Irklar #16: Tabaxi (Volo’s Guide to Monsters)

Irklar #16: Tabaxi (Volo’s Guide to Monsters)

Bu yazımda size Tabaxi ırkını anlatacağım!

Herkese merhaba! Önceki yazımda size Lizardfolk ırkını anlatmıştım. Şimdiyse sıra Tabaxilerde!

Tabaxi aslında pek çok farklı konseptte, değişik varyasyonlarla karşımıza çıkmış bir ırktır. Şimdi size Tabaxilerin kedimsi bir humanoid ırk olduğunu söylersem, bazılarınızın aklına direkt olarak Elder Scrolls dünyasındaki Khajit ırkı gelecektir. Bazılarınız muhakkak farklı dünyaların hikayelerini anlatan roman, film, oyun, çizgiroman gibi ürünlerde bu tür varlıklarla karşılaşmıştır. Tabaxi bu oluşumların ilham kaynağıdır diyemeyeceğim, ama kesinlikle onlarla taşıdığı ortak yönleri vardır. Gelin bu ırka bir göz atalım…

Gezgin Serseriler

Birçok Tabaxi yurdundan kolayca uzaklaşmaz. Zamanını avlanarak, günlük hayatta işe yarayacak araç gereç üreterek ve ürettiklerini de çoğunlukla kendine saklayarak geçirir. Bu yaşam tarzı her Tabaxi için kabul edilebilir değildir. “The Cat Lord” (Kedi Efendi/Kedi Lordu) bu ırkın yaratımına imkan vermiştir ve bu sebeple de her bir yavrusuna özel, kedicil bir özellik bahşetmiştir. Bu özelliğe nail olan Tabaxiler çevrelerine ve özellikle de dış dünyaya karşı oldukça meraklı olurlar. Gidebildiklerince uzağa gidip dış dünyanın sırlarını çözmeye, efsanelerini öğrenmeye ve aktarmaya çalışırlar. Yaşlılık dönemlerinde kendi topraklarına dönerler ve yanlarında getirdikleri eşyaları ve tecrübeleri kendi halklarına aktarırlar.

Bilgi Tüccarları

Tabaxi bilgiye materyal şeylerden daha çok değer verir. İçi para dolu bir sandık muhakkak bir işe yarayacaktır ama asla bir Tabaxi için “amaç” niteliğinde olmamıştır. Bir bara girdikleri zaman etrafa kulak kesilirler ve ilginç, değişik hikayeleri saptamaya çalışırlar. Onlar için yeni bir bilgi, değişik bir hikaye her zaman ön plandadır.

Maddi zenginliğe düşük oranda değer veren Tabaxiler, daha çok büyülü eşyaları ve kalıntıları incelemek, maceralarında yardımcı olabilecek özel eşyaları barındırmak gibi düşünceler içinde olurlar. Bazen bir maceracının bir numaralı kurtarıcısı, yanında taşıdığı eşyalardır.

Maymun İştahlılık

Bir Tabaxi yollara düştüğü zaman merak güdüsünü tetikleyecek bir şeyler bulur ve onun peşinden büyük bir tutkuyla gider. Bu tutku aniden kaybolabilir ve yeri hızlıca doldurulabilir. Bir nesne, eğer büyük gizemler taşıyorsa Tabaxi’nin ilgisini çeker. Bazen de belli bir amaç Tabaxi’nin zihninde yer edinmiştir ve onu gerçekleştirmek için ne gerekiyorsa yapabilir. İstediğini elde etmek için haftalarca plan ve gözlem yapabilir ama sonunda edineceği tatmin hissiyatı asla kesin değildir.

Tamirci ve Ozanlar

Her Tabaxi macera peşinde koşturmayı sevmez. Çoğunlukla kendi topraklarında veya yakınlarında bir zanaat edinip takıntılarını uğraştıkları işlerle tatmin etmeye çalışırlar. Bazen tamirci veya ozan olarak kısa mesafeleri gezerler ve diğer halklarla etkileşime geçerler. Bir yandan kendi zanaatlerini sergiler; öte yandan diğer kültürleri öğrenir, egzotik eşyaları inceler, kendilerini geliştirmeye çalışırlar.

The Cat Lord

Tabaxilerin yaratımında tanrısal bir rol üstlenen, aynı zamanda “patron” olarak da nitelendirilebilecek bir varlıktır. Tabaxiler Cat Lord’un dünyayı gezdiğine, kendilerini gözettiğine ve ihtiyaçları olduğunda yardım ettiğine inanırlar. Çok nadir de olsa Cat Lord’un ruhbanlarını görmek ihtimal dahilindedir ve büyük ihtimalle Trickery domainini kullanırlar.

Anne Ben Kedi OLCAM

Tabaxi bir karakterin rolünü yapmak çok zor değildir, bu konuda kendinizi kasmanıza gerek yok. Ancak, dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar var ki kendini gerçek hayatta da kedimsiymiş gibi tanıtarak sevimli olduğunu düşündürme niyetinde olan hanım kızlarımız buna üzülecektir, Tabaxiler tam anlamıyla kedi gibi değildirler. Karakteriniz bir maceracı da olsa zanaatkar da olsa, yukarıda verilen tanımlardan miskin bir yapıda olmadığını çıkarabilirsiniz. Yani öyle paspasın üstüne yatayım, kendimi bir süre yaladıktan sonra beşinci uykuma yatayım, gecenin bir vakti evde koşturayım gibi şeyler yok! Tabaxi görüntü ve fiziksel yapı olarak kediye benziyor olabilir (bu durumda kendini yalama veya birtakım sosyal etkileşimleri doğal karşılayabiliriz) iki ayağı üzerinde duran bir kedi değildir. Davranışları, düşünce yapısı, tepkileri bir insanımsı gibidir. Tabi buna da birtakım eklemeler yapılmalıdır:

Volo’s Guide to Monsters sayfa 114’te bir tablo var ve bu tablo oynayacağınız karakterin takıntıları için kullanabileceğiniz, detaylandırılmamış bir tablo. Açıklamasından anladığım kadarıyla Tabaxilerin “merak” duygusu diğer insanımsılara oranla çok büyük bir hızda değişiyor. Karakterinizin rolüne girmek için o tablodan destek alabilir ve kendinize büyük bir takıntı belirleyebilirsiniz. Bunun dışında, fare kovalarcasına hikaye ve yeni bilgi kovalıyor olmanız da  yapacağınız rolü destekleyecektir. Irksal özelliklerinizi de yapacağınız role yedirmenizi tavsiye ediyorum.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.