Deste Yapımı Konusunda Tavsiyeler

Deste Yapımı Konusunda Tavsiyeler

Herkese merhaba!

Bu yazıda size Magic: the Gathering Arena’da deste hazırlarken dikkat etmeniz gereken birtakım detayları açıklayacağım.

Yayınlarda da söylediğim gibi, competitive bir oyuncu olmasam da eğlenceli ve güzel desteler yapabildiğimi düşünüyorum. Bulunduğum noktayı pro olmadan önceki adım veya beginner olduktan sonraki adım olarak değerlendirebilirsiniz; yine de, burada size aktaracağım şeyler bu oyunla düzenli bir şekilde ilgilenen birçok kişinin söylediği, yeni başlayanların gözden kaçırdığı ve muhtemelen herkesin onay vereceği şeylerdir. Lafı çok uzatmayalım ve bu bilinmesi gereken püf noktaları görelim:

1. Kart Biriktirin

Magic Arena’ya yeni başladığınızı varsayıyorum. Oyuna başladığınız vakit, beş tane tek renkli deste kullanımınıza hazır oluyor. Peki bu yeterli mi? Tabi ki hayır! Bunun yanı sıra görevlerinizi tamamladıkça haftada 3 GRN booster pack, günde en az 1 booster pack açacak kadar gold, arada ICR (individual card reward, 15 win’e kadar giderken arada kazandığımız veya Singleton gibi eventler sayesinde kazandığımız kartlar) kazanıyorsunuz. Ayrıca, günlük görevlerinizi tamamlayarak günde bir tane olmak koşuluyla MTGA’nın M19 kapalı beta başlangıcındaki iki renkli desteleri kazanabiliyorsunuz. O destelerin tamamını açana kadar oynayın. Esas mevzu, ondan sonra başlayacaktır. “Para verip booster pack almalı mıyım?” diye soracak olursanız da şunu rahatlıkla diyebilirim ki bu bir zorunluluk değildir. Eğer koleksiyonunuzun hızlı gelişmesini istiyorsanız biraz para yatırmanızda sakınca olduğunu düşünmüyorum; ancak, bunu düzenli olarak yapmanızı da pek tavsiye etmem. Gem satın alacaksanız, bunu eventlere girmek için yapmanızı tavsiye ederim.

2. Eventler

Deste yapımıyla ilgili değil gibi gözükse de, elinizde yeterli kart olmadan düzgün deste yapamayacağınız için bu konulara başta değinmeye karar verdiğimi belirtmek istiyorum. Harcayacağınız gold ve gem, bu oyundaki en önemli resourcelarınız olabilir; çünkü, Wild Card’larınızı harcadığınızda tekrar kazanmak için booster pack açmak zorundasınız.

Yeni başlayan biri olarak Singleton eventlerine kesinlikle katılmanızı tavsiye ediyorum. Girişi zaten 500 gold olduğu için kazansanız da kaybetseniz de size koymayacaktır; bununla birlikte, hem başlangıç kartlarınız olduğu için birçok kart türünden 1 veya 2 taneye sahip olduğunuz için deste yapması bir nebze daha kolay olacaktır hem de harcadığınız goldun hepsini olmasa da bir kısmını kurtarmakla birlikte ekstra kart kazanabilirsiniz.

Diğer eventlere gelecek olursak… Yeni başlayan olarak bulaşmamanızı tavsiye etsem de, eğer bir eventte olmayı çok heves ettiyseniz Sealed eventleri deneyebilirsiniz. Sealed size kart miktarı olarak yardımcı olacaktır ama düzenli girilmemesi gereken bir formattır. Yeni bir set çıkış yaptığı zaman evente bir kere katılıp biraz “card-base” sağlayabilirsiniz. Draft bambaşka bir meseledir. Kartları tanımadan, ne kadar kullanıldığını bilmeden drafta girmeniz resource kaybından başka bir şey olmaz.

3. Constructed Deck Build

CDB (Constructed Deck Build), adını STD (standard) formattaki herhangi bir setten kartları kullanarak ve koleksiyondaki seçenekleri değerlendirerek deste kurmaktan alıyor. Yani Ladder, Competitive Ladder, Constructed Event gibi oyun modlarında kullanabildiğiniz desteler için ifade edilir.

