Irklar #02: Elf ve Alt Irkları

Irklar #02: Elf ve Alt Irkları

İlk yazımda size Dwarf ırkı ve temel karakteristikleri hakkında bir şeyler anlatmıştım. Şimdi ise kitaba göre sıramızda elfler var. Burada elflerden bahsederken onların mitolojik yerlerine çok fazla değinmeden masaüstü rol yapma oyunlarındaki karakteristiklerine değineceğim.

Elfler gerçek dünya mitlerinde insanlardan oldukça küçük, uzun ve sivri kulakları olan, sihirli yeteneklere sahip olan bir doğa ırkıdır. Daha çok eski İngiliz ve İskandinav mitolojilerinde görülen, ormanların derinliklerinde yaşayan yaratıklardır. Tolkien’in bu yaratıklardan esinlenerek günümüzün modern fantazya edebiyatındaki elf ırkını oluşturması kaçınılmaz bir durum olmuş. Elf için cin veya peri çevirisi pek çok durumda iş görebilirdi; ancak, üstadın tasviriyle yeniden şekillenmiş olan bu yaratıklar için elf kelimesi artık lügata insanımsı bir ırk olarak kazınmıştır. Gelelim masaüstü rol yapma oyunlarındaki elflere…

Elf Gözlerin Neler Görüyor?

Öncelikle elflerin fiziksel görünüm ve becerilerine değinelim. Fiziksel olarak baktığımız zaman genellikle şişko elf görmek mümkün değildir. Zayıf ve ya çelimsiz ya da orantılı bir görünüme sahiptirler. Kas yapıları aşırı gelişmemiştir. Buradan kaybettikleri avantajı başarılı el-göz koordinasyonuyla ve bedensel çeviklikleriyle kazanırlar; bu sebeple DEXTERITY değerlerine bonus almaktadırlar. Irksal olarak köse olmalarıyla birlikte genellikle alabildiğine uzun ve ne hikmetse pek bakımlı saçları vardır. Tabi alt ırklarına göre bu bakımın kalitesi azalabilir. 700 seneden uzun yaşayabilmelerinden ötürü ortalama bir zamanda büyür, oldukça uzun bir süreçte olgunlaşır, çok geç yaşlanırlar. Bir insan yaşamı onlar için göz açıp kapayıncaya kadar geçip gider.

Karakteristik özelliklerine geldiğimizde ise her şeyden önce şunu söyleyebiliriz ki elfler genellikle narin bir yapıdadır ve davranışları fazla üslupludur. Her ne kadar elfler için kaotik dense de hepsinin temelinde uyduğu katı bir düzen vardır. Buna yine Lord of the Rings serisinden, Elrond’un diğer elflerle kurduğu iletişimi örnek gösterebilirim. Elflerin bir diğer dikkat çekici özelliği ise aşırı sabırlı olmalarıdır. Birkaç saat içerisinde verilebilecek kararlar almaları günlerce, belki haftalarca sürebilir. Oluşumlarında sihirsel bir dokunuş olduğu, bu yüzden doğada bulunan büyüsel ağ ile aralarında bir bağ olduğu düşünülmektedir. Bu da elflerin kültüründe büyülü eşyaların, özel rünlerle dolu yazıtların, estetik bir lisanın bulunmasını sağlamıştır. Genel olarak elfler bu şekilde dedik de, bakalım alt ırklarda işler nasıl değişiyor?

High Elf: Adeta Lale Devri

High elfler büyüyle daha iç içe olan, doğanın sağladığı bir nimet olan büyüyü yine doğanın bir parçası olmak suretiyle incelemeyi seven, büyüyü bir sanat olarak gören ve mükemmel bir ahenkle onu icra etmeye çalışan kimselerdir. Ormanın içlerine gizlenmiş olan şehirsel yapılarda çoğunlukla High elfler görünür. High elfler diğer ırklara bakış açıları olarak ikiye ayrılır. Bir kısmı kendilerini diğer ırklardan daha üstün gören, burunları havada olan kimselerdir; diğer kısmı ise o ırklara gelip geçici gözle bakmaktadır ve onların hırslarını ve hırçınlıklarını anlayışla karşılayabilmektedir. Fiziksel olarak ten renkleri bir insanınkinden daha solgundur ve en fazla hafif kumral diyebileceğimiz bir tona doğru gider. Saç renkleri siyah, beyaz, hafif mavimsi olabilmekle birlikte kızılın ve sarışının bütün ton aralıklarında olabilir. Genellikle renkli gözleri vardır. Büyüye yatkınlıkları yüzünden genellikle aralarından Sorcerer veya Wizard çıkarırlar. Bana aşırı mantıklı gelmiyor olsa da şovalye ve okçular da çıkabilmektedir.

Wood Elf: Doğacı Çocuklar

Wood elfler, orman elfleri de diyebiliriz, yerleşik yapılardan fazla haz etmeyen, doğayla daha bütünleşik yaşamaya çalışan kimselerdir. Tenleri kumral veya bakırsı tondadır, bazılarında hafif yeşilimsi izler görülebilmektedir. Saçları genelde kahverengi ve siyahın tonlarında değişir ama zaman zaman sarışın veya bakır tonlarında olduğu da görülmüştür. Gözleri yeşil, kahverengi veya ela tonlarındadır. Wood elfler adeta druid olmak için yaratılmışlardır. Ranger da olabilirler. Başka bir sınıfa mensup olmaları çok mantıklı gelmiyor çünkü mekaniksel getirilerinin bu yönde olmasının yanısıra zamanını ormanlarda geçiren bir ırk için daha uygun ne olabilir? Tabi ki bu abiler doğaya zarar veren her şeyden nefret etmektedirler. Onun dışında da kanka olma hevesinde değillerdir çünkü yalnız yaşamayı daha uygun görürler. Hobbit filmlerinden hatırlayacağınız Radagast ve Beorn belki wood elf değildir ama wood elf ve druid yaşamına güzel birer örnek oluşturmaktadırlar.

Dark Elf: Karanlık ve Kötücül

Elfler her daim yapıcı olmaya çalışırlar. Bir yerde yıkım varsa oraya daha çok yıkım yapmaya değil, solmuş yaşamı tekrar filizlendirmeye giderler. Bu duruma tek istisna Drowlar, yani kara elflerdir. Kara elfler, Unutulmuş Diyarlar serisiyle kendini göstermiş bir ırktır. Kötü tanrıça Lolth’un yolundan giden elfler karanlıkla lanetlenmişlerdir ve derileri parlatılmış bir obsidyan taşı kadar kara olan, ışığa büyük derecede hassasiyeti olan bir alt ırka dönüşmüşlerdir. Bu raddeden sonra geri dönüş olmadığı için de Lolth inancını sonuna kadar benimseyip yeraltı dehlizlerine yerleşmiş, kendi içlerinde büyük bir kaos ve tiranlıkla yaşamlarını sürdürmektelerdir. Çok ağır bir hiyerarşileri vardır ve drow toplumunda -tanrıçaya tapmalarından ötürü- kadınların önemli bir yeri vardır. Özellikle Lolth rahibeleri oldukça tehlikelidir. Drowlar diğer ırklardan nefret ederler ve kendi ırktaşlarını da pek sevmezler. Karanlıkta darkvision sayesinde görebilirler ve diğer ırkların iki katı kadar mesafede etkilidir. Bunun dışında, kara büyüye yatkınlıkları vardır.

Roleplay İçin Dikkat Noktaları

Bir elf roleplayi yapmak kolay değildir. Her ne kadar modern fantayza edebiyatında ve sinemasında örnekleri bulunsa da okumuş veya izlemiş kişiler ilk başta karakter tahlili yapmaya değil, olayı öğrenmeye çalıştıkları için bazı noktaları gözden kaçırırlar.

Her şeyden önce, Drizzt okuyup da Drow olmaya çalışmayın. Drow olmak hem oldukça zorlu bir hiyerarşiyle boğuşmanızı sağlayacaktır hem de drow olmayan oyuncular yeryüzünde dolaşmakta olacağı için çok zorlayıcı anlar yaşayıp ekipten ayrı kalacaksınızdır. Kurgusal elverişliliği oyun ekibiniz ve oyun yöneticinizle konuşmadan sakın ola ki dokunmayın!

Gelelim bir elf olarak oynamanın temel metotlarına. Öncelikle şunu unutmayın: İnsanlar, cüceler ve diğerleri sizin kadar uzun yaşayamıyorlar. Kalıcılıkları yok. Bu sebepler arkalarında kalıcı bir şeyler bırakmaya, önemli işler başarmaya çalışıyorlar ve bunun için kısıtlı zamanları olduğunun bilincindeler. Bu da onları hırslı, hırçın ve inatçı yapıyor. Diğer ırklara yaklaşımınız iyimser olacaksa onları sakinleştirmeye, durgunlaştırmaya yönelik bir roleplay rotasyonu oluşturmanız gerekir. Eğer diğer ırkları çok sevmiyorsanız önemli mevzularda yollarını kesmeniz, söze sizin atılmanız, önemli kararları sizin vermeniz gerekir. Esas nokta, hiçbir konuda aceleci davranmamaktır. Bir elf bin yıl düşünür, bir söz söyler. Bunun tam kıvamını yakalayabilirseniz rolünüzü layığıyla yerine getirmiş olursunuz.

Bir wood elfseniz elf yerleşkesi dışındaki yerleşim birimlerinin gelenek ve göreneklerine oldukça yabancısınız demektir. İşlenmiş madeni sevmezsiniz, bir han odasında kalmak sizin için hapiste olmak gibidir. Açık hava, kuşların cıvıltısı, gökyüzünü görebilmek, nemli çimenin serinliğini hissetmek sizin için konforun anahtarıdır.

Dark elfseniz oçluk yapın.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.