Dragon’s I #03: Oyuncu Olmak

Dragon’s I #03: Oyuncu Olmak

Herkese merhaba. Aradan geçen uzunca zamanın açığını kapatmak için bu yazımda yeni oyuncu olan/olmak isteyen arkadaşlara değineceğim.

Bazen insanlar ilk oyun tecrübeleri konusunda çekingen olabiliyor. Hobiye uzak arkadaşlarımı etkinliklere çağırdığımda bazen “Daha önce hiç denemedim, şimdi oyuna başlayınca tonla soru sorup insanların sinirini bozarım, gelmesem daha iyi” gibi düşüncelere sahip olduklarını öğreniyorum. Bu oldukça yanlış bir düşüncedir. Etkinliklere katılmanız, anlamadığınız şeyleri sormanız, cevap gelmediği zaman hobiye veya ortama küsmek yerine cevap alabileceğiniz bir platformda şansınızı tekrar deneyebilirsiniz. Özellikle etkinliklerde, yardımcı olmaya niyetli insan miktarı sosyal medyada bulabileceğinizden daha fazladır.

Belki konuya soru – cevap şeklinde yaklaşmak daha doğru olur.

Hobiyle Hiç Alakam Yok, Başlamak İçin Ne Yapmalıyım?

Her şeyden önce, bu hobinin ne olduğunu ve ne olmadığını iyice anlamanız gerekiyor. Beklentinizin ne tür bir şey olması gerektiğine dair fikir edinmek için bir önceki yazıma göz gezdirebilirsiniz. Bu hobinin birtakım kuralları vardır ve belli koşullarda gerçekleştirilir; ama pek çok hobide olduğu gibi, kuralları biliyor olmanız yeterli değildir. Oyun içerisinde bulunup tecrübe edinmeniz gerekir. Bunun en hızlı yolu üniversitelerin veya toplulukların etkinliklerine katılmaktır. Genellikle böyle etkinliklerde oyunlara katılım için tecrübe istenmez ama bazen hikayenin bağlı olduğu konseptle ilgili bilgi sahibi olunması talep edilebilir. Etkinliklerin esas amacı, bu hobiye zamanını harcayan insanlarla hobiye başlamak isteyen insanları bir araya getirmektir. Bu fırsatı sorularınızı cevaplayabilecek insanlarla iletişim kurarak veya birlikte düzenli oyun oynayabileceğiniz insanlar arayarak değerlendirebilirsiniz.

Çevremde Hobiyle İlgilenen İnsan Ve/Veya Etkinlik Yok, Ne Yapmalıyım?

Kısa bir zaman önce Türkiye Rol Yapma Oyunları Dökümanı isminde bir döküman oluşturdum. Bu dökümanda şehirlere göre Facebook grupları, içerik üreten siteler ve YouTube kanalları, yayın yapan Twitch kanalları bulunmaktadır. Bunlar aracılığıyla hobiyle alakalı detaylı bilgi edinebilir, kurallar konusunda anlamadığınız şeyleri sorabilirsiniz. Roll20.net veya Fantasy Grounds üzerinden oyunlar oynatmaktayız. Ekstra olarak çevrenizdeki insanları hobiye çekebilirsiniz. Size tavsiyem; üşengeç olmayan, kitap okumayı seven, İngilizce ile arası iyi olan tanıdıklarınızla başlayın. Onları Unutulmuş Diyarlar veya Ejderhamızrağı okumaya zorlayabilir, sonrasında da -eğer kitapları severlerse- aslında kitaplardaki karakterlerin oyun karakteri olduğunu, bunun geniş bir hobi olduğunu ve isterlerse benzer hikayeler içinde kendi karakterlerini oluşturabileceklerini anlatabilirsiniz. Arkadaşlarınıza oyun oynatabilirsiniz ve bunun için hazır senaryoları kullanabilirsiniz.

İlk Defa Bir Oyuna Katılacağım, Ne Yapmalıyım?

İlk oyun tecrübenizin güzel geçmesini istiyorsanız yapabileceğiniz birtakım ön hazırlıklar mevcuttur. Oyunun sistem kitabına erişiminiz varsa kurallara ve karakter yaratımına göz gezdirebilirsiniz. Konsepte uygun kısa hikayeler okuyabilirsiniz. Bu, oyun yöneticisinin tasvirlerini zihninizde daha açık bir şekilde canlandırabilmeniz konusunda yardımcı olur. Oyun Yöneticisi ile iletişime geçerek oyunla ilgili detaylı bilgi isteyebilirsiniz.

İngilizce’yle Aram Yok, Ne Yapmalıyım?