Fiziksel MTG’de bir deste en az 60 karttan oluşur ve iki elinle hiçbir sıkıntı yaşamadan desteni karıştırabildiğin sürece istediğin kadar kart koyabilirsin. Arena’da bunu test etme imkanı olmadığı için 250 kart sınırı bulunmaktadır. Yıllarca yapılan hesap kitap, bir destenin en iyi 60 kartla çalışmakta olduğunu ortaya koyduğu için bütün profesyoneller destelerini bu düzene göre yaparlar ve yeni başlayanlara da bu şekilde kullanmalarını tavsiye ederler. Açıkçası 2-3 ekstra kart bazen desteye hız katabiliyor ama fazla kart demek her zaman destenin yavaşlaması ve gerekli kartların geç gelmesi demektir.

3.a. Strateji

Destenizi kurarken öncelikle bir temel strateji, ardından da alt strateji belirlemeniz gerekir. Temel stratejiler üçe ayrılır:

Aggro: Az mana isteyen çok yaratık, yeri gelince oyun bitirici olması için yüksek mana isteyen birkaç yaratık, az ve yok etmeye yönelik büyü barındıran destelerin temel stratejisidir. Çoğunlukla kırmızı kartlardan kurulan bu strateji aslında her renkle güzel bir şekilde kurulabilir.

Control: Az yaratıkla mid-game veya late-game’de oyunu bitirmeye çalışan, genellikle rakibin kart oynamasına müsaade etmeyen destelerin temel stratejisidir. Mavi, siyah ve beyaz kartlar bu konsept için idealdir.

Mid-range: Early-game, mid-game ve late-game için kartları olan, rakibin oyununu baltalarken kendi oyununu ilerleten bir stratejiye sahiptir. Biraz aggro biraz control gibi düşünebilirsiniz.

3.b. Alt Stratejiler

Burn/Storm: Çokça büyü kullanarak rakibi yok etmeye odaklanan ve bunu hasar veren büyülerle yapmaya çalışan destelerin stratejisidir.

Tribal: Belli bir yaratık türü üzerine kurulan stratejidir.

Discard: Rakibin elinden kart attırarak kart oynama potansiyelini düşürmek üzerine kurulan stratejidir.

Mill: Desteden kart attırma stratejisidir. Rakibin destesini bitirmeye veya kendiniz için Undergrowth gibi mekanikleri çalıştırmaya yarar.

Bunlara benzer farklı stratejiler üretilebilir, token desteleri gibi mesela. Sonuçta olayı anladınız herhalde.

4. Kart Sinerjisi

Geldik esas meseleye… Artık desteye koyacağımız kartlar üzerine konuşacağız. Buna da ilk ve en temel kuralla başlıyoruz: Temel stratejinizi oluşturan kartları dörtleyin! Playset oynamak, en çok ihtiyacınız olan kartların elinize daha hızlı gelmesini sağlayacaktır.

Destenize 1 veya 2 tane koyacağınız kartlar, sürpriz etkisi yaratacak kartlar olmalıdır. Çok bel bağlamamalısınız ve kullanacağınız zaman güzel bir artısı olmalıdır.

5. Land-base

Destenin land-base’i her şeyden önemlidir. Şu anki STD formata göre shock-land (Watery Grave gibi) ve check-land (Drowned Catacomb gibi) kullanmanız ve dörtlemeniz destenizin hızını arttıracaktır. Gate kartları oyuna direkt tap olarak girdiği için hızınızı yavaşlatacaktır. Tek renk deste yapacaksanız da renksiz ve stratejinize uygun land kartları (Zhalfirin Void gibi) kullanmanızı tavsiye ederim.

6. Bilgi Çok Şeydir, Tecrübe Her Şeydir

Bolca oyun oynayarak başkalarının kullandığı stratejileri deneyimleyebilir, kendi kurduğunuz stratejilerin nerede tıkandığını görebilirsiniz. Sitelerde paylaşılan decklistlere bakarak nasıl kurduklarını inceleyebilirsiniz ama unutmayın, destenin rate alması mükemmel çalışacağı anlamına gelmez. Ayrıca, kurmak istediğiniz desteye uygun kartları araştırmanız ve incelemeniz de oldukça önemlidir.

7. Wild Card

Legion Lieutenant gibi strateji destekleyen kartları sağlamak için ve land-base oluşturmak için wild card harcayabilirsiniz, çekinmeyin. Mythic Rare kartları, eğer çok lazım olduğundan eminseniz dönüştürün. Oyuna alışana kadar fazla harcama yapmamanızı tavsiye ederim. Bir de, Rare wild cardlara Mythic Rare’den daha çok ihtiyaç duyacaksınız, benden demesi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.