Irklar #17: Triton (Volo’s Guide to Monsters)

Irklar #17: Triton (Volo’s Guide to Monsters)

Bu yazımda size Triton ırkını anlatacağım!

Herkese merhaba! Bir önceki yazımda Tabaxi ırkını tanıtmış ve kedilere benzer olmalarına rağmen çok da kedi gibi olmadıklarını vurgulamıştım. Bu yazımda ise Volo’s Guide to Monsters kitabında belirtilen son ırk olan Tritonları anlatacağım ve önümüzde Tomb of Annihilation içeriği ve sonrasında Wizards tarafından resmi olarak yayınlanacak diğer ırklar olacak.

Triton size ne anımsatıyor? Bana anımsattığı, çağrışım yaptığı şeyleri sayarsam belki gözünüzde canlanır: Triton >> Trident >> Poseidon >> Denizler, okyanuslar. Bence “sucul” olmamasına rağmen (aquatic için sucul karşılığı verilmiş, güzel durmayan bir kelime ama mantıklı) çağrışım yapabilen bir isim seçmişler. Evet, Triton ırkı suyun altında yaşayabilen, hatta denizlerin ve okyanusların derinliklerindeki muhafızlar olarak bilinen bir ırk. Bakalım bu arkadaşlar nasıl kimselermiş…

Sucul Davalılar

Öncelikle belirtmem gerekiyor ki, “davalı” kelimesini “crusader” yani “fanatik bir savaşçı/asker” anlamında kullanmak istedim. Alternatif seçenek olarak “haçlı” kelimesi vardı ama, tahmin edeceğiniz üzere, durumun Hristiyanlıkla pek alakası yok

Tritonlar bir zamanlar Su Elementi Düzleminde yaşayan canlılardı ve oradaki kötü Elementallar ile sürekli savaş içindeydiler. Düşmanlarını Karanlığın Derinlikleri’ne kadar bastırdıktan sonra uzun süre pek bir hareketlilik görmediler ve sonrasında anladılar ki artık düşmanları farklı düzlemler, özellikle de Materyal Düzlem için tehdit sayılabilir durumda. Buna karşı bir önlem almak için ezeli ve ebedi mücadelelerini diğer düzlemlere taşımaya karar verdiler ve kendi düzlemlerinden ayrılıp Materyal Düzlem’e geçtiler. Materyal Düzlem’e kaçan kraken, sahuagin gibi yaratıkların varlıklarının ve vereceği hasarların sorumluluğunu üstlendiler.

Bu onurlu arkadaşlar, hedeflerinin/düşmanlarının peşini kolay bırakacak kişiler değillerdir. Onurlu veya eşit şartlarda savaş diye bir durum, en azından kendi davaları için, yoktur. Büyük tehlike arz eden düşmanlar vardır ve ne pahasına olursa olsun yok edilmelidirler. Bu nihai amaç için dünya üzerine yayılıp farklı yerlerde kontrolü sağlamaya çalışırlar.

Kontrol sağlama girişimleri esnasında etkileşime geçtikleri diğer ırklarla birlikte güvenli alanlar oluşturabilirler, şehirler kasabalar kurabilirler. Diğer halkların bu büyük tehlike karşısındaki cehaletini mazur görür ve onlarla iş birliği içerisinde yaşarlar. Diğer ırkları cahil olarak görmelerinden Tritonların biraz kibirli olduğunu çıkarabilirsiniz.

Kendi davasının derdinde olan Tritonlar, karadaki birçok oluşum, kural ve savaştan bihaberdir. Krallıklar, para sevdası, krallıklar arası savaş gibi mevzulara anlam vermezler, bunların adetleri, işaretleri gibi şeyleri anlamazlar. Dünyevi görüşleri oldukça kısıtlıdır, oldukça az konuyla ilgilenirler.

Etkileyici Şampiyonlar

Tritonlar, eğer bir medeniyeti korumaları gerektiğine ikna oldularsa, ortaya kalplerini ve tüm güçlerini koyarak savaşırlar. Su Elementi Düzlemi’nden Materyal Düzlem’e geçmiş her kötücül yaratığın suçluluğunu derinden hissederler ve gerektiğinde hiç düşünmeden diğer ırklar için kendilerini feda edebilirler.

Dış dünyanın tehlikeleri hakkında pek fikir sahibi olmayan Tritonlar, ilk defa karşılaştıkları bir düşmanı küçük görebilirler. Dövüş becerileri iyi olan bir Triton, bir savaşa “balıklama” atlayabilir.

Yüzeyin Yabancıları

Tritonların büyük bir kısmı su altında yaşar. Yüzeydeki hayat onlara oldukça yabancı ve ilkel gelmektedir. Onca sosyal sınıf, krallıklar ve diplomatik olaylar karşısında kendi kültürlerini ve medeniyetlerini daha masum bulurlar. Diğer ırkların olası yaklaşımlarından dolayı, yüzeye ilk defa çıkan bir Tritonun aklı kolayca karışabilir. En kötü ihtimalle, herhangi bir durumda barbarik, saldırgan, vahşi görülen tavırlarından ötürü yüzey ırklarını kolayca suçlayabilirler.

Balıkadam Mıyım Ben?

Hayır. Triton bir karakter hazırladığınızda su altı yaşam için elverişli bir bünyeniz olacaktır ama kendinizi bir Merfolk ile karıştırmamanız gerekiyor. Görsele baktığınızda ne görüyorsunuz? İşte siz öyle birisiniz! Hayattaki amacınız zaten belli. Neden maceraya çıkacağınız kısmı da konseptin dışına çıkmadan oldukça farklı şekilde yorumlanabilir durumda. Diğer ırkların size karşı olan davranışları makul düzeyde oldukça uyum sorunu da yaşamazsınız. Güle güle kullanın!

Bir ırkın ve bize seçenekler sunan bir kitabın sonuna geldik. Bakalım ileride nelerle karşılaşacağız…

One thought on “Irklar #17: Triton (Volo’s Guide to Monsters)

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: