vakit direkt olarak o bölgeden Commander’ı oynayabilirsiniz.

Limited: Limited formatta oyuncular kendi destelerini yanlarında getirmezler, etkinlik yerinde satın alınan booster paketlerini kullanarak sıfırdan deste yapmaya çalışırlar. Desteler minimum 40 karttan oluşmak zorundadır. Oyuncu, destesine istediği gibi Basic Land kartı ekleyebilir. Deste için kullanılmayan kartlar sideboard olarak kalırlar. “Aynı isimli karttan en fazla 4 kopya kullanımı” kuralı geçerli değildir.

 • Sealed Deck: Oyuncular altışar 15 kartlık booster paketleri alırlar ve bu paketlerden çıkan kartlar kullanılarak desteler hazırlanır ve turnuvaya girilir.
 • Booster Draft: Genellikle 8 kişiyle oynanır. Her oyuncu üçer 15 kartlık booster pakedi alırlar, bir masanın başına otururlar. Herkes bir paket açar, diğerlerine kartları göstermeden kendine bir kart ayırır ve diğer kartları bir yanındaki oyuncuya verir. Birinci ve üçüncü paketlerde kartlar bir soldaki oyunculara, ikinci pakette de bir sağdaki oyunculara verilir. Bu süreçte konuşmak, işaret yapmak, kart göstermek kesinlikle yasaktır. İki yüzü de kullanılan kartlar için yapılacak bir şey maalesef yoktur.

Bunlara ek olarak 2v2 olarak ifade etmenin daha kolay olacağı Two-Headed Giant, herkesin sadece sağındaki ve solundaki oyuncuya düşman olabildiği Pentagram, üç kişilik takımlarla oynanan ve iki kişinin “Emperor” olarak seçtiği oyuncuyu korumaya çalıştığı Emperor da farklı oyun formatlarındandır.

Magic Arena: Fırsat

Temel olarak anlayabileceğiniz üzere, MTG oldukça köklü ve geniş bir oyun. MTGA size hem oyunun hikayesini hem de kartları öğrenmek ve takip edebilmek için size çok güzel bir fırsat sunuyor: Şu anda Amonkhet, Hours of Devastation, Ixalan, Rivals of Ixalan ve Dominaria setleri kullanılabilir durumda. Eski setlerin, en azından şimdilik, oyunda olmaması size kartları tanımanız ve oyun mekaniklerini öğrenebilmeniz için büyük bir imkan sağlıyor. Ayrıca, hikaye takibine Dominaria seti üzerinden başlayabilir, merak ettikçe Dominaria hikayelerinde geçen isimleri araştırarak ve eski setlerin hikayelerini okuyarak daha detaylı bilgi edinebilirsiniz. Bu mükemmel oyunla etkileşime girmek için MTGA gerçekten güzel bir başlangıç!

4 thoughts on “MTGA: Nedir?

  1. Merhaba. YouTube kanalında birtakım anlatımlar mevcut, aynı zamanda Twitch yayınlarında da deste yapımı, oyun stratejisi, draft alıştırması gibi şeyler yapıyoruz. Bekleriz 🙂

 1. Haftada bir kartın ne yaptığını sorsam olur mu?
  Draconic Disciple
  Add one mana of any color.
  Sacrifice Draconic Disciple: Create a 5/5 red Dragon creature token with flying.

  1. Böyle soruları çarşamba akşamları yaptığımız Magic Arena yayınlarında sorsan daha iyi olur gibi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: