Irklar #08: Aarakocra (Elemental Evil)

Irklar #08: Aarakocra (Elemental Evil)

Herkese tekrar merhaba! Araya giren uzun zamandan sonra yazmaya devam ediyorum. Bu yazımla birlikte “Irklar” dizisi “advanced” diyebileceğim, temel ırkların dışında olan ve yeni kitaplarla, fasiküllerle Dungeons & Dragons 5th Edition’a eklenen ırklar üzerinden devam edecektir; bu sebeple de anlatımlarıma Elemental Evil: Player’s Companion kitabındaki ırklarla devam edeceğim.

Bu yazının konusu Aarakocralar. Birdfolk olarak da bilinen bu arkadaşlar için çok fazla tasvir yapmaya gerek yok aslında. Tüylü bir vücuda, insanımsı kollara, kuş bacaklarına ve adeta bir kartalı ya da şahini anımsatan bir kafaya sahip olan; genellikle toprak üstünde zaman geçirmeyi sevmeyen ve kendi kolonilerine fazla bağlı bir ırktır. Erkeklerde kırmızı, turuncu, sarı gibi sıcak renkler; dişilerindeyse gri ve kahverengi gibi soğuk renkler göze çarpar.

Aarakocralardan biraz daha bahsetmek gerekirse, öncelikle neredeyse tamamının Material Plane’de değil de “Elemental Plane of Air“da bulunabileceğini söylemenin faydası var. Kolonilerinde barış, huzur ve sevgi saygı çerçevesi içerisinde yaşamlarını sürdürürler. Bu sebeple, bir Aarakocranın kabilesini bırakıp da maceralara gitmesini görmek imkansıza yakındır. Güç peşinde koşturmak, sandıklar dolusu hazineler falan bu yaratıkları cezbedecek şeyler değildir. Bir de kendi boyutlarındayken günlerce, hatta aylarca yorulmadan uçabilirler. Sanırım bu rahatlıktan vazgeçmek de istemezler. Yine de ırklarının tehlikede olduğu durumlarda, bir intikam söz konusu olduğunda ve bu kıvamda ciddi bir durum söz konusu olduğunda dışarı çıkmayı düşünürler.

Kuşadamların bir de zamansal sıkıntısı var. Hızlı büyüyorlar, üç yaşlarında olgunlaşmaya başlıyorlar ama ömürleri 30 yıl civarı. Bu süreyi de göklerdeki kolonilerinde özgürce uçuşarak geçirmeyi tercih ediyorlar. Bu ırkı oynamak istediğinizde outlander, hermit veya sage olarak oynamanız kitapta tavsiye edilmiş ama bence soldier da epey giderli.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.