Dragon’s I #01: Son Zamanlarda D&D

Dragon’s I #01: Son Zamanlarda D&D

Herkese merhaba!

Uzun zamandır sitede Unearthed Arcana haberlerinden başka bir yazı yazılmıyordu, ben de buna bir dur demek ve son zamanlardaki uğraşlarımdan biraz bahsetmek istedim.

Öncelikle, Dragon’s I yazı dizisinde size gözlemleyebildiğim kadarıyla ülkemizdeki rol yapma hobisi hakkında toplu bilgi vermeye çalışacağımı ve zaman zaman da sizinle bir element üzerine olan düşüncelerimi paylaşacağımı belirteyim. Umarım beğenirsiniz.

Neler Neler

Yukarıda da dediğim gibi, uzun bir süredir sitede yalnızca Unearthed Arcana haberleri paylaşmaktaydım. Malesef ki bunun en büyük sebebi ilgisizlik oldu. Yani hem yazıların sadece okunması ve yorum almaması hem de benim günlük hayatımda biraz dolu olmamla alakalı bir mevzuydu bu. Artık işleri biraz değiştirmek için insiyatifi ele almayı planlıyorum.

Mayıs 2016’dan beridir Twitch yayınları yapıyorum. Fazla reklamını yapmıyorum doğrusu ama insanlar bir şekilde görüp takip ediyorlar. Tabi bu sayede eskiden Twitch’e “yeea bende de bu oyun var, bu adamı izlemek yerine oynarım ki” şeklindeki görüşüm değişmeye başladı. İnsanlar neler yapıyor diye ara ara bakmaya başladım, yeni insanlarla iletişim kurdum ve aslında yayın takip etmenin eğlenceli bir uğraş olabileceğini gördüm. Bir süre evde veya evin yakın menzilinde zaman geçirmem gerekiyordu. Bu sebeple de Yazgan Duran tarafından gelen online Dungeons & Dragons oyunu teklifi cazip gelmişti. Ekip kurulduktan sonra oyuna başladık ve ilk oyundan sonrasını yayınlamaya karar verdik. Fantasy Grounds isimli sanal masaüstü yazılımını kullanmaya başladık. Programa ısınınca ben de Adventurers League oyunları oynatmaya karar verdim ve bir anda “Online D&D’cilik” mevzusuna giriştik.

Online D&D olaylarına başlamadan hemen önce, Antalya’da evde oynadıkları Dungeons & Dragons oyununu kamera ve mikrofon sistemi aracılığıyla yayınlayan bir grupla tanıştım. Tuğbay Yağcı isimli arkadaş, Twitch kanalı üzerinden D&D 5E için hazırlanmış ilk senaryo olan Lost Mines of Phandelver macerasını oynatıyordu. Birkaç yayın takip ettikten sonra hem kendisinin samimiyeti hem de oyun ekibinin bir şeyler yapmaya çalışıyor olması ilgimi çekti ve şu sıralarda elimden geldiğince hiçbir yayınını kaçırmamaya çalışmaktayım. D&D oyunları dışında özellikle Rocksmith üzerinden müzik yayını yapan arkadaşımız, yeri geldiğinde müzisyenliğini de konuşturuyor, kanalına bakmanızı ve en azından birkaç yayınını takip etmenizi tavsiye ederim.

Facebook üzerinde Dungeons & Dragons 5th Edition için bir Türkiye grubu vardı. Adminler grupta neredeyse hiçbir şey yapmadıkları için daha aktif tutulabilecek bir grup açtık ve bütün paylaşımlarımızı ve duyurularımızı oradan yapmaktayız. Bu Facebook grubuyla hedeflediklerimiz arasında online D&D oyunlarını duyurmak ve yaygınlaştırmak da var.

Adventurers League

Dungeons & Dragons Adventurers League dünya çapında aktif bir şekilde varlığını sürdüren bir etkinliktir. Eskiden Living Greyhawk, D&D Insider gibi isimlerle var olmuş ama ülkemizde bir aktivite göstermemiştir. D&D çıkıntısı olan Pathfinder ise Pathfinder Society adı altında ülkemizde 6-7 senedir faaliyet göstermekte ve organize oyunlarına devam etmektedir. Bu sebeple de büyük ihtimalle Pathfinder Society’nin varlığından haberdar olma potansiyeliniz daha yüksektir ve Adventurers League’in mantığını buna benzetebilirsiniz. Bizim Adventurers League ile yapmayı planladığımız şey açıkçası bundan biraz daha farklı. Öncelikle birlikte oynamak isteyen ama mesafeler yüzünden bir araya gelemeyen insanların, evdeki boş zamanlarını bu hobiyle değerlendirmek isteyenlerin veya yaşadığı çevrede bu hobiyle ilgilenmeyen insanların deneyim yaşayabileceği ortak bir havuz oluşturmayı istiyoruz. Bu sayede oynamak isteyen oyun, oynatmak isteyen de oyuncu bulabilecek. İnsanlar, gelen yeni içerikleri inceleyerek fikir alışverişinde bulunabilecekler. En azından böyle bir topluluğun oluşmasını istiyoruz diyebilirim.

Fantasy Grounds

İnternet üzerinden rol yapma oyunlarıyla uğraşmanın püf noktası, sanal masaüstü (virtual tabletop) yazılımlarıdır. Bu yazılımlar Roll20.net gibi web tabanlı da olabiliyor, Fantasy Grounds gibi exe tabanlı da. YouTube videomda da anlattığım üzere, uzun vadede Fantasy Grounds kullanmak oldukça rahat ve kullanışlı. Eğer Steam üzerinden alışveriş yaparsanız da maddiyatı çok uygun miktarlara gelebiliyor. Gerekli bilgi videoda mevcut zaten.

Yaklaşık olarak 3-4 aydır Fantasy Grounds kullanmaktayım ve herhangi bir alternatife geçmeyi düşünmüyorum. Yalnızca modül kullanımına ve condition ayarlamaya biraz zaman ayırmak gerekiyor. İnce ayarları öğrendikten sonrası oldukça pratik.

 

Uzun lafın kısası, internet üzerinden hobinin daha aktif ilerlediği bir döneme giriş yapmaktayız. Bu giriş süreci ne kadar sürer veya ne kadar devam eder bilmiyorum ama milestone atlatmakta olduğumuzu söyleyebilirim.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.