Irklar #15: Lizardfolk (Volo’s Guide to Monsters)

Irklar #15: Lizardfolk (Volo’s Guide to Monsters)

Herkese merhaba! Geçen yazımda size Kenku ırkını anlatmıştım, bu yazıda da Lizardfolku anlatacağım.

“Kertenkelehalkı” diye çevirince biraz garip duracağı ve kitaplarda da esas ismi geçtiği için Lizardfolk olarak (“folk = halk” olduğu için hem tekil hem de çoğul amaçlı kullanacağım) kullanmaya devam edeceğim.

Öncelikle şunu belirtmek lazım ki Lizardfolku sadece pullu adam olarak görmek ahmaklıktır. Biçimleri ve fiziksel yapıları bir insan veya elften çok, bir iguanayı anımsatır; hatta bir ejderhaya benzetmek bile insanımsılara benzetmekten daha uygun olur. Düşünce yapıları oldukça karmaşık ve gelişmiştir. İnsanımsıların yaşama alanlarına millerce uzak olan bataklıklarda yaşayabilirler ama zihinsel olarak onlardan daha gelişmişlerdir.

Çoğu Lizardfolk, uzaylı görünüşlerine rağmen çevresini algılamaya ve diğer ırklarla iletişim kurmaya çalışır. Böyleleri inançlı ve güçlü müttefiklerdir.

Uzaylı Zihin

Lizardfolk’un sürüngen doğası sadece görünüşlerinden değil, aynı zamanda düşünce ve davranışlarından da gelmektedir. Lizardfolk hayatı daha az duygusal tepkiyle tecrübe eder; bunlar korku, öfke ve tatmin hissidir.

Lizardfolk birçok hissiyatı yüzeysel olarak tecrübe eder. Örneğin; tehlikeli bir yaratıkla karşılaşan insan temel düzeyde bir korku hisseder: Eli ayağı titrer, panik halinde düşünmeye başlar ve içgüdüleri ön plana çıkar.Korku hissiyatı karar mekanizmasını etkiler. Oysa Lizardfolk “korkuyorum” diye düşünmez. Kendinden güçlü ve agresif bir yaratıkla karşılaştığı zaman, eğer mümkünse kaçar ve köşeye sıkışırsa savaşmayı tercih eder. Bu durumda Lizardfolk karşısındaki yaratıktan korkmaz; aksine, yaratığın korkunç ve tehlikeli olduğunu anlar ve ona göre tepki gösterir.

Lizardfolkun kızgınlığı diğer ırklarınki gibi değildir. Genellikle agresifliklerini anlaşamadıkları ve ancak savaşta yenebilecekleri kişilere karşı gösterirler. Aynı şekilde, yemek istedikleri canlılara karşı da agresiflik gösterirler.

Tatmin edici kişiler ve şeyler, hayatı Lizardfolk için kolaylaştırır. Tatmin edici şeyler korunmalıdır, hatta bazen Lizardfolkun kendi güvenliğine mal olabilir bile. En tatmin edici olanlar ise Lizardfolku korkunç değil sevecen olarak görenlerdir.

Soğuk ve Hesapçı

Birçok insanımsı, soğukkanlı olanların duygu ve empati yoksunu olduğunu düşünür. Bu düşünceleri Lizardfolk için de geçerlidir. Lizardfolk, duygusal tepkilere bir nebze uzaktır. Kayıplarının yasını tutmazlar veya düşmanlarına sinirlenmezler. Gözlem yaparak duruma uygun davranmaya çalışırlar.

Lizardfolkun duygusal eksikliği geçmişine dayanır. Çok daha ilkel ve zorlu zamanlarda, ölen arkadaşlarını yiyecek potansiyeli olarak değerlendirmişlerdir. Yoldaşı bir zamanlar güçlü bir savaşçı veya avcı olabilir ama artık yeni öldürülmüş bir avdan farksızdır. Diğer insanımsılarla yaşayan bir Lizardfolk, zamanla diğer yaratıkların duygularına saygı göstermeyi öğrenebilir. Bu hissiyatları

paylaşmaz ama duruma göre davranmayı öğrenir. Savaşta ölen bir cüce iyi bir yemek olabilir, ama herkesin önünde ölü bedene saldırıp parçalarına ayırmak diğer ırklar tarafından hoş görülmeyecektir ve anlaşmazlıklara sebebiyet verecektir.

Hayatta Kalıcı ve Yararlı

Lizardfolk düşünce yapısı gereksiz derecede gaddar gözükebilir ama bu onların tehlikeli ortamlarda hayatta kalabilmesini sağlamıştır. Alışık olmadıkları bir bataklık her zaman türlü tehlikelerle doludur ve Lizardfolk için hayatta kalmak, istisnasız olarak diğer her şeyden daha önemlidir.

Lizardfolk kullanışlı olan her şeye değer verir. Sanat ve güzellik fazla bir şey ifade etmez. Keskin bir kılıç kullanışlı ve yararlıyken kör bir kılıç -biley taşı olmadığı sürece- gereksiz bir yüktür.

Lizardfolk mevsimlik planlardan fazlasına ihtiyaç duymaz. Dünyanın mevcut durumuna uyum sağlamaya çalışırlar ve bu da gelişimlerini biraz kısıtlar. Yazı yazmak, uzun süreli planlar hazırlamak veya akla gelebilecek kültürel metotlar kullanmak ilgilerini çekmez. Avcılık ve toplayıcılıkla yetinirler.

Zavallı Diğer Irklar

Temel olarak Lizardfolk, diğer insanımsıları -ayırt etmeksizin- acınası olarak görürler. Sert pulları ve güçlü çeneleri olmadan bu kadar uzun süredir yaşayabiliyor olmaları oldukça ilginçtir. Tipik bir insanı bir bataklığa koysan bir günü zor atlatır. Yine de bir yaratık Lizardfolka yararlılığını bir şekilde kanıtlarsa, Lizardfolk tarafından korumacı bir tepki kazanır ve yumurtasından yeni çıkmış bir yavruyu veya ileride çok işe yarayacak ama henüz kendini koruyamayacak genç bir canlıyı korurcasına destek görürler.

Kertenkele Olmak

Yukarıda bahsettiğim esaslardan, bir Lizardfolk karakterin nasıl davranışlar sergileyeceği konusunda birtakım çıkarımlar kazanmışsınızdır. İşin püf noktası duygusuz olmak ama davar olmamak. Lizardfolk, duyguların çoğundan yoksundur ama kesinlikle aptal değildir. İçinde bulunduğu durumu iyi analiz eder ve dışlanmayacağı, başını derde sokmayacağı şekilde davranmaya özen gösterir. Ekibinizde bir Sorcerer varsa tez canlı davranacaktır, Cleric veya Paladin varsa dini tutkularını ve adetlerini ön plana koyacaktır. Lizardfolk bir karakter onların göremediği bir bakış açısından durum değerlendirmesi yapabilir. Bu zor bir roldür, hele ki savaş cereyan ettiğinde oyuncunun Lizardfolk mentalitesinden kopması olasıdır. Kendinize sürekli nasıl bir karakter olduğunuzu hatırlatmanız gerekebilir.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.