Irklar #03: Halfling ve Alt Irkları

Irklar #03: Halfling ve Alt Irkları

Tekrar merhaba! Bir önceki yazımda genel hatlarıyla elfleri tanıtmıştım. Şimdi de sıra buçukluklarda. Tahminime göre bu yazı biraz kısa sürecek ama en iyisi bir bakalım, nelerden bahsedeceğim…

Küçük Adamlar

Gördüğünüz her ufaklığa çocuk muamelesi yapmamanız gerekir. Bazen arkadan görünüşü bir çocuğa benzese de kişinin yanına gelip yüzüne baktığınız vakit karşınızda sizden daha yaşlı bir buçukluk görebilirsiniz. Evet… Halflingler, “hobbit” kavramıyla gelmiş ve çeşitli hikayelere uygun bir ana başlık olması için seçilmiş bir ifadedir. Hemen örnek vereyim: Ejderhamızrağı serisinde kenderler vardır. Yüzüklerin Efendisi serilerindeki hobbitlere benzerler ama daha sonraki bir yazıda bahsedeceğim gnome ırkını da biraz çağrıştırırlar. Birebir aynı değillerdir ama temel özellikler olarak hobbit ve kenderi bir araya getirdiğimiz zaman elde ettiğimiz ırk Halflingdir.

Halflingler temel anlamda hep iyi kalplidir ve çoğunun yönelimi Lawful Good’dur. Hobbit filmlerinde Bilbo’nun kendi başına çok fazla aksiyona girmek istememesinden, filmin başlarında Shire’ı terk etmek istememesinden bir halfling kişiliğindeki temel özellikleri çıkarabilirsiniz. Bunların yanısıra oldukça düzen tutkunu ve geleneksel bir yapıya sahiplerdir. Kendi içlerinde yardımlaşmaya çok meyilli olmasalar da dışarıdan gelen misafirlere karşı sevecen bir yaklaşım gösterirler. Rahatlarına düşkünlerdir. Savaşı sevmezler. Fazla üretken değillerdir. Yemeyi ve yemek yapmayı pek severler. Dış görünüş olarak biraz elfleri anımsatırlar. Kısa boylu olmalarının dışında, elfler gibi uzun, sivri kulakları vardır. Genellikle çıplak ayakla dolaşırlar ve ayaklarının üstü oldukça kıllıdır. Filmlerden hatırlayacağınız gibi saçları fazla uzun olmamakla birlikte (sanırım en fazla omuz hizasının biraz altına kadardı) çoğunlukla kıvırcık saçlıdırlar. Saç ve göz renkleri biraz wood elfleri anımsatır, tabi aradan mavi gözlü buçukluklar da çıkabilir. Ten renkleri genellikle açıktır. Boy olarak bir cüceden de kısadırlar ve bu yüzden karşısında bir halfling durduğunu idrak edemeyen kişiler onları çocuk sanabilmektedirler. Bir de bu arkadaşlar garip bir şekilde şanslıdırlar. Onun sebebini bilmiyorum.

Bunların da mı Alt Irkı Var?

Aynen öyle, halflinglerin de alt ırkı var. Kısaca özetlemek gerekirse bunlardan bir tanesi hızlı topluklama yeteneğiyle biliniyor, diğeriyse fiziksel anlamda daha iradeli. Gelin biraz daha açıklayıcı olacak şekilde bakalım:

Lightfoot olanlar, adı üzerinde; topluklayıcı, gözden kaybolma ve sinsi işler yapabilme konusunda yetenekli kimselerdir. Diğer buçukluklara göre bir gezgin hayatı sürme potansiyeli daha yüksektir. Diğer ırklar arasındaki yaşama rahat uyum sağlayabilir. Adaptasyonu yüksektir.

Stout olanlar ise fiziksel anlamda daha dayanıklıdır, mesela bünyeleri zehirden kolay kolay etkilenmez. Zaten Stout buçuklukların cüce kanından geldiği düşünülmektedir. Unutulmuş Diyarlar serisinde “strongheart” olarak bahsedilen buçukluklar buna çok iyi örnektir.

Peki ya Rölpley?

Buçukluk rolü yapmak hem rahat, hem de eğlencelidir. Doğru şekilde yaptığınızda bütün oyun grubu olarak eğlenirsiniz, bunun yanısıra birtakım gizli kapaklı işlerde de oldukça iş görürsünüz.

Öncelikle ağırlık vermeniz gereken nokta, karakterinizi yaramaz bir çocuk gibi düşünmeniz, tabi gençse. Merry ve Pippin’in haylazlıklarını göz önünde bulundurabilirsiniz. İkinci kahvaltı için gözden kaybolup elma toplamaya çalışan buçukluk, aynı zamanda “All Shall Fade” türküsünü de söylüyor. Buradan da buçuklukların hayatı boş vermediğini, çevresinde gelişen olayları büyük derecede umursadığını anlayabilirsiniz. O yüzden yaramaz davranışlara nerede dur diyeceğinizi güzel seçmeniz gerekiyor.

Meraklı olmanız yine önemli özelliklerden biridir. Hatırlarsanız Gandalf “Sauron’un Gözü”yle uyurken buçukluklarımız durumun ciddiyetine ve Gandalf’ın baskınlığına rağmen gizlice “Göz”e bakmak için çaba göstermiş ve başarılı olduğuna pişman olmuştu. Tehlike içeren hatalar yapmak, bir buçukluğun kusurlarındandır. Rol yaparken olumlu yönleri olduğu kadar olumsuz yönleri de güzel yansıtabilmek gerekir.

Dikkat edilmesi gereken bir önemli nokta da oyuncu atarıdır. Buçukluksan atarın giderin olmayacak, ama o atar gideri dokunaklı bir konuşma ile diğerlerinin kalbinde etki yaratarak oluşturabilirsiniz. Bu kısımlar biraz zordur ama tavsiyem biraz üzerine düşünmeniz, bir oyun seansında takılma yaşarsanız da Hobbit filmini izleyip Bilbo’nun cüceler arasında yer edinme çabalarını incelemeniz şekilde olacaktır.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.