Irklar #05: Gnome ve Alt Irkları

Irklar #05: Gnome ve Alt Irkları

Irkları tanıtmaya kaldığım yerden devam ediyorum. Bu yazının konusu ise birçok bilgisayar oyununda sinirlerinizi bozan, aşırı meraklı ve yaratıcı arkadaşlar olan Gnomelar.

Gnome ırkından bahsetmeden önce değinmek istediğim bir nokta var, o da ırk adının okunuşu. Hangi kültürden ne şekilde geldiğini bilmiyorum, bilen arkadaş aşağıya öğretici bir yorum çekerse sevinirim, ama kelimenin okunuşunun GINOM olmadığını söylemem gerekiyor. Baştaki G ve sondaki e harflerini çıkarmak gerekiyor. Yani esas okunuşu NOM şeklindedir. Buna dikkat edelim, doğru bilgiyi kullanalım, yayalım.

Cincüce Misin Sen?

Gnomelar pek çok noktada halflingleri anımsatırlar, özellikle de kişilik olarak. Genellikle iyi niyetlidirler. Zamanlarını keşfe, icatlara, bilgiye ve maceraya ayırmayı severler. Bir buçukluk veya insandan daha uzun süre yaşarlar, 300 veya 500lerine kadar yaşayabilirler; ancak bu sebeple bir elf gibi yavaş aksiyonlarda bulunmazlar. Edinebilecekleri kadar fazla bilgi edinip üretebilecekleri kadar çeşitli ve işlevsel cihaz üretmeye çalışmak bir gnome için yaşamın en eğlenceli olayıdır. Tiplerine bakacak olursak, önce biraz çirkin gelecekleri aşikardır. Yüzleri uzun bir yapıya sahip değildir ve aksine, geniş yapıdadır. Gözleri büyüktür. Burunları bazen bir cüceninkini andıracak kadar patatesimsi olabilir, bazen de ince, uzun ve biraz sivri olmasından ötürü suratta fazla acayip durur. Boyları bir halfling kadar kısadır ama cüsseleri onlardan biraz daha gelişmiştir. Zeka ve bilgelik isteyen her uğraşta diğer ırklardan daha başarılıdırlar. Kimisi onlara deli gözüyle bakabilirken (mesela bir mad scientist gibi) kimisi de bilgi ve becerilerine hürmetle yaklaşır.

Forest Gnome ve Rock Gnome

Diğer pek çok ırk gibi bu güzide arkadaşlar da alt ırklara ayrılmaktadırlar. Önce biraz orman cücelerinden bahsedeceğim. Cüce diyorum çünkü beden oranı benzemese de surat yapıları gerçek dünyada midget dediğimiz cüce insanları anımsatabiliyor ve bunun dışında mitolojik olarak karşılığı cincüce gibi bir kelime olarak çıkabildiği için cüce kelimesi daha rahat bir kullanım oluşturuyor gibi sanki.

Forest Gnomelar benim “doğa ırkı” olarak ifade ettiğim ırk kategorisindedir. Bu arkadaşlar hızlı ve çeviktir. Ufak ilüzyonlar yaratarak karşısındakinin kafasını karıştırabilir. Ormanların derinliklerinde toplulukları vardır ve gerek ilüzyonlar kullanarak gerekse ufak tefek numaralara başvurarak kendilerini tehlikelere karşı korurlar. Küçük hayvanları çok severler. Bunun dışında, elfleri, iyi yönelimli feyleri ve kötücül olmayan doğa ırklarını sevip sayarlar.

Rock Gnomelar ise en çok bilinen, bize gnome ırkını tanıtabilmiş olan kesimdir. Buluşlar yapan, bilgi ve maceranın peşinden giden kimselerdir. Bilgi birikimleri oldukça iyidir ve içinde bulundukları durumu başarılı bir şekilde irdeleyebilirler.

OMNOMGNOMENOM

Gnome oynamanın püf noktası çok soru sormaktır. Bu konudaki ustalık ise içi boş olmayan çok fazla soruyu seri bir şekilde sorabilmekten gelir. Forest gnome olan kişinin çevresindeki hayvanlarla sürekli iletişime geçmeye çalışması, Rock gnome oynayan kişinin de sürekli yazılı araştırmalar yapıp bir şeyler icat etmeye çalışması ırksal özellikleri oldukça belirgin şekilde öne sürebilecek bir metottur.

 

NOT: Gnome diye yazılır NOM diye okunur.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.