Cuma Beleşi: Retroverse

Cuma Beleşi: Retroverse

Retroverse İncelemesi

Sabah güneşi sidikliye, cuma beleşi arşivciye vurur!

Herkese merhaba.

Yeni bir haftalık seriye başlıyorum, adı “Cuma Beleşi”. Aslında Freebie Friday demek istedim başta ama madem Türkçe bir iş yapıyoruz, başlığımız da Türkçe olsun, değil mi?

Bu seride size DriveThruRPG üzerinde “ücretsiz” veya “istediğin kadar öde” seçenekleriyle yayımlanan PDF dökümanlarından ilgimi çekenleri veya kullanmayı tercih ettiklerimi paylaşacağım.

DriveThruRPG’nin ne olduğunu bilmeyenler, hemen alttaki başlığa tıklayarak detay öğrenebilirler. Zira, sonraki yazılarda bir daha bahsetmemeyi düşünüyorum.

DTRPG (DriveThruRPG) nedir?

DriveThruRPG, uzun yıllardan beridir masaüstü rol yapma oyunlarıyla ilgili içerik çıkaran, gerek büyük gerekse küçük ve bağımsız olan yayımcıların dijital dökümanlarının satışını sağlayan bir sitedir. Kendi içinde DriveThruCARDS, DriveThruCOMICS, DriveThruFICTION olmak üzere alternatif içeriklere de ev sahipliği yapar. Bazı çok büyük firmalar (Wizards of the Coast, Onyx Path, Chaosium gibi) kendileri için alt kategoriler açtırarak hem kendi içeriklerini hem de 3rd party (esas firmanın dışında, firmanın izin verdiği sınırlar dahilinde içerik üreten kişi veya yayımcılar) içeriklerini bu özel kategorilerde (bkz: DMs Guild) tutmaktadırlar.

DriveThruRPG, bireysel üreticilere gelir imkanı sunmaktadır. Yani kendi senaryolarınızı, harita ve token gibi grafiklerinizi, oyun sisteminizi, kendi dünyanızı bir döküman haline getirerek DriveThruRPG veya alt dalları üzerinden satabilir veya ücretsiz olarak paylaşabilirsiniz.

[collapse]

Retroverse Nedir?

Retroverse 70’lerin, 80’lerin, 90’ların ve 2000’ler başının; yani çok geride bırakmadığımız eski (retro) dönemlerin fütüristik temasını Dungeons & Dragons 5th Edition kurallarıyle birleştiren bir evren. Yine de yapımcılar ilk sayfada uyarılarını yapıyorlar ve bir D&D 5E içeriğini bu dünyaya eklemenin veya tam tersini yapmanın -doğal olarak- sıkıntı çıkarabileceğini vurguluyorlar.

Bu Dragonbornlar Bir Farklı Bakıyor

Önizleme dökümanının girişi, Dragonborn ırkıyla yapılmış. Diğer evrenlerdeki ırktaşlarından pek de farklı olmayan bu yeni Dragonbornlar, Draconic Ancestry konusunda bir farklılık gösteriyorlar ve dörde ayrılıyorlar: Neon, Laser, Xenon ve Tesla. Hasar türleriyse aynı sırayla gidecek olursak; Fire, Radiant, Psychic ve Lightning türünde.

Holo-Knight

Dökümanın açıklamasına göre Holo-Knight, ilüzyon ve dövüşün ustası olan bir sınıf. Buradan anlayabileceğiniz gibi, Fighter sınıfından uyarlanmış. Önizleme dökümanında yok, ama yeni dökümanlarda alt sınıf seçenekleri de eklenecek.

Mercenary

Background seçeneği olarak Mercenary koymuşlar. Sekiz tane Personality Trait, altışar tane de Ideal, Bond ve Flaw’a sahip. Aslında D&D’nin resmi kitaplarında yaratıcılığın düştüğü ve farklı Background seçeneklerinde diğerlerinden kopyalanıp yapıştırılan seçenekleri görünce, bambaşka seçeneklerden oluşan bir Background görmek iyi geldi.

