Dragon’s I #06: Online Olarak RPG

Dragon’s I #06: Online Olarak RPG

Herkese merhaba! Bir önceki yazımda size oyun yöneticisi olmanın püf noktalarını anlatmıştım. Bu yazımda da online olarak bu hobinin nasıl gerçekleştirildiğini anlatacağım.

Böyle bir yazıyı yazma ihtiyacı duymamdaki sebep, hobiye başlamak isteyen birçok insanın yakın çevresinde oynayan veya oynatanın olmaması bir yana dursun, düzenlenen ve katılabileceği bir etkinlik dahi olmayabiliyor oluşu; bu sebeple de bu işin bilgisayar başından nasıl gerçekleştiğini detaylıca anlatmak istedim. Yine adım adım gidelim, takip etmesi rahat olsun.

Kural Kitabı

Neredeyse her yazımda ve Facebook gruplarına yazdığım her yorumda defalarca kez söylediğim gibi, kural kitabını edinmek ve açıp okumak her daim ilk adımdır. Karakterinizi hazırlarken izlemeniz gereken adımlar, karakterinizin özellikleri, bir turda ne yapabileceğiniz veya yapamayacağınız gibi bütün detaylar kitapta yer almaktadır. “Kitapta şöyle bir şey diyor da nedir bu?” diye soracağınız her şeyin cevabı yine kitaptadır. Okurken dikkatlice, yazıları atlamadan okumanız gerekmektedir. Oynamayı düşündüğünüz sistemin kural kitabı için internet üzerinden sipariş verebilirsiniz veya (eğer varsa) dijital kitap olarak satın alabilirsiniz. Alternatif metotlar korsanlığa girdiği için onlardan bahsetmek istemiyorum ama internet çok geniş bir alan. Çok fazla detayla kafanızı karıştırmak istemiyorsanız Quickstart (Hızlı başlangıç) dökümanları araştırabilirsiniz. Bunlar, pek çok sistemin demo tadında ücretsiz yayınladığı kural kitaplarıdır ve hem karakter oluşturmanızı hem de oyun denemesi yapmanızı sağlayacak kadar bilgi içerir. Kağıt üzerinde karakter hazırlamayı öğrenmek, gerisi için işleri oldukça kolaylaştırır.

Sanal Masaüstü Yazılımları

Masaüstü rol yapma oyunlarının esas olayı, insanların aynı ortamda birbirlerinin yüzüne bakarak rol yapmalarıdır. Sanal ortamda bunu gerçekleştirmek çok kolay olmuyor. Daha doğrusu, sanal ortam, oyuncunun ve oyun yöneticisinin harcayacağı fiziksel eforu düşürüyor. Bu ilk bakışta bir kazanç gibi durabilir ama detaylı düşünürseniz, yapılacak işin kalitesini ve verimini düşüren bir durum olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz.

İnsanlar Skype yazılımı üzerinden görüntülü veya görüntüsüz konferans açıp sadece konuşmanın veya birbirlerini görmenin yeteceğini düşünerek oyunlarına başlayabiliyorlar. Bazıları Discord sunucusu açıp yazı ve konuşma üzerinden gitmeyi tercih ediyor. Bu da bir metottur ama tek başına yeterli değildir. Sonuçta fiziksel olarak bir araya gelen insanlar sadece konuşmuyorlar, masaya kağıt kalem çıkıyor ve gerektiğinde çizimler yapılıyor, gerektiğindeyse mekandaki konumlar belirtiliyor ve savaş çıkıyor. Bu durumda Skype ve Discord, hobinin gereksinimlerinin sadece yarısını karşılayabilir. Geri kalan yarısı içinse sanal masaüstü yazılımları kullanılır.

Roll20: Bu sanal masaüstü yazılımı tamamen web tabanlıdır, Roll20.net üzerinden bir hesap açabilir ve bir oyuna katılmak için başvuruda bulunabilirsiniz. Arayüz görüntü ve ses paylaşımı yapabiliyor. Oyun yöneticisi, hazırladığı harita ve görselleri oyunculara gösterebiliyor, haritada görmemeleri gereken yerleri “fog of war” dediğimiz metotla kapatabiliyor, oyunculara kendilerini harita üzerinde gösterebilecekleri tokenler atayabiliyor ve oyuncular da kural setlerine uygun karakter kağıtlarını kullanarak hızlı bir şekilde zar atma işini halledebiliyor. Komplike durumlar için karakterlerinize macro yazabiliyorsunuz.

Roll20’nin dezavantajı hazırlık kısmındadır. Herhangi bir oyun için haritaları, mekanları, NPC’leri ve encounterları zaman ayırıp hazırlamalısınız. Ücretsiz kullanınca kısıtlı miktarda depolama alanı ve çoğunlukla beğenmeyeceğiniz harita ve tokenleri kullanımınıza sunuyor. Şahsen pratik bulmuyorum.

Fantasy Grounds: FG esasen basit bir arayüzden oluşan bir programdır. Web üzerinden erişimi yoktur. SimteWorks firmasının  anlaşarak lisanslarını edindiği oyun sistemlerinin kural setlerini barındırır. Ayrıca kural kitapları, macera kitapları, haritalar ve tokenler birbirine bağlı modüller şeklinde kullanılabilir. Fantasy Grounds kullanırken sunucu, oyun yöneticisinin bilgisayarıdır. Oyun yöneticisi, elindeki kitapları oyuncularla paylaşabilir, kendi bulduğu veya hazırladığı, istediği kadar görseli paylaşıma açabilir, kendi sistemini veya settingini FG içerisinde çalışacak biçimde hazırlayabilir veya hazır modülleri alıp hiçbir uğraş gerçekleştirmeden hazır bir şekilde oynatabilir. Benim FG kullanmamdaki en büyük etken bu olmuştu. Karakter hazırlarken bile her şeyi sürükle bırak metoduyla yapabiliyorsunuz. Karakterinize ekstra kondisyon ekleyeceğiniz zaman birkaç tıklamayla halledebiliyorsunuz. Zar atmak için klavyenizden tuş atayabiliyorsunuz. Kısacası, para vererek amelelikten kurtuluyorsunuz.

