Irklar #11: Goliath (Elemental Evil/Volo’s Guide to Monsters)

Irklar #11: Goliath (Elemental Evil/Volo’s Guide to Monsters)

Herkese merhaba! Aradan 200 sene geçti belki de ama ırk anlatımı yazılarıma devam etme kararı aldım, en azından başladığım işi bitirmek adına. En son Genasilerden bahsetmiştim, şimdiyse Elemental Evil Player’s Companion kitabının son resmi ırk eklentisi olan Goliathları anlatacağım.

Yine Mitolojik Bir Olgu

Goliath, Yahudi mitlerinde David’in büyük bir kahramanlık göstererek alt ettiği devdir. Goliath ve David arasındaki kapışmanın da Yahudi mitlerinde önemli bir yeri vardır. Sembolik olarak baktığımızda David ezilen halkın iradesini, Goliath ise gücü ve zorbalığı temsil etmektedir. Bakalım Dungeons & Dragons evrenlerinde Goliath nasıl bir yere sahip.

Koca Adamlar

Goliathlar; büyük dağların ağaçları bile geride bırakan yükselti bölgelerinde, soğuğun ve keskin rüzgarın göbeğinde yaşarlar. Bu sebepten olsa gerek ki bir Goliath görmek oldukça zordur, hele ki bir Goliath ile iletişimde kalmak daha da zordur. Dağ zirveleri gibi taştan ve soğuktan nasibini almamış yerlerde bulunmayı severler. Fiziksel görünümleri, sanki biri onları bir dağın devasa kaya parçalarından yontup şekillendirmiş gibidir, şüphesiz onlara fiziksel dayanıklılık kazandıran en büyük etken de budur. Ruhları rüzgarın esintisi gibi olan bu büyük arkadaşlar yükselti yükselti dolaşan göçebelerdir ve zamanlarını ve hayatlarını kabile içerisinde önemli bir yere gelebilmek için harcarlar.

Başarı ve Kazanımlar

Goliathlar için hayat oldukça zorludur. Yaşamaları için gerekli olan besin, içecek gibi temel ihtiyaçları yüksek zirvelerde karşılamak neredeyse imkansızdır. Daha aşağı kısımlara indiklerinde topladıklarını dikkatli bir şekilde kullanmaları gerekir, yoksa bu bütün kabilenin sonu bile olabilir.

Bu iri arkadaşlar zorluklara karşı mücadele etmeyi ve zorlukları aşmayı severler. Kendi aralarında sürekli bir yarış içindedirler ve başarılarının hesabını tutup diğerleri arasında kendi hünerlerini ortaya koymayı severler. Yenilgilere ise kendilerini geliştirmek için bir fırsat olarak bakarlar. Yaptıkları her şeyi de adilce yapmaya özen gösterirler. Haksızlık onların kitabında yer almaz.

Goliath isimleri cinsiyete göre değişmez. Onlara göre kadın ve erkek eşittir ve bireylerin iyi yaptıkları işlerle öne çıkmasını tercih ederler. İsimleri genellikle ad – ünvan – klan adı şeklindedir ve kendilerini tanımlayacakları zaman bu üç ismi de kullanırlar.

Roleplay

Goliath roleplayi konusunda esasen çok şey yapmanıza gerek yok. Karakterinizin bilgi birikimi çoğunlukla vahşi hayatta ve soğuk iklimde konuşacaktır. Goliathların favori ortamlarını çok nadiren terk ettiklerini göz önünde bulundurunca, karakterinizin bir şehir veya kasabada görülmesi çok ilginç bir durum olacaktır. Korkabilirler, şaşırıp heyecanlanabilirler, çoğu cahil kişinin olağandışı durumlara yaklaştığı gibi nefretle yaklaşıp rahatsız edici olabilirler. Tabi bu hissiyatlar karşılıklı. Her ne kadar bir goliath iletişim kurmaktan korkmasa da, anlamadığı şeye hakaret etmeye çalışmasa da böyle bir durumdan rahatsızlık duyacaktır. Az konuşan (hiç konuşmayan değil), bulunduğu yerde doğayı hissetmeye çalışan, korkusuz (ama aptal değil) bir karakteri canlandırmaya çalışırsanız iyi bir goliath oynayabileceğinizi düşünüyorum.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.