Irklar #10: Genasi ve Alt Irkları (Elemental Evil)

Irklar #10: Genasi ve Alt Irkları (Elemental Evil)

Svirfneblin yazımın üzerinden epey bir zaman geçmişti. Arayı fazla açmadan sizi Genasi’lerle tanıştırmak istedim.

Boyutlar arası seyahatler her zaman güçlü büyülerle kontrol edilmesi gereken, zorlayıcı geçişler olarak düşünülmüştür. Bu, herkes için geçerli değildir. Farklı boyutların cinleri, kendi düzlemlerinden materyal düzleme rahatlıkla geçebilir ve etrafta dolaşabilir. Bu yolculukları esnasında ölümlülerle etkileşime girmeyi seçebilirler; bazen arkadaşlar edinir, bazen romantik bir ilişki sürdürürler, hatta işi çocuk sahibi olmaya kadar da götürebilirler.

Elemental düzlemin cinleri, materyal düzleme uyum sağlamakta oldukça başarılıdır. Bu sebeple ölümlü ve elemental bir cinden olma çocuklar görmek, pek yaygın olmasa da, görülebilir bir durumdur. Böyle çocuklardan Genasi diye bahsedilir.

Genasiler dış görünüş olarak insanlara çok benzemektedir. Tenlerinin rengi, soylarının bağlı olduğu elemental cine göre değişir. Ateş elementalinden gelen kırmızı, su elementalinden gelen mavi, hava elementalinden gelen yeşil, toprak elementalinden gelen de gri ten rengine sahiptir. Bunun yanı sıra, soylarının bağlı olduğu ölümlü ırkın özellikleri de (mesela elfse uzun ve sivri kulaklara sahip olmak gibi) görülmektedir.

Cin ataları, genasilerle nadiren iletişime geçerler. Onları sadece bir kaza olarak gördükleri için genellikle varlıklarını umursamazlar. Genasiler de yaşamlarının büyük bir kısmını gezginlik yaparak, topluluklardan ayrı bir şekilde geçirirler. Buna rağmen, başıboş gezen küçük toplulukları idare edip onlara liderlik yapabilecek kadar da kendi vasıflarına güvenirler. Karşılarına çıkacak her türlü zorluğa meydan okurlar.

Air Genasi atalarından gelen güçlerden gurur duyar. Kendini topluluk önünde göstermeyi ve etki bırakmayı sever. Bir yerde çok uzun süre kalmaz, görecek ve soluyacak yeni göklerin peşindedir. Çoğunlukla düzlük, çöl veya dağların yüksek kesimlerinde konuşlanırlar.

Earth Genasi biraz içine kapanıktır. Toprakla olan doğal bağından ötürü yerleşim birimlerinde rahat edemez. Güçlü ve sağlam yapısından ötürü askerlik vasfına oldukça uygundur, ayrıca liderlik yapmak için de biçilmiş kaftandır. Çoğunlukla yeraltında yaşıyor olmasına rağmen mağaralarda, harabelerde konuşlanmışları da vardır.

Fire Genasi çabuk parlayan bir kişiliğe sahiptir. Air Genasi gibi kendi doğasıyla gurur duyar, hatta kendini halktan üstün görür. Aynı zamanda kendisiyle ilgili düşüncelerinin diğerlerinin de düşünmesini istediğinden ün ve şöhret onun için çok önemlidir.

Water Genasi neredeyse her zaman denizde veya deniz kıyısında varlığını sürdürür. Büyük bir kısmı gemici veya balıkçıdır. Earth Genasi gibi kendi elementinin yakınında bulunmaktan hoşlanır, sakin ve içine kapanık bir yapısı vardır. Rahat olmayı severler. İstedikleri yere gider, istedikleri işi yaparlar. Bağlılık hissiyatları yoktur.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.