Shiny Variants

Bu dünyanın en ilginç özelliklerinden biri, karşılaştığınız düşmanların parlayabiliyor olması. Bunun için bir tablo verilmiş. Bir kere d100 atıyorsunuz. Tabloda geldiği aralık neyse, oradaki renge göre bir parlaklık kazanıyor. Eğer zarda gelen aralıktaki renk düşmanın kendi rengiyle aynıysa, bu sefer parlaklık daha açık veya daha koyu bir ton oluyor. Yani “özel” bir Lizardfolk ile karşılaştığınızı varsayın. Bu özel düşman yeşil derili olduğu için yeşilin özelliğine sahip olacaktır, üstüne de zarla gelen sonuç eklenecektir. Zardaki sonuç yeşil olursa açık veya koyu bir tonla parlayacaktır. Peki parlamanın olayı nedir? Tabloda on dört tane renk verilmiş ve bu renklerin her birinin ayrı özelliği var. Örneğin, parlama rengi mavi gelirse düşman +2 Intelligence score, hiçbir dili konuşamıyor bile olsa +1 dil ve Psychic hasarlara direnç (resist) kazanır.

Ekstra Büyüler

Holo-Knight sınıfı için cantrip de dahil olmak üzere on tane yeni büyü tasarlanmış. Bu büyülerin ne kadar dengeli olduğuna karar vermeyi sizin insiyatifinize bırakıyorum.

Değişik (?) Yaratıklar

Önizleme dökümanında üç farklı yaratık sunulmuş. Bunlar Gooblin, Neo-Bandit ve Pizza Slime. Güneşi balçıkla sıvayamayınca yaratıkları balçıkla sıvamış olsalar gerek ki, Ooze etkili bu yaratıklar pek de hoş durmuyorlar.

Tenri?

Dökümana bir de tanrı eklemişler. Pahku Pahku adındaki bu arcade makinesi tanrı Neutral Evil yönelimine sahip olmakla birlikte, Death ve Knowledge domainlerini destekliyor. Sembolünün PACMAN gibi çeyreği olmayan sarı bir yuvarlak olmasını gülünç olarak mı yoksa eğlenceli bir referans olarak mı değerlendirmem gerektiğine karar veremedim.

Daha Fazla Detay

Retroverse, Lasers and Liches ekibi tarafından hala tasarlanmakta olan bir proje. 2018’in ilk yarısında filizlendi ve şu anda Kickstarter projesi olarak sunumda. İlk yarım saatinde hedeflediği miktara ulaşan projenin birinci dalga test dökümanları DTRPG’den ücretsiz edinilebiliyor. İkinci dalga test dökümanları ise Kickstarter destekçilerine kampanya bitiminde dağıtılacak. Şu anda 22 günü kalan proje esnasında, bazı şeylerin değiştirilmiş olduğunu da Kickstarter sayfalarında belirtmişler.

Ücretsiz test dökümanı 154 sayfadan oluşuyor ve içeriğinde 3 ırk, 4 sınıf, 4 background, 10’dan fazla yaratık ve bir test oyunu oynatmanıza yetecek kadar ekstra içerik bulunmakta.

Şahsi görüşüm; parodi olarak değerlendirirsek oldukça eğlenceli olabilecek bir setting kitabı olacağı yönünde. Kung Fury ile yaptıkları monk uyarlaması bana oldukça eğlenceli geldi. Siber fantazya konseptinden hoşlanıyorsanız denemenizi tavsiye ediyorum.

Linkler

Lasers & Liches web sitesi

Retroverse Kickstarter sayfası

Retroverse Önizleme Dökümanı

Retroverse Birinci Dalga Test Dökümanı

Retroverse Halloween Özel Dökümanı

Retroverse Kung Fury Monk Alt Sınıfı

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.