Fantasy Grounds’ın dezavantajı ses ve görüntüyü içinde barındıramıyor olmasıdır. Zaten bunun için Skype veya Discord kullanılabilir. Bir de lisans ücretinin pahalı olması durumu var. Ücretsiz sürümle yalnızca Ultimate lisansı olanların oyununa katılabilirsiniz, Normal lisansınız olursa da lisanslı oyunculara oynatabilirsiniz. Ultimate lisansınız olduğunda istediğinize oynatırsınız. Lisans ücreti biraz pahalı ama tek sefer ödeneceği için uzun vadede kazançlı bir yatırım olabilir.

Diğer Yazılımlar: İnternette biraz araştırırsanız başka yazılımların da olduğunu görebilirsiniz ama bu yazılımlar Roll20 ve Fantasy Grounds kadar kullanışlı olmadığı için pek kullanılmıyor.

Oyun Bulmak

Online oyun bulmak, neredeyse masaüstü oyun bulmak kadar zor. Ülkemizde oynamak isteyen insan sayısı artsa da oynatmak isteyen insan sayısında hareketlilik yok. Aslında insanlar biraz canlansa, planını programını güzelce yapsa online oyunlar biraz daha yaygınlaşabilir ve güzel işler çıkabilir. Şimdilik, Türkiye Rol Yapma Oyunları ismiyle paylaştığım dökümandaki gruplara katılabilir, oyun duyurusu bekleyebilir ve oyun talebinde bulunabilirsiniz. Tabi açacağınız oyuna oyuncu da arayabilirsiniz, ki öylesi daha güzel olur.

İngilizce’nize güveniyorsanız veya uyum sağlayarak geliştirebileceğinize inanıyorsanız oyun/oyuncu bulma ihtimaliniz 30 katına çıkıyor.

Kaynaklar

Türkiye Rol Yapma Oyunları Dökümanı – Türkçe oynanan bir oyun arayıp bulabileceğiniz, duyurusunu yapabileceğiniz grupların linklerini içeren döküman

Fantasy Grounds Forumları – Fantasy Grounds üzerinden oynamak veya oynatmak istediğiniz oyunlar için insan bulabileceğiniz bir forum. Aslında Türk kitlesi olarak böyle bir forumda yer edinsek çok kullanışlı olabilirdi.

Roll20 LFG – Roll20.net’in oyun arama arayüzü.

RollAdvantage – Online oyunlarınız için token hazırlayabileceğiniz bir araç

Inkarnate – Dünyanızın haritasını hazırlayabileceğiniz bir araç

Cartographers’ Guild – Farklı dünya, şehir, kasaba, zindan haritaları bulabileceğiniz bir site

Obsidian Portal – Oynattığınız oyun için bir wiki sitesi oluşturabileceğiniz, PC ve NPC karakterleri ekleyebileceğiniz, oyuncuların Log girmelerine müsaade eden, hatta katılabileceğiniz oyun arama altyapısı bile olan bir site

D&D Beyond – D&D kurallarına online olarak erişebileceğiniz bir site (SRD içeriği ücretsiz, lisanslı kitap içerikleri için aylık ödeme yapmak gerekiyor)

WoD Database – World of Darkness karakter kağıtlarınızı internet erişiminde tutabileceğiniz, oyun arayıp katılabileceğiniz bir site. Şimdilik beta sürecinde ama tamamlanınca daha işlevsel olacaktır.

Pinterest ve DeviantArt – Token, karakter portresi, simge, logo, harita gibi birçok görseli bulabileceğiniz nadide iki kaynak. Pinterest’te aradığınız görseli bulmak kullanıcıların klasörleri ve etiketleri sayesinde googledan daha rahat; DeviantArt’ta ise çizerlerin, tasarımcıların hazırladığı işleri bulabilirsiniz, siteye tıklayınca anlarsınız zaten.

DriveThruRPG – Dijital olarak RPG kitapları satın alabileceğiniz bir sanal kütüphane

Dungeon Masters Guild – D&D ile ilgili resmi ve resmi olmayan birçok içeriği bulabileceğiniz, satın alabileceğiniz, hatta Fantasy Grounds modülleri bile bulabileceğiniz, DriveThruRPG altyapısıyla hazırlanmış bir sanal kütüphane

Bir zamanlar ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü tarafından hazırlanan RPinterface diye bir site vardı, Obsidian Portal benzeri, ama o proje bitmedi ve tahminimce de rafa kaldırıldı.

Bir zamanlar GameFindr diye bir uygulama vardı, bulunduğunuz şehir veya bölgedeki oyuncuları ve oynanan oyunları gösteriyordu, ama güzel duyurulmadığı için kimsenin haberi olmadı ve kullanılmadı.

Bildiğiniz ve tavsiye ettiğiniz başka kaynaklar varsa bana ilettiğiniz takdirde bu yazıya eklerim.

Şuraya bir tane örnek oyun bırakıyorum:

Son olarak da daha önce hazırladığım Fantasy Grounds tanıtım videosunu bırakıyorum:

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.