Şu konuda anlaşalım: İngilizce büyük bir handikap unsuru ve sadece bu hobi için değil, hayatınızın hemen her anında işinize yarayacak bir beceridir. Unutmayın, herhangi bir konuda Türkçe kaynakların yetersiz olduğunu düşündüğünüzde İngilizce arama yaparsanız daha fazla kaynağa ulaşabilirsiniz. Bu durum, bu hobi için de geçerlidir. İngilizce ile aranız yoksa size vereceğim tavsiye, bu hobiyi güzel bir vesile olarak kullanmanızdır. Türkçe içerik çıkaran insanları da (kendimi ayrı tutuyorum) öpüp başınıza koymalısınız; çünkü bu tamamen gönüllülük esasına dayanan bir uğraştır. Kimse size Player’s Handbook’u bire bir olarak çevirmeyecektir. O işin adı çevirmenliktir ve çevirmenliğin belli bir ücreti vardır. Kitapları bir çevirmene çevirtseniz dahi, basma ve yayınlama haklarını almazsanız ücretli bir şekilde dağıtamazsınız. Ülkemizde destek olmak amaçlı “bağış” mantığı gelişmemiş olduğu için de bu büyük taşın altına elini sokmak isteyen insan bulmak oldukça zordur.

Kıssadan hisse, İngilizce kaynaklarla etkileşime geçmeye çalışın, anlamadığınız yerleri sormaktan çekinmeyin, işin beleşçiliğine kaçmaya çalışmayın ve her zaman kitabı rehber olarak kullanmaya çalışın.

İlk Defa Karakter Hazırlayacağım, Ne Yapmalıyım?

Oynayacağınız oyunun kural kitabında karakter yaratımı adım adım anlatılmıştır. Bu adımları sırayla uygulayarak karakterinizi hazırlayabilirsiniz. Daha önce karakter kağıdı hazırlamış olduğunu bildiğiniz birinden veya oyun yöneticisinden bu konuda yardım alabilirsiniz. Açıkçası, oyuncuların birbirine yardımcı olması konseptini oldukça seviyorum ve tecrübeli oyuncularımın yeni katılanlara yardımcı olduğunu gördükçe verdiğim emeğin boşa olmadığını hissediyorum. Karakter kağıdını KESİNLİKLE başkasına yaptırmayın. Karakteriniz için bütün emeği kendiniz harcamazsanız olayı öğrenemezsiniz.

Tanımadığım İnsanlarla Oyuna Başlayacağım, Ne Yapmalıyım?

Eğer arkadaş çevrenizle bu hobiye başlamıyorsanız, büyük ihtimalle başlangıcınız tanımadığınız insanlarla olacaktır. Şunu unutmayın, bu hobi için bir araya gelen insanlar birlikte keyif alabilecekleri bir şey yapmaya çalışıyorlar. Bunun anlamı, keyif almayacağınızı düşündüğünüz vakit kendinizi gruptan uzaklaştırmayı seçmenizde bir sakınca olmaması VE kendi keyfinizi düşünürken başkasının keyfinden ÇALMAMANIZ gerektiğidir. Karakterlerin sürekli çekişmesi, çok tecrübeli insanlarda bile, oyuncular arası çekişmeye dönüşebiliyor ve bunun önüne geçmek her zaman kolay olmuyor. Bu sebeple de karakterinizi direkt olarak bu şekilde hazırlamanız sıkıntı yaratacaktır. Eğer bir ters düşme durumu olacaksa en iyisi hikayenin sizi o noktaya getirmesine müsade etmektir, çünkü o zaman karşınızdaki kişi de karakterinizin vereceği tepkiye onun bakış açısından bakabilir ve tepkinize hak verebilir. Sıkıntıyla karşılaştığınız zaman oyun yöneticisiyle veya direkt oyuncularla sıkıntınızı konuşmanız, size sonrası için de ipuçları verecektir. Eğer ekip sorunları çözmeye yönelik davranış gösterirse bir şans vermenizi tavsiye ederim. Olur da “istemiyorsan gidebilirsin” hissiyatı yaşatırlarsa tartışmanın veya baskınlık oluşturmaya çalışmanın zerre anlamı yoktur. Belki bir süre oyunsuz kalırsınız ama muhakkak kafa yapınıza uygun bir ekip karşınıza çıkacaktır. Karamsar olmayın.

Değinmek istediğim temel noktalar; insanlarla iletişim kurmaktan korkmayın, çekinmeyin ve bu hobiyi öğrenmek istiyorsanız araştırmaya, çaba göstermeye üşenmeyin. Umarım kafanızdaki bazı düşüncelerin daha belirgin olmasına yardımcı olabilmişimdir.

One thought on “Dragon’s I #03: Oyuncu Olmak

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: