Irklar #06: Melez Irklar

Irklar #06: Melez Irklar

Tekrar merhaba! Bu yazımda melez (yarı) ırklara değinip, bunlardan Dragonlance maceralarından tanıdığımız Tanis’in ırkı olan Yarı-elf ile devam edip, oradan da Yarı-orklara geçeceğim.

Yarı ırklar tam anlamıyla ırk çeşitlemesinde arafta kalmışlardır. İnsan ve başka bir ırkın birleşimiyle oluşurlar ve o X ırkındaki kadar belirgin olmasa da birtakım ırksal özellikleri kapmışlardır. Şimdiye kadar hiçbir konseptte yarı ırkların çok sevildiğini ve mensup olduğu iki ırk için de paylaşılamaz hala geldiğini görmedim ve duymadım. Yarı ırklar hep insandan bozma oldukları için insan toplulukları tarafından diğer ırkın mensubu olarak görülürler. Diğer ırklar da kendi kanlarının insan kanıyla bozulmasından son derece rahatsız oldukları için daha aşağılık bir gözle bakarlar. Alt seviye yaşam sürdürtürler. Bu sebeple olsa gerek ki yarı ırkların hemen hemen hepsi gezgindir, topluluk içinde yaşamayı tercih etmez. Neyse, melez ırkların genel yapısından yeterince bahsettim. Biraz da Half-Elf’lere bakalım:

Cücüklü Elf, Half-Elftir

Half-elflerin en önemli özellikleri, fiziksel olarak göze çarpar. Sakal bıyık uzatabilirler. Kulakları bir elfinki kadar uzun olmasa da insan kulağından biraz uzun ve sivridir. Genellikle ulak veya avcı olarak zamanlarını yollarda geçirirler. Bazen de maceracı olurlar. Şahsen kendi oluşturduğum dünyada Half-elfler rangerlık yaparlar ve druidlerin buyruğu altındaki ranger birliktlerinde en alt seviyedelerdir. High-elfler arasında ise en fazla piyade görevi alabilirler. High elfler onlara pek değer vermemektedir. Bu şekilde tepkilerle sık karşılaştıkları için genellikle ırksal görünümlerini gizlemeye çalışırlar. Büyük, şehirsel yapılarda kendilerine kalıcı bir yer edinemeyecekleri için kasaba veya köylerde kendilerine has topluluklar da oluşturabilirler.

Half-Orc ise Çok Bulaşmayın

Half-orclar, orc ataları gibi kabile hayatı yaşarlar çünkü görsel olarak orclara büyük oranda benzemektedirler. Orclar gibi tusk dediğimiz büyük dişlere sahip değillerdir ama azı dişleri bir insanınkinden çok daha büyüktür. Yine bir insana göre daha gelişmiş vücutsal yapıya sahiplerdir. Yerleşim birimlerinde bulunmayı pek sevmezler, daha barbarik bir yaşam tarzını benimsemişlerdir.

Nasıl Rolleyelim?

Half-elf için bilge bir insan roleplayi yapmanız yeterli olacaktır. Dikkat etmeniz gereken esas nokta eğer kendinizi saklamak istiyorsanız saçma sapan kılık değiştirme metotlarından uzak durmak olmalıdır. Yalnızca sıradan bir insan görünümü sağlamaya çalışıp etrafta öyle dolaşmanız büyük anlamda yetecektir. Hafif çekik olan gözleri yutturmak kolaydır.

Half-orc içinse işler biraz daha sıkıntılı çünkü koca cüsseyi küçültemez, ağız yapınızı değiştiremezsiniz. Agresif tavırlar sergilemek güzel bir roleplay oluşturabilir. Bunun için göstereceğiniz agresiflik içerisinde küfür veya küfürsel hakaret, maganda atarı kıvamında şeyler olabilir. Laf sokma, inceden inceden laf giydirme gibi şeyler orclara gelmez. Orclar sinsilik, çakallık gibi şeylerle de uğraşmaz ama şerefsizlik yapmayı eğer uygun görmüşlerse severler.

Bunlara dikkat etmeniz yeterli olacaktır.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.