Irklar #07: Tiefling

Irklar #07: Tiefling

Beklenen gün geldi: Bugünkü yazımda genel hatlarıyla tieflingleri anlatacağım!

Tiefling Tiefling dediğin…

Tieflingler en temelinde insandır. Yalnız, geldikleri ataları zamanında demonic veya fiendish yaratıklarla büyük güçler karışılığında anlaşma yapmışlardır. Tiefling ırkı ise bu anlaşmanın kalıntısı, bedeli olarak türemiş bir ırktır. Yani sevişmeyle alakasız olarak bir insan-iblis kırması olmuşlar diyebiliriz (tabi bu kısım konsept olarak yorumlanabilir). Genel anlamda baktığımızda nasıl Elfler fey soyundan gelmekteyse (evet, böyle bir durum var) Tieflingler de iblis soyundan gelmektedir.

Bir tiefling için kesinlikle çok iyidir veya çok kötüdür diye yorum yapmak doğru olmaz; ancak şöyle bir gerçek vardır, en iyi tiefling bile içinde bir yerlerde kötülük barındırır ve bunu yüzeye çıkarma eğilimi de yüksektir. Yine de körü körüne bir kavga çıkaracak kadar aptal da değillerdir. Kendilerine bir yanlışınız olduğu vakit bunu akıllarına not alırlar ve içlerinde bir kin tohumu büyütmeye başlarlar. En iyileri için bile küçük bir sürtüşme veya haksızca bir davranış bu tohumların serpilmesine ve yeşermeye başlamasına sebebiyet verebilir. Bu açıdan büyük tehlike riski taşırlar.

Tieflinglerin iblis soyundan geldiklerini anlamanızdaki en önemli etken dış görünüşleridir. Alınlarının biraz yukarısından çıkan ve geriye doğru kıvrılan büyük boynuzları vardır. Bunun yanısıra değişik ten renkleri (morumsu, kiremit tonlarında veya koyu kahverengimsi olabilir) ve uzun kuyrukları vardır. Irksal bir yetenek olarak seslerinin tonlarıyla, gözlerinin görünümüyle veya etraftaki ateşlerin ebat ve renkleriyle oynayabilirler. Birçoğu kendisini korkunç göstermeyi tercih eder. Dikkat etmenizde fayda var.

Tiefling Sosayti

Tieflingler çoğunlukla büyünün ön planda ve/veya dinin geri planda olduğu yerlerde bulunmayı severler. Kötücül atalara sahip olmanın yük olmayacağı yerleşim birimlerinde rahat rahat yaşarlar. Genellikle büyüyle uğraşmaktadırlar ama aralarından başka işlerle uğraşmak isteyenler de çıkmaktadır. Büyücü (arcane caster) bir tiefling en tehlikeli tieflingtir diyebiliriz aslında. Büyüsel becerisini kaosa harcamayı tercih edebilir. Bunun yanısıra, biraz mantıklı düşününce, tieflinglerin kendilerine büyücü loncaları oluşturması, kötücül planlar hazırlaması, hatta Conjuration üzerine çalışarak kendilerine demonic veya fiendish uşaklar edinip bir de bunların üzerine büyük büyük iblisler çağırarak dünyaya yıkım getirmek istemesi olası şeylerdir. Eğer böyle durumlara karşı koymak için uğraşıyorsanız ve ekibinizde bir tiefling varsa, zayıf halka olduğunu unutmayın ve onu korumaya çalışın. Kimliği belli değilse işlevsel bir ajan olarak bile kullanılabilir.

Rolplaying

Tiefling rolü yapmak oldukça eğlenceli fakat işler ciddiye bindiği vakit oldukça zordur. Gündelik yaşamınız milletle dalga geçerek, laf sokarak veya sarcasm ile geçer. Biri size yanlış yaptığı vakit ödeşmek için elinizden geleni yapar ve ona yanlış kişiyle uğraştığını ağır bir şekilde gösterirsiniz. Karanlık tarafa geçmek veya geçmemek her zaman sizin elinizde ama “Hahhaa! Her zaman kötülüğe karşıyım!” gibi bir tavır sergilememeniz, kendi içinizde gelgitler yaşamanız ve bunu diğer karakterlere de yansıtmanız, yapmakta olduğunuz rolün kalitesini arttıracaktır. Bencillik biraz ön planda tutulabilir ama bir tiefling kendi işinii görmesi için takım arkadaşları tatlı sözle kandırmayı da bilmelidir. Çok şekilli, eğlenceli, bir o kadar da zor iş yani anlayacağınız.

One thought on “Irklar #07: Tiefling

  1. Genel olarak insanlar Tiefling soyundan gelenlere nasıl bakar? Şehirlerde yaşama şansları var mıdır?

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: