Irklar #01: Dwarf ve Alt Irkları

Irklar #01: Dwarf ve Alt Irkları

Herkese merhaba! Bu yazı dizisinin içeriği hem ırkların kendi iç farklılıklarını anlatmak hem de internette arayıp yeterince bilgi edinemeyeceğiniz ırklarla ilgili geniş anlatımlar yapmak şeklinde olacaktır; bu yüzden de anlatıma Player’s Handbook ırklarının başından başlamaya karar verdim.

Cüceler Neye Benzer?

Cüceleri anlatacaksak, öncelikle cücelerin fiziksel ve karakteristik olarak neye benzediğini ifade etmemiz gerekmektedir. Bu noktada verilebilecek en iyi örnek, Lord of the Rings serisindeki ana karakterlerden biri olan cüce Gimli’dir. Cüceler kalsiyum veya kemik gelişimi eksikliğinden ötürü tam gelişememiş, Game of Thrones dizisinde gördüğümüz Tyrion fiziğine sahip kimseler değildir. Aksine 160 – 165 cm uzunluklarında, uzuvları normal gelişmiş, cüsse olarak geniş, genellikle saçı sakalı çok uzun, öyle olmasa da vücut kılları belirgin kimselerdir. Pek çok çizimsel tasvirde burunları patates gibidir. Şişko görünümleri aslında ufak bir kandırmacadır, çünkü cücelerin fiziksel güç ve dayanıklıkları yüksektir. PHB’de CONSTITUTION değerlerine bonus almalarının temel sebebi de budur. Aynı zamanda cüceler, tarımla ve madencilikle çok uğraşırlar. Taş işçiliği başta olmak üzere birçok zanaatte beceriklidirler. Madencilikle uğraşmaları kendilerine birtakım beceriler kazandırmıştır. Karanlık dehlizlerde yıllarca yaşamaları gerektiğinden Darkvision özelliği, madenlerde salınması olası zehirli gazlarla iç içe yaşadıkları için zehirlere karşı dayanıklılıkları bulunmaktadır. Bunları doğal adaptasyon olarak yorumlamak son derece mümkündür.

Kişilik olarak incelediğimizdeyse cüceler genellikle kaba saba tiplerdir. Bunun yanısıra oldukça çalışkanlardır. Eğer bir cüce çalışmıyorsa zamanını yemek ve içmekle geçirir. Yiyip içmek o kadar da önemli bir aktivite olmadığı için “yemek masasında adap ve saygı” denen şeyin cüce kültüründe hiç yeri olmamıştır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken noktayı biraz önce söyledim: Oldukça çalışkanlardır. Yani bir cüce “bana iş çıkmadı, sefamı süreyim” demez. Eğer iş yoksa kendine iş üretir. Bu açıdan bir cüceyi emekliliğine ayrılmış bir memur gibi görebilirsiniz. Hala geçirecek zaman varken biraz daha çaba göstermek, geriye birşeyler bırakabilmek için emek sarf ederler. Zanaate önem gösterirler. Bir cüce olmamanıza rağmen güzel bir ürün ortaya koyarak bir cücenin takdirini kazanabilmeniz olasıdır. Taş işçiliklerinde başarılı olduklarından ötürü yapılardan ve malzemelerden iyi anlarlar. Cüce demek her zaman için mantıksız, aksi, inatçı, uyuz demek değildir. Bir cüce bildiği konuda ısrarcı davranır ve yanlış bildiğini de yaşayıp görmeden kabullenmez.

Cüceler arasında hiyerarşi genellikle klanlaşma şeklindedir. Her klan bir soyu temsil eder. Klan liderleri de bölgenin temel yönetim hakkını elinde bulunduran krala bağlıdır. Kral, ciddi meseleleri konuşacağı zaman klan liderlerini toplar, yanına güvendiği general ve/veya hizmetkarlarını alır, birlikte tartışıp birlikte karar verirler.

Dağ Cüceleri VS Tepe Cüceleri

Dağ Cüceleri (Mountain Dwarf) ve Tepe Cüceleri (Hill Dwarf) arasında birtakım fiziksel ve davranışsal fark vardır. Yine de ikisinin de özünde cüce olduğunu unutmayalım.

Dağ cücelerinin ten rengi pembemsi veya soluk tondadır. Bu cüceler büyük dağları oyup krallıklarını içine inşa ederler. Yaşamlarının büyük kısmı da kendi dağlarında geçer. Bu da güneş ışınlarına çok maruz kalmadıkları için fiziksel görünümlerinin bu şekilde olması demektir. Sürekli kirle, tozla, kömürlerle uğraştıkları için ten renkleri biraz kararmış da olabilir. Dağ cücelerinin en büyük özellikleri maden yataklarından ve taşlardan iyi anlamalarıdır. Sıradan bir insanın çözemeyeceği, hatta göremeyeceği gizemleri doğal taşlara, mağaralara saklayabilirler. Hobbit üçlemesinin ilk filmini izlediyseniz, cüce krallığının gizemli haritası sizi bu konuda aydınlatabilir. Dağ cüceleri, bu karanlık ve yorucu hayat koşullarında ömür harcadıkları için istem dışı olarak daha kaslı bir yapıya sahiptirler.

Tepe cüceleri ise diğer ırklarla iletişim kurmaya daha açıklardır. Tarımla ve hayvancılıkla uğraşırlar. Tenlerinin rengi daha kumraldır, çünkü güneş ışınlarını alabilecek ortamda yaşamlarını sürdürmektedirler. Genelde küçük köy veya kasabaları vardır. Direkt olarak ayrı bir krallık şeklinde kendilerini dağ cücelerinden soyutlamazlar, krallığın uzantıları şeklindedirler. Diğer ırklarla daha rahat iletişim kurabilmelerinin kendilerine zihinsel anlamda faydası olduğunu göz önünde bulundurmak gerekir. Tabi bir cüce olmanın faydası olarak iklim değişimlerinden kolay etkilenmemeyi de göz önünde tutabiliriz. Dağ cücelerine göre daha sevecenlerdir. Çocuklara masal anlatan yaşlı tonton dedeleri anımsatırlar.

 

Bir cüce karakter açacağınız zaman alt ırkına göre nasıl bir kişiliği olacağına karar vermenizi tavsiye ederim. En azından rolünüzü yapmak istediğiniz zaman içinde kalmanız gereken çerçeve daha belirgin olacaktır.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.